Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest dotacja na konserwację i zabezpieczenie zabytkowego kościółka w Bielsku-Białej

JAK, PAP
Dotację w wysokości prawie 3 milionów złotych przyznała bielska Rada Miejska na kompleksowe prace konserwatorskie i zapewnienie bezpieczeństwa zabytkowemu, drewnianemu kościołowi św. Barbary w bielskiej dzielnicy Mikuszowice Krakowskie.

- Uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej na wykonanie kompleksowych i integracyjnych prac dotyczących konserwacji, ochrony i bezpieczeństwa kościoła św. Barbary w Bielsku-Białej dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Barbary w Bielsku-Białej Rada Miejska przyjęła 18 stycznia - poinformował Wydział Prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Wniosek parafii został rozpatrzony pozytywnie i uzyskał wstępną promesę dofinansowania inwestycji z Banku Gospodarstwa Krajowego, co oznacza, że pieniądze na jego realizację będą pochodziły z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Bielski Ratusz wyjaśnił, że w ramach prac w kościele św. Barbary wykonana zostanie m.in. instalacja systemu sygnalizacji włamania, napadu i pożaru oraz systemu telewizji przemysłowej. Nastąpi przegląd belek więźby dachu, usunięcie zanieczyszczeń, wymiana uszkodzonych gontów, impregnacja pokrycia dachowego oraz pełna konserwacja polichromii. Prace mają potrwać dwa lata.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, 15 sierpnia, doszło do rozerwania gaśnicy, co spowodowało zniszczenia w zakrystii. Przebiła ona strop i zatrzymała się pod dachem świątyni. Uszkodziła rozdzielnię prądu. Na szczęście była wówczas wyłączona. W chwili wybuchu w zakrystii i kościele nikogo nie było. Gaśnica miała homologację. Przegląd przeszła 9 sierpnia 2023 roku.

Po wybuchu gaśnicy świątynia została zamknięta. Msze św. i nabożeństwa celebrowane były przy ołtarzu polowym.

Drewniany kościół w Mikuszowicach Krakowskich, obecnie dzielnicy Bielska-Białej, powstał w 1690 roku. Jest jednym z najcenniejszych zabytków w regionie i jedną z ostatnich drewnianych budowli sakralnych w tej części Beskidów. Zakrystia pochodzi z późniejszego okresu. We wnętrzu znajdują się między innymi pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat 1420-30, XV-wieczny gotycki ołtarz główny, tak zwany tryptyk mikuszowicki, a także malowidła Johanna Mentila z 1723 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera