Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie Zdrój: Koniec hotelu Diament. Zobacz Jastrzębie bez hotelu

Katarzyna Spyrka
Obok hali widowiskowo-sportowej (szara kopuła za blokowiskiem) po prawej stronie pierwszego zdjęcia widać wysoki, biały hotel Diament.
Obok hali widowiskowo-sportowej (szara kopuła za blokowiskiem) po prawej stronie pierwszego zdjęcia widać wysoki, biały hotel Diament. Arc
A jednak! Uznawany za symbol Jastrzębia-Zdroju, 10-piętrowy budynek hotelu Diament zostanie zrównany z ziemią. W jego miejscu powstanie prawdopodobnie nowy biurowiec.

- W ostatnich dniach została przeprowadzona inwentaryzacja złomu. Wyniesiono, sprzedano lub zezłomowano część majątku, czyli meble, łóżka, kaloryfery. To, co zostało, też czeka na rozbiórkę - potwierdza Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy obecnie budynek Diamentu. Rozbiórka jest jednoznaczna z wyburzeniem. - Konkretnej daty na razie podać nie możemy. Prawdopodobnie nastąpi to w przyszłym roku, ale nie wcześniej niż w drugiej połowie 2014 roku - wyjaśnia rzeczniczka. Wyburzenie może kosztować spółkę kilka mln zł.

Wiadomo jednak, że nawet jeśli budynek zostanie zrównany z ziemią, nie zostanie po nim pustka. W lipcu Jastrzębska Spółka Węglowa pokazała przygotowane przez studentów projekty nowych budynków, które mogłyby stanąć w miejscu hotelu Diament.

Koncepcja zwycięskiej pracy zakłada, że stary budynek hotelu Diament zostanie wyburzony, a jego miejsce ma zastąpić sześciopiętrowy, grafitowo-pomarańczowy obiekt. - Biurowiec stanąłby bliżej al. Jana Pawła II - mówi Mateusz Rymar, przewodniczący zwycięskiej grupy.

Parter biurowca przeznaczony jest na restaurację dla pracowników lub na przedszkole pracownicze. Na drugim piętrze zaplanowano rozmieścić siłownię, salę z bilardem oraz taras, na którym pracownicy będą mogli spędzić swój czas wolny. - W naszym projekcie umieściliśmy dwa parkingi - naziemny i podziemny - aby zmieścić więcej aut. Wspólnie znajdzie się tam około 300 miejsc. Z kolei naszym Czytelnikom i Internautom spodobał się zupełnie inny projekt. Zakłada on wybudowanie dziewięciopiętrowego biurowca. Na parterze miałby znajdować się hol z recepcją, restauracja z całym zapleczem kuchennym oraz przestrzeń przeznaczona pod wynajem (np. kancelaria prawna, kwiaciarnia, kiosk, pralnia chemiczna). Na 2. kondygnacji zaplanowano trzy sale konferencyjne - jedną na 100 osób i dwie na 50. Dodatkowo na 2. kondygnacji znajdowałby się obszerny taras. - Dla pracowników zaplanowałyśmy restaurację z salą bankietową na parterze oraz dwa tarasy przeznaczone do wypoczynku na świeżym powietrzu - mówią Anna Maciejewska i Iwona Sosna, autorki projektu. - Przestrzeń wokół biurowca została wzbogacona o elementy małej architektury, dzięki czemu powstały dwa place z fontannami, bulwar otoczony zielenią - dodają studentki.

Czy spółka wykorzysta projekty? Nie jest to wykluczone. Mieszkańcy mają jednak sentyment do klasycznej bryły hotelu, który jest widoczny niemal z każdej części miasta. - Obiekt został oddany do użytku w lutym 1989 roku, a więc stosunkowo niedawno. "Diament dysponuje 412 miejscami noclegowymi w jedno- i dwuosobowych pokojach oraz 6 dwupokojowymi apartamentami. Renomy hotelowi dodaje baza gastronomiczna (duża restauracja, kawiarnia, nocny lokal oraz dwa cocktail-bary)" - donosiła 17 lutego 1989 r. "Trybuna Robotnicza".

W ostatnich latach hotel nie przyjmował już gości, a restauracja była zamknięta. Swoją siedzibę miała tu Jastrzębska Spółka Ubezpieczeniowa, która też będzie musiała wyprowadzić się z budynku.

Wyburzyli symbole

Sprawdziliśmy, co powstało w miejscach, gdzie też kiedyś stały symbole miast, ale zostały zrównane z ziemią.

Dworzec PKS w Rybniku
W miejscu starego dworca, który mieścił się przy ulicy 1 Maja, stoi dziś market.
Dworzec PKS w Wodzisławiu Śląskim
Dwa lata temu wyburzono dworzec w Wodzisławiu. Obecnie trwają tu prace związane z budową nowej galerii handlowej Karuzela z poczekalnią dla pasażerów. Otwarcie ma nastąpić jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej 4 grudnia.
Szpital w Żorach
Pochodzący z 1885 roku żorski szpital przy ul. Męczenników Oświęcimskich został wyburzony w styczniu 2010 roku. Gruz posłużył do budowy drugiego odcinka Obwodnicy Północnej Żor. Według najnowszych planów w tym miejscu ma powstać niewielka dzielnica mieszkaniowa.
Dworzec PKS w Cieszynie
Pod koniec ubiegłego roku wyburzono dworzec. W jego miejscu ma powstać galeria handlowa i mniejszy dworzec autobusowy.
Rynek w Mysłowicach
W latach 80. wyburzono część Rynku. Dziś władze miasta starają się, żeby wybudować tu kamienicę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty