Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie mogą być konsekwencje zgubienia dowodu osobistego?

Jadwiga Jenczelewska
Arkadiusz Dembiński
Jakie mogą być konsekwencje zgubienia dowodu osobistego? Wystarczą godziny, a możesz spłacać kredyt, którego nie wziąłeś

Każdy dorosły Polak wie, że dowodu osobistego trzeba strzec jak źrenicy oka, bo w kręgach złodziejskich dynamicznie rośnie zainteresowanie tym bezcennym dokumentem. Wzrasta też liczba poważnych przestępstw przy użyciu cudzego dowodu osobistego. Pani Barbara L. z Katowic doskonale o tym wie, ale na kilka dni utraciła kontrolę nad swoim dowodem.

- Nie potrafię stwierdzić, czy mi go ktoś ukradł, czy też sama go gdzieś zgubiłam - mówi załamana Czytelniczka. O tym, że jej dokument przez kilka dni przebywał w cudzych rękach, dowiedziała się dopiero po fakcie.

- Wyjęłam go wraz z przesyłkami ze swojej skrzynki na listy. Mógł go tam wrzucić złodziej, któremu mój dowód już nie jest potrzebny, ale także uczciwy znalazca, który mógł go znaleźć np. na poczcie. Wydaje mi się, że właśnie tam ostatni raz go wyjmowałam, by odebrać poleconą przesyłkę - wyjaśnia.

Zastanawia się, co powinna teraz zrobić - zgłosić na policję? Ale przecież zguba już się znalazła. Zablokować konto w banku? Przecież może być już za późno.

- Radziłabym mimo wszystko zawiadomić o utracie dowodu osobistego najbliższy organ gminy - choćby w celu unieważnienia dokumentu, bo nie wiemy, kto się nim posługiwał i do czego - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Jeżeli natomiast odnajdzie się dokument już zgłoszony, np. na policji, nie używajmy go, bo figuruje jako utracony i posługując się nim, możemy mieć poważne kłopoty. W razie znalezienia własnego dowodu osobistego zgłoszonego jako utracony, należy niezwłocznie zwrócić go organowi, który wydał dokument. Gdy dowód osobisty innej osoby znajdzie przypadkowa osoba, jest o-bowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi gminy, policji lub innemu organowi administracji publicznej - dodaje pani prezes.

Najważniejsze procedury

Dowód osobisty w rękach niepowołanych osób może oznaczać dla nas wiele kłopotów. Do najczęstszych sytuacji, gdy zgubiony albo skradziony dowód jest wykorzystywany, należą m.in.:

  • wzięcie kredytu w banku,
  • kupno na raty drogich przedmiotów, np. sprzętu elektronicznego,
  • wykorzystywanie cudzego dowodu do jazdy bez biletu w różnych środkach transportu.

Utratę dowodu osobistego na skutek kradzieży zgłaszamy:

  • na policji.

Gdy powodem utraty dowodu jest jego zagubienie lub zniszczenie, wtedy zawiadomienie o utracie dowodu składamy osobiście w:
najbliższym organie gminy lub właściwej - ze względu na miejsce pobytu - polskiej placówce konsularnej.

Osoba, która utraciła dowód o-sobisty, jest zobowiązana wystąpić niezwłocznie o wydanie nowego dokumentu do właściwego organu gminy. Obowiązek ten nie dotyczy obywateli polskich przebywających stale za granicą.

Gdy utracimy dowód osobisty (lub jakikolwiek ważny dokument, np. prawo jazdy, paszport itp.), ważne jest także zabezpieczenie swoich finansów w banku. Jak najszybciej trzeba odwiedzić oddział swojego banku. Pamiętaj! Roz-mowa telefoniczna nie wystarczy. Podczas wizyty w oddziale wypełniamy odpowiedni formularz. Część banków przyjmuje zgłoszenia także od klientów, którzy nie mają u nich konta. Listę takich banków można sprawdzić na stronie: www.dokumentyzastrzezone. pl

Po wypełnieniu formularza w oddziale banku nasze zgłoszenie będzie odnotowane przez inne banki dzięki systemowi o nazwie Dokumenty Zastrzeżone. To powinno wystarczyć, by osoba chcąca skorzystać z naszego dokumentu tożsamości nie wzięła w naszym imieniu kredytu.

Dokumenty, których utratę należy zgłaszać na policji, to - oprócz dowodu osobistego - także:
paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny.

W Biurze Informacji Kredytowej (www.bik.pl) możemy natomiast sprawdzić, czy ktoś nie wykorzystał skradzionego nam dowodu tożsamości.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!