Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Ewakuacja uczniów i pracowników Zespołu Szkół Ponadpodstawowych. Nastolatek użył gazu pieprzowego w obronie przed starszym kolegą

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W środę, 29 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II przy ulicy Północnej w Jaworznie doszło do nietypowego zdarzenia. Na skutek rozpylenia gazu pieprzowego uczniowie i personel musieli ewakuować się z placówki. Jak doszło do sytuacji? Nastolatek próbował obronić się przed starszym kolegą...

Na pewno trudno sobie wyobrazić, że z pozoru zwykły dzień w szkole może przerodzić się w scenariusz godny filmowego dramatu. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II przy ulicy Północnej w Jaworznie doszło do sytuacji, której nikt się nie spodziewał. Nastolatek postanowił użyć gazu w obronie przed starszym kolegą. Na miejscu działały wszystkie służby ratunkowe.

Nastolatek rozpylił gaz w samoobronie

Do zdarzenia doszło w stołówce szkolnej, 16-letni chłopak w samoobronie przed atakującym go 17- letnim kolegą postanowił sięgnąć po gaz pieprzowy. Tej metody obrony nie można stosować w pomieszczeniach zamkniętych.

- Konieczna była ewakuacja 209 uczniów oraz 30 pracowników szkoły. W wyniku incydentu 5 osób wymagało opieki medycznej. Po zakończeniu działań uczniowie i nauczyciele wrócili do zajęć lekcyjnych - informuje rzecznik prasowa, sierżant sztabowy Justyna Wiszowaty z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie.

Na miejscu działania prowadziły 2 jednostki Straży Pożarnej, 2 karetki Pogotowia Ratowniczego oraz Policja. Sprawa zostanie skierowana do sądu dla nieletnich.

- Pierwsze co pomyślałam, to komu przyszło do głowy robić alarm próbny przy takiej temperaturze. Szybko okazało się, że tym razem to nie są ćwiczenia. Najgorsza była konieczność szybkiej ewakuacji, było zamieszanie. Wychodziliśmy szybko każdy tak jak stał, bez okrycia wierzchniego. W pewnym momencie zdenerwowałam się czy dobrze sprawdziłam obecność, wydawało mi się, że brakuje jednego ucznia. Na szczęście to były tylko moje nerwy - mówi jedna z nauczycielek w ZSO nr 3 w Jaworznie.

Co grozi za nękanie?

Nękanie, znane również jako stalking, to przestępstwo, które znajduje swoje miejsce w art. 190a Kodeksu Karnego. Choć dla wielu może wydawać się ono niegroźne, to w rzeczywistości jest poważnym naruszeniem prywatności. Warto zdawać sobie sprawę, że nękanie to nie tylko uporczywe zachowania wirtualne, ale także te w środowisku fizycznym, co sprawia, że dotyka ono różnych sfer życia społecznego. Wspomniane przestępstwo wymaga zdecydowanej reakcji społeczeństwa, edukacji na temat konsekwencji i przeciwdziałania nękania oraz skutecznych działań prawnych, aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę dla potencjalnych ofiar. Bez względu na rozmiar szkód wyrządzonych przez stalkera, ten, kto dopuszcza się tego przestępstwa, musi być świadomy konsekwencji w postaci kary pozbawienia wolności. W zależności od charakteru czynu, wymiar kary może ulegać różnym zmianom.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera