Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno na starych fotografiach z czasów PRL-u różni się od współczesnego miasta. Zobacz, jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Jaworzno na starych fotografiach z czasów PRL-u różni się od współczesnego miasta. Niektórych budynków już nie ma, innych jeszcze wtedy nie było. Inaczej wyglądał również sam rynek, przez który przejeżdżały samochody i autobusy, a niedaleko przebiegały nieistniejące obecnie tory kolejowe. Zobacz, jak wyglądało miasto kilkadziesiąt lat temu!

Inne oblicze miasta sprzed kilku dekad

Na starych fotografiach z okresu PRL-u widać, że Jaworzno wyglądało wówczas inaczej niż obecnie. Można zauważyć, że na zdjęciach brakuje wielu budynków, jakie aktualnie wznoszą się przy miejskich ulicach. Inne pozostały, ale niektóre z nich po przebudowie lub remontach zmieniły się nie do poznania. Nie da się również nie dostrzec, że części obiektów, uwiecznionych na fotografiach już nie ma albo stoją bezużyteczne. Bywa też, że niszczeją, stając się niechlubnym elementem jaworznickiego krajobrazu. Zdjęcia z czasów PRL-u, opublikowane w serwisie fotopolska.eu przedstawiają między innymi Rynek Główny w Jaworznie, zabudowania przy ulicach Grunwaldzkiej, Jagiellońskiej i Krakowskiej czy nieistniejący już dworzec kolejowy albo cementownię „Szczakowa”, po której zostały już tylko ruiny. Utrwalono tam także kolejowy most graniczny na rzece Biała Przemsza, kopalnię Komuna Paryska, Zakłady Chemiczne Organika-Azot, a także wiele innych miejsc oraz obiektów.

Miasto graniczne dwóch województw

W okresie PRL-u Jaworzno było dużym ośrodkiem przemysłowym, położonym na terenach dawnej Galicji. W jego pobliżu do dziś znajduje się tak zwany Trójkąt Trzech Cesarzy, w jakim zbiegały się granice zaborów austriackiego, pruskiego oraz rosyjskiego. Do 1975 roku Jaworzno należało do województwa krakowskiego i było jednym z jego najważniejszych miast. W latach 1975 – 1998 mieściło się już w granicach województwa katowickiego, do którego zostało przyłączone ze względu na silnie rozwinięty przemysł. Z kolei od końca lat 90. Jaworzno znajduje się w Śląskiem, będąc granicznym miastem dwóch województw. Poza tym więc, że administracyjnie mieści się w Śląskiem, to jednak ze względu na jego historię, tradycję, kulturę, a także aspekty etnograficzne nadal pozostaje częścią ziemi krakowskiej, z którą utożsamiają się rodowici mieszkańcy miasta. W drugiej połowie dwudziestego wieku w Jaworznie odnotowano znaczny wzrost ludności, która przyjeżdżała na te tereny ze względu na pracę. Ponadto przyłączono tam pobliskie miasta, takie jak Szczakowa, Ciężkowice, Dąbrowa Narodowa, Jeleń, Byczyna oraz Długoszyn. Obecnie są one dzielnicami Jaworzna.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, udostępnione przez serwis fotopolska.eu, które przedstawiają Jaworzno z czasów PRL-u. Zobacz, jak wyglądało miasto kilkadziesiąt lat temu!

Jaworzno na starych fotografiach z czasów PRL-u. Zobacz, jak kiedyś wyglądało!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera