Jakie warunki należy spełnić, wnioskując o kredyt na budowę domu?

Materiał informacyjny creditspace.pl

Decydując się na budowę domu, pierwszym krokiem tak jak przy każdym kredycie hipotecznym powinno być sprawdzenie zdolności kredytowej. Kolejnym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniej działki, na której zostanie wybudowany dom. Warunki zabudowy każdej działki będą określone indywidualnie. Niezbędne jest również wybranie projektu budowlanego oraz zdecydowanie o tym, kto będzie wykonawcą budowy domu. Dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę (jeśli jest wymagane) można złożyć wniosek o kredyt na budowę domu. Oprócz standardowych dokumentów wymaganych do złożenia wniosku kredytowego przy kredycie hipotecznym na budowę domu wymagane są takie dokumenty jak: wypis z ewidencji gruntów i budynków oraz wyrys z rejestru gruntów lub kopia mapy ewidencyjnej. W przypadku ofert EKO wymagane jest również przedstawienie świadectwa charakterystyki energetycznej po zakończeniu inwestycji budowlanej. Obowiązkiem wnioskodawcy jest również przedstawienie kosztorysu budowy, który najlepiej skonsultować z kierownikiem budowy. Wnioskując o kredyt hipoteczny na budowę domu, większość banków wymaga wniesienia wkładu własnego w wysokości minimum 20%. Należy pamiętać, że wkładem własnym jest działka oraz dotychczas wykonane prace budowlane.

Czym różni się kredyt hipoteczny od kredytu budowlano-hipotecznego?

Kredyt hipoteczny i kredyt budowlano-hipoteczny to tak naprawdę takie same kredyty. Różnica polega jedynie na sposobie dysponowania pożyczonymi środkami. Podczas trwania budowy domu lub nawet zakupu mieszkania, lub domu od dewelopera w trakcie budowy na rynku pierwotnym kredyt wypłacany jest w transzach, zgodnie z warunkami zawartymi w umowie kredytowej. Terminy wypłaty poszczególnych transz uzależnione są od zakończenia poszczególnych etapów budowy zawartych w kosztorysie budowy. Ponadto bardzo istotną cechą kredytu wypłacanego w transzach jest sposób jego spłaty do momentu wypłaty ostatniej transzy — spłacana jest jedynie rata odsetkowa.

Czy rodzinny kredyt mieszkaniowy może zostać przeznaczony na budowę domu?

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy może zostać przeznaczony na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego lub wtórnego wraz z jego wykończeniem lub remontem, jak również budowę domu.

Podstawowym warunkiem w przypadku chęci wnioskowania o Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy jest brak prawa własności do innej nieruchomości. Z warunku tego zwolnione są rodziny wychowujące dwójkę dzieci (nie mogą one posiadać mieszkania/domu większego niż 50m²), przy trójce dzieci metraż nie może przekroczyć 75m², w przypadku czwórki dzieci nie więcej niż 90 m², a rodzin z pięciorgiem dzieci i więcej limity metrażowe nie obowiązują. Innym istotnym założeniem Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego jest możliwość sfinansowania budowy, gdzie wartość całej inwestycji (razem z wartością działki budowlanej) nie może przekroczyć 1 mln PLN.

Kto może skorzystać z Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego?

Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy (https://www.creditspace.pl/rodzinny-kredyt-mieszkaniowy/) skierowany jest do osób, które mają zdolność kredytową, ale nie dysponują wymaganym wkładem własnym i chciałyby skorzystać ze spłaty rodzinnej (20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. za każdym razem w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka). W przypadku, jeśli kredytobiorca nie dysponuje wymaganym przez bank wkładem własnym rząd daje gwarancję spłaty kredytu do kwoty nieprzekraczającej 100 tys. zł.

Dużym udogodnieniem w przypadku wnioskowania o Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy na budowę domu jest to, że przy finansowaniu domu nie obowiązuje maksymalna cena 1m² nieruchomości, inaczej niż w przypadku mieszkań, dla których wysokość limitu jest określona w zależności od danego województwa i gminy w kraju.

W tym miejscu warto zauważyć, że kredyt hipoteczny można wziąć nie tylko na budowę domu mieszkalnego, ale także na zakup domku wypoczynkowego. W dobie rosnących kosztów wyjazdów wakacyjnych, które są nam przecież niezbędne do regeneracji, może to być bardzo ciekawa propozycja. Głównym warunkiem jest to, by obiekt miał charakter domu całorocznego, czyli m.in. był wyposażony w instalację grzewczą. Więcej o tym na stronie https://www.creditspace.pl/kredyt-na-dom-letniskowy-caloroczny/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!