Jesteście gotowi na KATOPOLIS? Takiego widowiska jeszcze u nas nie było! A wszystko w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024

Materiał informacyjny Miasta Katowice
Już 9 grudnia w katowickim Spodku zobaczymy KATOPOLIS. To niezwykłe widowisko naukowo-muzyczne, które otworzy obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 podczas 7. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. Muzyka, nauka, literatura, film, teatr, nauki ścisłe – zapewniamy, że niczego tam nie zabraknie. Co więcej, organizatorzy przygotowali mnóstwo niespodzianek.

W KATOPOLIS, niesamowitym widowisku, wezmą udział naukowcy, muzycy i artyści z uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. Za muzyczną oprawę wydarzenia odpowiedzialny jest Miuosh – producent muzyczny i jedna z największych w Polsce gwiazd sceny hip-hop. Warstwę liryczną opracowuje Zbigniew Rokita – znakomity pisarz, dziennikarz i reporter; laureat Literackiej Nagrody Nike za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Reżyserii podjął się dr Jan Matuszyński – reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych związany ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca m.in. filmów „Ostatnia rodzina” (2016) o losach rodziny Beksińskich czy „Żeby nie było śladów” (2021) o sprawie zabójstwa przez milicję Grzegorza Przemyka.

Organizatorzy zapewniają, że ten fascynujący miks muzyki, wiedzy i sztuki otworzy przed uczestnikami wydarzenia bramy do niezwykłego roku 2024.

- Śląski Festiwal Nauki KATOWICE wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń odbywających się w mieście i przyciąga tysiące osób udowadniając, że nauka niejedno ma imię i jest niezbędna, by rozumieć i udoskonalać otaczającą nas rzeczywistość. Poprzez cykl tych wszystkich czekających nas wydarzeń chcemy uświadomić, że tylko nauka jest gwarantem rozwoju. Ogromnym jego filarem, bez którego nie da się pójść do przodu. W tym roku festiwal ma wyjątkowy wymiar, bo będzie stanowił także rozpoczęcie obchodów związanych z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Zależy nam, aby Śląsk, Katowice przyciągały studentów z całego świata. A teraz jest dobry moment, aby sprawdzić, jakimi zasobami naukowymi dysponujemy, zdając sobie jednocześnie sprawę, jak wielki mamy potencjał - dodaje.

- Festiwal nauki jest jej świętem. Naukowiec jest chyba jedynym rodzajem na tle całej ludzkości, który może cieszyć się z odnalezienia problemu, bowiem od razu szuka jego rozwiązania. Czerpie radość z poznawania. I ta radość poznania zawsze podczas festiwalu nauki nam towarzyszy - powiedział prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Kogo jeszcze zobaczymy podczas KATOPOLIS?

Nad ostatecznym kształtem KATOPOLIS, widowiska muzyczno-naukowego otwierającego obchody EMN 2024, oprócz Miuosha, Zbigniewa Rokity i Jana Matuszyńskiego, pracować będą m.in.:

  • Mateusz Znaniecki – reżyser filmowy i aktor, absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
  • Dawid Tyszkowski – wokalista, kompozytor i autor tekstów.
  • Julia Pietrucha – aktorka filmowa i serialowa. W kwietniu 2016 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album „Parsley”.
  • Natalia Grosiak – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Była również liderką zespołu Mikromusic. Wraz z Mikromusic zdobyła nagrodę Fryderyka w 2020 roku w kategorii „Muzyka poetycka”.
  • Piotr Rogucki – wokalista, kompozytor, autor tekstów i aktor.
  • Mela Koteluk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Laureatka Fryderyków oraz wielu innych prestiżowych nagród.

Podczas wydarzenia wystąpią również chóry:

  • Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” – dyrygent prof. dr hab. Joanna Glenc
  • Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – dyrygent Michał Brożek
  • Chór Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – dyrygent Marta Zielińska
  • Chór Politechniki Śląskiej – dyrygent Tomasz Giedwiłło.

Poza tym wystąpią także orkiestry: Stokłosa Collective Orchestra oraz Cieszyńska Orkiestra Dęta Uniwersytetu Śląskiego.

Co wydarzy się podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE?

Podczas trzydniowego festiwalu (9–11 grudnia), który odbędzie się pod hasłem „Nauka da nam przyszłość”, oficjalnie rozpoczną się obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice. Tematem przewodnim otwarcia EMNK 2024 będzie wpływ nauki na transformację naszego regionu.
7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przygotowuje ponad 2000 naukowców i popularyzatorów nauki, a w programie znajdzie się blisko 1000 aktywności naukowych. Na festiwalu nie zabraknie także nowości. Wśród nich nowe strefy specjalne, czyli strefa motorsportu oraz strefa chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król. Z myślą o najmłodszych uczestnikach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE powstanie Strefa pn. Dzieci budują Miasto Nauki. Program 7. ŚFN KATOWICE będzie budowany w oparciu o ścieżki tematyczne Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Ponadto w tegorocznej edycji festiwalu realizowana będzie tematyka związana z siedemnastoma celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Uczestnicy będą mogli zobaczyć pokazy naukowe na ponad 200 stanowiskach, wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, warsztatach i wykładach w języku polskim i angielskim. Dostępne będzie też tłumaczenie na język ukraiński oraz migowy.
Wśród gości specjalnych festiwalu pojawi się m.in. prof. Mike Berners-Lee – światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych, w tym wskaźników emisji dwutlenku węgla. Ponadto festiwal będzie okazją do porozmawiania z psycholog Marią Rotkiel czy prof. Krzysztofem Zanussim.
7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest wydarzeniem bezpłatnym. Uczestnicy muszą się jednak zarejestrować – indywidualne bezpłatne wejściówki będą obowiązywały na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego na 9–11 grudnia 2023 r. (wejście na teren Festiwalu). Na niektóre wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne będzie prowadzona dodatkowa rejestracja.

KATOPOLIS w katowickim Spodku rozpocznie się o 9 grudnia godzinie 19. Wszystkie informacje, w tym także te o możliwości zakupu biletów i rejestracji na 7. Śląski Festiwal Nauki znajdziemy na stronie internetowej (www.miastonauki.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!