Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

JSW: Cięcia zatrudnienia, nowy układ zbiorowy pracy i stawianie na węgiel koksowy

Katarzyna Spyrka
Cięcia zatrudnienia, nowy układ zbiorowy pracy i stawianie na węgiel koksowy - to pierwsze zmiany, jakie zamierza wprowadzić nowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Edward Szlęk
Cięcia zatrudnienia, nowy układ zbiorowy pracy i stawianie na węgiel koksowy - to pierwsze zmiany, jakie zamierza wprowadzić nowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Edward Szlęk Katarzyna Spyrka
Cięcia zatrudnienia, nowy układ zbiorowy pracy i stawianie na węgiel koksowy - to pierwsze zmiany, jakie zamierza wprowadzić nowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Edward Szlęk. Na swojej pierwszej konferencji prasowej, powiedział, co zamierza zrobić, żeby spółka mogła przebrnąć przez okres kryzysu.

- To jest być albo nie być dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zmierzamy do upadłości, mamy świadomość, że tak właśnie nasza sytuacja może wyglądać, ale zamierzamy powstrzymać tę falę - powiedział Edward Szlęk i tym samym odniósł się do doniesień na temat rzekomej upadłości spółki, którą to JSW miałoby ogłosić jesienią.

Zdaniem nowego szefa JSW, kryzys finansowy można ograniczyć m.in. przez cięcia kosztów, w tym zatrudnienia. Właśnie dlatego w najbliższych latach zamierza zmniejszyć zatrudnienie i w ten sposób ograniczyć koszty w spółce. Rocznie zatrudnienie miałoby spaść o około 1000 osób. Szczegóły ewentualnych cięć zatrudnienia mamy poznać 15 maja.
- Wstrzymamy zatrudnienie osób do administracji, a będziemy przyjmować tylko osoby potrzebne do zabezpieczania frontów wydobywczych oraz pracowników technologicznych - mówił Edward Szlęk.

Redukcja zatrudnienia nie będzie prowadzona w sposób antyspołeczny. O zwolnieniach grupowych nie ma mowy. Zmniejszanie zatrudnienia ma się odbywać na zasadzie naturalnych odejść, m.in. na emerytury. To zresztą niejedyna zmiana, jaką zapowiada nowy prezes JSW. - Stawiamy za to na możliwe największe wykorzystanie maszyn na dole - mówił prezes JSW. - Ceny na rynku węgla spadają. Z tym nie wygramy. W związku z tym decydujemy się na redukcję kosztów stałych i zmiennych, które wahają się na poziomie 6 mld złotych - powiedział prezes Edward Szlęk.

Przystosowaniem do nowej sytuacji na rynku węgla ma być też inwestowanie w węgiel koksowy.

- Węgiel energetyczny nie daje nadziei na utrzymanie JSW. Mamy do czynienia z nadprodukcją - wyjaśniał nowy prezes JSW i dodał, że największe nadzieje wiąże z węglem koksowym 35 typu hard. - Zamierzamy wykorzystać do tego zasoby, które posiadamy, m.in. złoża na polu Bzie-Dębina, gdzie powstaje nowy szyb, ale także mamy możliwość dojścia do wysokiej jakości węgla w kopalni Knurów-Szczygłowice i Budryk - zaznaczył Szlęk. Prezes JSW nie wykluczył, że kopalnia Knurów-Szczygłowice, której zasoby opierają się na węglu energetycznym, może w przyszłości zostać sprzedana.

Zdaniem Szlęka, wprowadzenie wydobycia węgla typu hard z szybu Bzie-Dębina może uratować wyniki kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Nie jest wykluczone, że Jastrzębska Spółka Węglowa będzie szukała partnerów i powstanie spółka celowa, która umożliwi dotarcie i wykorzystanie tych zasobów.
Na koniec pierwszego publicznego wystąpienia prezes JSW zapowiedział, że dzisiaj spotka się ze związkami zawodowymi dodając, że liczy na dobrą współpracę.

- Zaproponuję przygotowanie nowego układu zbiorowego, który byłby bardziej nowoczesny, elastyczny i dostosowany do dzisiejszych realiów, czego nie możemy powiedzieć o układzie sprzed 25 lat - zaznaczył Edward Szlęk.

Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej chce postawić na taki system pracy, który będzie motywował pracowników do osiągania lepszych wyników. Spotkanie związkowców z nowym prezesem ma się odbyć dzisiaj w siedzibie JSW.

Firma istnieje 22 lata.

Jastrzębska Spółka Węglowa SA została utworzona 1 kwietnia 1993 roku jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład weszło siedem samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 2011 roku spółka debiutowała na giełdzie. W skład JSW należy 5 kopalń, które zatrudniają ok. 27 tys. osób.

Ostatnio spółka zmaga się z kłopotami finansowymi. Trudną sytuację w JSW spowodowały m.in. spadki cen węgla na rynkach światowych. Władze spółki wprowadziły plan oszczędnościowy, z którym nie do końca zgadzała się strona społeczna. To doprowadziło do strajków w JSW, które na przełomie stycznia i lutego tego roku trwały w sumie 17 dni. Strajk zakończył się po rezygnacji ze stanowiska poprzedniego prezesa JSW, Jarosława Zagórowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera