Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie programy profilaktyczne oferuje pacjentom śląski NFZ? [PORADNIK]

Monika Krężel
Pacjent może korzystać z programów profilaktycznych bez skierowania, ale musi spełniać określone wymogi - przeważnie wiekowe. Nie może też poddawać się badaniom zbyt często
Pacjent może korzystać z programów profilaktycznych bez skierowania, ale musi spełniać określone wymogi - przeważnie wiekowe. Nie może też poddawać się badaniom zbyt często arc.
Nie wszyscy ubezpieczeni mieszkańcy woj. śląskiego wiedzą, że mogą skorzystać z programów profilaktycznych, które oferuje śląski oddział NFZ. - Mój kolega z Krakowa mówił mi, że jego rodzina od czasu do czasu korzysta z programów profilaktycznych. Ja mieszkam w woj. śląskim i nigdy z czegoś takiego nie skorzystałem. Nawet nie wiem, czy takie programy obowiązują w naszym województwie - mówi nasz Czytelnik.

I zadaje pytania: Czy nasz NFZ też takie prowadzi, czego one dotyczą i na jakich zasadach można z nich skorzystać? Czy trzeba mieć jakieś skierowanie od lekarza rodzinnego czy wystarczy bezpośrednio zgłosić się do poradni? I skąd mam wiedzieć, czy konkretna poradnia prowadzi jakiś program? - pyta. - W czasach, gdy tak trudno dostać się dziś do specjalisty, bo kolejki są kilkumiesięczne, uczestnictwo w takich programach byłoby jakimś rozwiązaniem - uważa.

Na pytania odpowiada Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego oddziału NFZ w Katowicach:

NFZ zapewnia dostęp do świadczeń medycznych również w ramach tzw. programów profilaktycznych. To zestawy badań i konsultacji lekarskich umożliwiające szybkie sprawdzenie stanu zdrowia, wykrycie ewentualnych schorzeń i – w razie potrzeby – skierowanie pacjenta na odpowiednie leczenie.

Śląski oddział wojewódzki NFZ oferuje możliwość skorzystania z następujących programów profilaktycznych:
• program profilaktyki chorób układu krążenia
• program profilaktyki gruźlicy
• program profilaktyki chorób odtytoniowych - w tym program przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - etap podstawowy
• program profilaktyki chorób odtytoniowych - palenie jest uleczalne - etap specjalistyczny
• populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi
• populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy
• program badań prenatalnych
• program wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry.

By móc skorzystać z programów niepotrzebne jest skierowanie, ale trzeba spełniać określone wymogi, najczęściej wiekowe; określona jest również częstotliwość korzystania z tego rodzaju świadczeń.

Osoby, które posiadają prawo do świadczeń, ale nie mieszczą się we wskazanych grupach wiekowych, mogą również korzystać z takich badań w ramach ubezpieczenia w NFZ -  po uzyskaniu od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego skierowania do odpowiedniego lekarza specjalisty.

Szczegółowe informacje dotyczące programów dostępne są na stronie internetowej oddziału: www.nfz-katowice.pl w dziale: Pacjent: Programy profilaktyczne.

Sprawdź, dla kogo są przeznaczone programy profilaktyczne

Program profilaktyki chorób układu krążenia
Program skierowany jest do osób obciążonych czynnikami ryzyka w grupie wiekowej najbardziej zagrożonej chorobami układu krążenia, a więc od 35 do 55 roku życia. Uprawnionymi do uzyskania świadczeń w powyższym zakresie są osoby będące w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu i u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia.

Program profilaktyki gruźlicy
Program skierowany jest do osób dorosłych nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w szczególności do osób, które miały kontakt z chorym, lub osób które mają trudne warunki życiowe mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby.

Jeżeli na podstawie badania pacjent nie zakwalifikował się do dalszej diagnostyki lub nie została rozpoznana u niego gruźlica ponowne badanie w kierunku gruźlicy w ramach programu wykonuje się po upływie 24 miesięcy od daty ostatniego badania.

Program profilaktyki chorób odtytoniowych - w tym program przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (etap podstawowy)
Program skierowany jest do osób powyżej 18 roku życia palących papierosy, w tym w zakresie diagnostyki POCHP w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POCHP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie zdiagnozowano wczesnej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (lub przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc).

Program profilaktyki chorób odtytoniowych - palenie jest uleczalne (etap specjalistyczny)
Program skierowany jest do wszystkich osób uzależnionych od palenia tytoniu skierowanych z etapu podstawowego programu realizowanego przez lekarza POZ lub z oddziału szpitalnego oraz zgłaszających się bez skierowania.

Populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi
Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50 do 69 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia):
1. które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii;
2. otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy
Program profilaktyczny skierowany jest do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem szyjki macicy w wieku od 25 do 59 lat (należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego.

Program badań prenatalnych
Program skierowany jest do kobiet w ciąży powyżej 35 roku życia lub obciążonych występowaniem chorób genetycznych w rodzinie.

Program wczesnej diagnostyki i leczenia jaskry
Program skierowany jest do osób w wieku powyżej 35 roku życia (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). W programie nie mogą wziąć udziału osoby, które były diagnozowane w ciągu ostatnich 24 miesięcy w kierunku jaskry, lub u których już wcześniej wykryto jaskrę.


*Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
*Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!