Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno na przestrzeni stu lat na fotografiach archiwalnych. Zobacz, jak zmieniało się miasto!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Obecnie Jaworzno jest kojarzone z miastem, w którym nie brakuje miejsc do rekreacji na łonie natury. Miłośnicy spacerów, biegania czy jazdy na rowerze na pewno znajdą dla siebie mnóstwo ścieżek oraz terenów leśnych, gdzie mogą spokojnie spędzić czas poza miejskim gwarem. Ponadto, mieszkańcy miasta korzystają z rekultywowanych na bieżąco terenów, w jakich znajdowały się hałdy górnicze bądź wydobywano pasek. Przedstawiamy Jaworzno na przestrzeni stu lat na fotografiach archiwalnych. Zobacz, jak zmieniało się miasto!
Obecnie Jaworzno jest kojarzone z miastem, w którym nie brakuje miejsc do rekreacji na łonie natury. Miłośnicy spacerów, biegania czy jazdy na rowerze na pewno znajdą dla siebie mnóstwo ścieżek oraz terenów leśnych, gdzie mogą spokojnie spędzić czas poza miejskim gwarem. Ponadto, mieszkańcy miasta korzystają z rekultywowanych na bieżąco terenów, w jakich znajdowały się hałdy górnicze bądź wydobywano pasek. Przedstawiamy Jaworzno na przestrzeni stu lat na fotografiach archiwalnych. Zobacz, jak zmieniało się miasto! fotopolska.eu
Jaworzno na przestrzeni stu lat na fotografiach archiwalnych jawi się jako miasto wielu zmian, które zachodziły w poszczególnych dekadach. Na starych zdjęciach sprzed kilkudziesięciu lat widać, że utrwalone wówczas miejsca i obiekty w wielu przypadkach nie pokrywają się z elementami współczesnego krajobrazu miejskiego. Obecnie niektórych budynków już nie ma, a innych jeszcze wtedy nie było. Na nowszych fotografiach daje się dostrzec, że część obiektów zmieniło swój wygląd, choć nie brakuje też miejsc, gdzie teraz znajdują się już zupełnie inne budynki. Zdjęcia z lat dziewięćdziesiątych jeszcze bardziej przypominają obecne Jaworzno, a na współczesnych fotografiach widnieje też sporo miejsc, związanych z rekreacją, jak na przykład zalew Sosina czy Park Grudek. Zobacz, jak zmieniało się miasto!

Międzywojnie to czas intensywnego rozwoju miasta

Lata dwudzieste oraz trzydzieste były dla Polski szansą na odbudowę, chociaż ta była utrudniona przez skutki wojny i rządów zaborców, a także światowy kryzys gospodarczy. Problemy nie ominęły również mieszkańców Jaworzna. Wśród nich było sporo robotników, którzy żyli w biedzie, w związku ze złą sytuacją finansową w zakładach przemysłowych. Swój sprzeciw wyrażali oni poprzez uczestnictwo w licznych strajkach oraz protestach. Okres dwudziestolecia międzywojennego był dla Jaworzna czasem intensywnego rozwoju przemysłowego, ale i licznych konfliktów społecznych. Miasto, leżące wcześniej na terenie Galicji, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostało włączone do odradzającego się państwa polskiego. W II Rzeczypospolitej znajdowało się konkretnie na terenie województwa krakowskiego.

W mieście funkcjonowały wówczas kopalnia Piłsudskiego i Kościuszko, a oprócz nich powstały też nowe zakłady górnicze – Jan Kanty, Leopold, Szczotki oraz Niedzieliska. Budowano również elektrownię, która została uruchomiona w grudniu 1930 roku. W Jaworznie funkcjonowały także zakłady chemiczne, huty szkła, zakład bieli cynkowej i cementownia. Mimo trudności, miasto rozwijało się oraz rozbudowywało. Wznoszono domy, budowano nowe drogi i remontowano te użytkowane. Po wybuchu II wojny światowej Jaworzno zajęły wojska niemieckie.

W PRL-u Jaworzno było dużym ośrodkiem przemysłowym

Do 1975 roku Jaworzno należało do województwa krakowskiego i było jednym z jego najważniejszych miast. W latach 1975 – 1998 mieściło się już w granicach województwa katowickiego, do którego zostało przyłączone ze względu na silnie rozwinięty przemysł. Z kolei od końca lat 90. Jaworzno znajduje się w Śląskiem, będąc granicznym miastem dwóch województw. Poza tym więc, że administracyjnie mieści się w Śląskiem, to jednak ze względu na jego historię, tradycję, kulturę, a także aspekty etnograficzne nadal pozostaje częścią ziemi krakowskiej, z którą utożsamiają się rodowici mieszkańcy miasta. W drugiej połowie dwudziestego wieku w Jaworznie odnotowano znaczny wzrost ludności, która przyjeżdżała na te tereny ze względu na pracę. Ponadto przyłączono tam pobliskie miasta, takie jak Szczakowa, Ciężkowice, Dąbrowa Narodowa, Jeleń, Byczyna oraz Długoszyn. Obecnie są one dzielnicami Jaworzna.

Miasto zieleni i przestrzeni do rekreacji

Obecnie Jaworzno jest kojarzone z miastem, w którym nie brakuje miejsc do rekreacji na łonie natury. Miłośnicy spacerów, biegania czy jazdy na rowerze na pewno znajdą dla siebie mnóstwo ścieżek oraz terenów leśnych, gdzie mogą spokojnie spędzić czas poza miejskim gwarem. Ponadto, mieszkańcy miasta korzystają z rekultywowanych na bieżąco terenów, w jakich znajdowały się hałdy górnicze bądź wydobywano pasek. Wiele fotografii, przedstawiających Jaworzno pokazuje głównie to oblicze miasta, w związku z czym popularne stały się zdjęcia chociażby „polskich Malediwów” w Parku Grudek. Z kolei nad zalewem Sosina wypoczywają nie tylko mieszkańcy miasta, ale również innych zakątków naszego regionu, a także sąsiedniej Małopolski.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, udostępnione przez serwis fotopolska.eu, które przedstawiają Jaworzno na przestrzeni stu lat. Zobacz, jak zmieniało się miasto!

Jaworzno na przestrzeni stu lat na fotografiach archiwalnych. Zobacz!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera