MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie ma problem z rodzinami zastępczymi. W mieście jest ich 140. To wciąż za mało. "Potrzeba więcej rodzin zastępczych" - apeluje OPS

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
W Jastrzębiu brakuje rodzin zastępczych
W Jastrzębiu brakuje rodzin zastępczych Pixabay
Sto czterdzieści rodzin zastępczych działających w Jastrzębiu, pod opieką których znajduje się blisko dwieście dzieci to wciąż zbyt mało. Nadal na dom zastępczy oczekuje około czterdziestu dzieci, a te funkcjonujące w mieście rodziny często są przepełnione.

Jastrzębie ma problem z rodzinami zastępczymi. W mieście jest ich 140. To wciąż za mało. "Potrzeba więcej rodzin zastępczych" - apeluje OPS

Potrzeba więcej rodzin zastępczych - alarmuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju. W mieście funkcjonuje obecnie sto czterdzieści rodzin pełniących rolę rodzin zastępczych, które zajmują się dokładnie sto dziewięćdziesięcioma dziećmi. To wciąż za mało.

- Niestety pomimo względnie dużej ilości rodzin, w dalszym ciągu wiele dzieci znajduje się w kryzysie. Około czterdziestu z nich z nich przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych - mówi Małgorzata Małochleb, kierownik Działu Pieczy Zastępczej Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju.

Jak dodaje Małgorzata Małochleb z jastrzębskiego OPS-u, ośrodek stara się zapewnić tymczasowy dom jak największej ilości dzieci. To właśnie z tego powodu wiele rodzin funkcjonujących w Ośrodku Pomocy Społecznej w Jastrzębiu mają większą liczbę podopiecznych niż jest to zalecane.

- Rodzina zastępcza to pomoc tymczasowa. Dziecko, które zostało zabezpieczone, docelowo powinno wrócić do rodziców biologicznych (jeśli uporają się z kryzysem) lub otrzymać szansę na adopcję. Zanim to jednak nastąpi lepiej, by dzieciństwo spędzały w domowej atmosferze, wśród ludzi, którym na nich zależy. Dlatego potrzeba więcej rodzin zastępczych - tłumaczy Małochleb.

Żeby zostać rodziną zastępczą, tymczasowi rodzice nie muszą być małżeństwem. Jak tłumaczą w OPS-ie, najważniejszy jest stan zdrowia, motywacja i predyspozycje. Konieczne jest też ukończenie szkolenia.

- Rodzice zastępczy muszą być w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki psychologiczne, bytowe i mieszkaniowe. Nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni w zdolnościach do czynności prawnych. Muszą mieć stałe źródło dochodu - przyznaje Klaudia Nietrzebka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Nie przeocz

W Ośrodku Pomocy Społecznej podkreślają, że rodziny zastępcze cały czas mogą liczyć na pomoc ze strony OPS-u.

- Chcemy podkreślić, że rodziny nie pozostają w tym zadaniu same, bo my jako organizator pieczy zastępczej, oprócz świadczeń finansowych, oferujemy codzienne wsparcie wykwalifikowanych pracowników socjalnych i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej oraz konsultacje z psychologiem i porady prawne - zaznacza Małgorzata Małochleb, kierownik Działu Pieczy Zastępczej OPS-u w Jastrzębiu.

Małgorzata Małochleb osoby, które decydują się zostać rodzicami zastępczymi nazywa osobami ratującymi świat. Jak zauważa, dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych często są sierotami lub półsierotami, ofiarami przemocy i innych zaniedbań.

- To praca 24 godziny na dobę z dziećmi, które przeżyły traumę, nie zaznały miłości i poczucia bezpieczeństwa. Przechodząc pod opiekę mamy czy taty zastępczego wymagają zintensyfikowanej pracy nad budowaniem zaufania, stabilnego bezpieczeństwa oraz prawidłowego przywiązania - wyjaśnia Małgorzata Małochleb.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera