Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Józef stanął na przystanku ,,wolność” zanim wybrał go Jerzy. Co Józef Buzek ma wspólnego z Jerzym Buzkiem?

E
Prof. Józef Buzek, sprawozdawca komisji konstytucyjnej podczas historycznego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego 15 lipca 1920 r., który uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego.
Prof. Józef Buzek, sprawozdawca komisji konstytucyjnej podczas historycznego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego 15 lipca 1920 r., który uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Prof. Józef Buzek i prof. Jerzy Buzek. Co ci dwaj panowie o tym samym nazwisku i tytule profesorskim mają wspólnego. Więcej niż się może wydawać...

W okresie II Rzeczpospolitej polska część Górnego Śląska korzystała z autonomii, ustanowionej decyzją Sejmu Ustawodawczego pod nazwą Statutu Organicznego Województwa Śląskiego. Nadano ją w obliczu plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej Śląska.

Podczas historycznego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego 15 lipca 1920 r. sprawozdawcą komisji konstytucyjnej był prof. Józef Buzek – stryjeczny dziadek byłego premiera RP, współtwórcy reformy, która zmieniła regionalne i samorządowe oblicze Polski, oraz szefa europarlamentu Jerzego Buzka.

Prof. Józef Buzek był też m.in. ekspertem delegacji polskiej na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. zajmującym się zagadnieniami gospodarczymi, posłem na Sejm Ustawodawczy i senatorem I kadencji w II RP. Mało kto wie, że to prof. Józef Buzek był współautorem jednego z dwóch projektów Statutu Organicznego - pierwszej w II RP ustawy konstytucyjnej, uchwalonej jeszcze przed Konstytucją dla całej Polski. Drugi przygotowała komisja samorządowa Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. W sali Sejmu Śląskiego posłowie zasiedli po wrześniowych wyborach 1922 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!