Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie powinny być miasta przyszłości?

Arkadiusz Godlewski
Niedawno odbyła się VI Międzynarodowa Konferencja Zarządzanie Miastem, zorganizowana przez posła do PE dr. Jana Olbrychta wspólnie ze Stowarzyszeniem Europa jest prosta i Think Silesia. Parterami konferencji były: Związek Miast Polskich, Miasto Katowice oraz GZM Silesia i Śląski Związek Gmin i Powiatów. Mimo że debata dotyczyła zarządzania miastem, najsłabiej reprezentowana była grupa prezydentów i burmistrzów śląskich miast.

To ważne i cenne, że od 6 lat co roku właśnie w Katowicach rozmawiamy, jak zarządzać współczesnym miastem i jakie wyzwania stoją przed miastami. W tym roku dyskutowaliśmy o tym, jak ma wyglądać miasto przyszłości. Katowice i aglomeracja stają się tym samym wiodącym miejscem, w którym toczy się poważna debata o przyszłości i o jakości życia mieszkańców. Przecież już dziś więcej niż połowa ludzi na naszym globie mieszka w miastach, a w 2050 r. wskaźnik ten wzrośnie do ponad 80 proc. populacji.

Oczywiście, nie wszystkie miasta mają szanse na rozwój. Prócz dynamicznie rozwijających się nowych tzw. megamiast, powstających zupełnie od zera w Azji, obserwujemy też procesy stagnacji czy wymierania całych dzielnic i miast. To są procesy, na które musimy się przygotować. Współczesny człowiek niczym nomada wybiera miejsce do życia tam, gdzie będzie miał szansę na rozwój, karierę i w którym będzie mu się dobrze żyło. Bez sentymentów zostawia dotychczasowe miejsce, jeśli nie spełnia jego oczekiwań.

Podczas ostatniej debaty dyskutowaliśmy o tym, jak ważne jest planowanie rozwoju miasta, stawianie celów w długiej perspektywie - w odróżnieniu od działań doraźnych. Wreszcie jak ważne jest zintegrowane planowanie uwzględniające rozmaite potrzeby mieszkańców. Rozmawialiśmy o celach, jakie stoją przed współczesnymi miastami, w tym przede wszystkim o przeciwdziałaniu rozlewania się miast i promowaniu intensywnego rozwoju terenów już zurbanizowanych, bo to obniża koszty funkcjonowania i podnosi jakość życia mieszkańców. Także o wyzwaniach związanych z poszanowaniem środowiska - od miasta żarłoka energii, do miasta efektywności energetycznej szanującego środowisko naturalne.

Szkoda tylko, że - tradycyjnie już - najmniej reprezentowaną grupą byli burmistrzowie i prezydenci śląskich miast, których można było policzyć na palcach jednej ręki. A przecież nasze miasta nie są dostarczycielami dobrych praktyk w zarządzaniu swoją infrastrukturą. Raczej dowodzą, ile wyzwań wciąż przed nimi.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera