Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Kasprzyk z wizytą na Śląsku: Spotkanie z działaczami, złożenie kwiatów na grobach i oddanie hołdu poległym górnikom kopalni "Wujek"

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Złożenie kwiatów na grobie Kazimierza Świtonia.
Złożenie kwiatów na grobie Kazimierza Świtonia. Fot Arkadiusz Gola
W poniedziałek, 12 czerwca, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk, wziął udział w spotkaniu ze środowiskami działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych w latach 1956-1989 w Katowicach. Po spotkaniu minister udał się na katowickie nekropolie, gdzie złożył kwiaty na grobach, a następnie oddał hołd Kopalni „Wujek” i odwiedził Centrum Wolności i Solidarności.

Podczas spotkania ze środowiskami działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych w latach 1956-1989 szef UdSKiOR - uhonorował zasłużone osoby Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości, „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”. Po uroczystości minister Kasprzyk udał się na katowickie nekropolie, gdzie złożył kwiaty na grobach śp. Andrzeja Rozpłochowskiego i śp. Kazimierza Świtonia oraz oddał hołd poległym Górnikom z Kopalni „Wujek”. Szef UdSKiOR również odwiedził Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

Złożenie kwiatów na grobach śp. Kazimierza Świtonia i śp. Andrzeja Rozpłochowskiego

W poniedziałek, 12 czerwca po godzinie 14, podczas wizyty w Katowicach, Jan Kasprzyk udał się na cmentarze i złożył kwiaty na grobach śp. Kazimierza Świtonia i śp. Andrzeja Rozpłochowskiego, którzy byli ważnymi działaczami opozycji w okresie PRL-u.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia

Oddanie hołdu górnikom poległym w kopalni "Wujek"

W hołdzie poległym górnikom oraz wszystkim uczestnikom strajków podczas tragicznej pacyfikacji kopalni "Wujek", szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożył wieniec pod pomnikiem przy kopalni.

Pacyfikacja kopalni "Wujek" była tragicznym wydarzeniem podczas stanu wojennego. Protest rozpoczął się po aresztowaniu szefa zakładowej Solidarności. Czołgi sforsowały mur kopalni, a oddziały ZOMO wtargnęły na teren zakładu. W wyniku starć zginęło sześciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych, w tym wielu zostało m.in podtrutych gazem.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera