Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie-Zdrój. Obchody rocznicy odzyskania niepodległości. Mieszańcy przemaszerowali przez miasto. Nieśli morze biało-czerwonych flag

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Miejskie obchody święta niepodległości w Jastrzębiu przyciągnęło tłumy.
Miejskie obchody święta niepodległości w Jastrzębiu przyciągnęło tłumy. Piotr Chrobok
Nawet kilkaset mieszkańców Jastrzębia wzięło udział w miejskich obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jastrzębianie świętowali maszerując ulicami miasta, niosąc przy tym biało-czerwone flagi. Przygrywała im górnicza Orkiestra KWK Borynia. Na zakończenie na maszt powędrowała ogromna flaga narodowa.

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Jastrzębiu

Swój patriotyzm, dumę z bycia Polakiem, a także wdzięczność za to, że wiele lat temu walczono o możliwość posługiwania się polskim językiem oraz o to, żeby Polska w ogóle była na mapach Europy i świata. To wszystko starali się zamanifestować mieszkańcy Jastrzębia, którzy w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w patriotycznym marszu przeszli ulicami miasta.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Bądźmy razem, ponad podziałami, w celu budowania wspólnej przyszłości, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce - zachęcała do uczestnictwa w marszu mieszkańców Jastrzębia, prezydent miasta, Anna Hetman.

I właśnie to - bycie razem - przyświecało jastrzębianom, którzy maszerowali ulicami miasta. Charakter przemarszu był bowiem bardzo symboliczny. Jego uczestnicy do przejścia mieli zaledwie kilkaset metrów z placu im. WOŚP w okolice Ronda Porozumienia Jastrzębskiego.

Wiele osób, a uczestnikami marszu były całe rodziny oraz młodzież i seniorzy - w sumie nawet kilkaset osób - nie wyobrażało sobie jednak nie wziąć w nim udziału. Tak jak na przykład Monika Frydel i jej kilkuletnia córka, Dagmara,

- Każdy z nas jest Polakiem. Takie dni jak dziś trzeba obchodzić, świętować i przekazywać następnym pokoleniom - mówiła nam pani Monika.

W niepodległościowym marszu uczestniczyli także mieszkańcy Jastrzębia, niebędący Polakami. Obecni byli też mieszkańcy Ukrainy, którzy w Jastrzębiu znaleźli swój dom po wybuchu wojny w ich kraju. - Jestem tutaj, żeby świętować razem z Polakami - powiedziała nam pani Natalia.

Przemarszowi mieszkańców towarzyszyły dźwięki muzyki górniczej Orkiestry KWK Borynia, która wykonywała patriotyczne utwory. Zaś zakończenie gdy, na maszt wciągano biało-czerwoną flagę odegrała hymn państwowy. Patriotycznymi akcentami były też kotyliony - również w barwach flagi narodowej - oraz same flagi, które otrzymali uczestnicy marszu.

Okolicznościowe przemówienie przy okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosiła też prezydent Anna Hetman. Jak podkreśliła w nim włodarz Jastrzębia, wolność i niepodległość wcale nie są dane raz na zawsze. Prezydent Hetman poparła to przykładami z historii Polski.

Dziś mijają 104. lata od narodzenia się wolności. A my Polacy, jastrzębianie gromadzimy się 11 listopada, podnosimy głowę do góry, z dumą patrząc na biało-czerwoną, pamiętając przy tym, że wolność nie jest nam dana na zawsze. Przekonaliśmy się o tym w roku 1939 i ponownie w latach panującego komunizmu. Dziś w obliczu wojny w Ukrainie, ponownie w naszych serach zagościł smutek. Towarzyszy nam lęk i obawa przed najgorszym. Historia się powtarza i po raz kolejny pokazuje, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Pielęgnujmy ją - mówiła prezydent Anna Hetman.

Już po zakończeniu oficjalnych uroczystości natomiast była okazja do złożenia Polsce życzeń. Można to było zrobić na biało-czerwonych karteczkach, przylepianych do specjalnej ścianki, okraszonej napisem: "patriotyzm mamy we krwi".

Marsz z placu im. WOŚP do ronda Porozumienia Jastrzębskiego nie był jedynym patriotycznym wydarzeniem, które miało miejsce w Jastrzębiu 11 listopada. Kilka godzin wcześniej, ulicami miasta przeszli uczestnicy innego marszu, za którego organizacją stoją środowiska narodowe.

Miejskie obchody 104. rocznicy Święta Niepodległości rozpoczęły się z kolei od mszy św. w intencji ojczyzny, którą odprawiono w kościele "na górce", czyli kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Przybrały one także artystyczną formę. W kinie "Centrum" odbyły się dwa patriotyczne koncerty. Najpierw wystąpił Chór Dziecięcy Opery Śląskiej, a następnie patriotyczne pieśni wykonała Filharmonia Krakowska.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera