MKTG SR - pasek na kartach artykułów

JSW: po 9 dniach akcji udało się odizolować rejon objęty podziemnym pożarem w kopalni Zofiówka. Nikt nie ucierpiał

Jacek Bombor
Jacek Bombor
JSW: po 9 dniach akcji udało się odizolować rejon objęty podziemnym pożarem w kopalni Zofiówka.
JSW: po 9 dniach akcji udało się odizolować rejon objęty podziemnym pożarem w kopalni Zofiówka. Pixabay
Odizolowanie rejonu objętym podziemnym pożarem, który wybuchł 900 metrów pod ziemią 30 marca, oznacza zakończenie najważniejszego etapu akcji ratowniczo-gaśniczej. Teraz pożar już nie ma prawa się rozprzestrzeniać, a pozostałe obszary kopalni są bezpieczne.

JSW: po 9 dniach akcji udało się odizolować rejon zajęty podziemnym pożarem w kopalni Zofiówka. Nikt nie ucierpiał

Odizolowanie rejonu objętym podziemnym pożarem, który wybuchł 900 metrów pod ziemią 30 marca, oznacza zakończenie najważniejszego etapu akcji ratowniczo-gaśniczej. Teraz pożar już nie ma prawa się rozprzestrzeniać, a pozostałe obszary kopalni są bezpieczne.

Przypomnijmy, 30 marca po godzinie 18.35 w Ruchu Zofiówka doszło do pożaru endogenicznego w rejonie ściany D-2 na poziomie 900 metrów. W momencie powstania pożaru w zagrożonym rejonie znajdowało się siedmiu pracowników, którzy wycofali się ze strefy zagrożenia o własnych siłach, bez użycia aparatów ucieczkowych.

Kierownik akcji podjął decyzję o wyizolowaniu zagrożonego rejonu poprzez zabudowę tam izolacyjnych. Wyznaczono miejsca zabudowy czterech tam izolacyjnych o konstrukcji przeciwwybuchowej.

- W pierwszym etapie akcji wykonano trzy tamy, a następnie podjęto działania mające na celu zamknięcia zagrożonego rejonu poprzez zabudowę ostatniej tamy w wyrobisku, którym powietrze odprowadzane było do szybu wydechowego. Ostatnią tamę izolacyjną zamknięto 7 kwietnia popołudniu, czym odizolowano zagrożony rejon od pozostałej części kopalni. Aktualnie trwają prace profilaktyczne związane z doszczelnianiem tam izolacyjnych na zasadach akcji ratowniczej. Prowadzona akcja nie zakłóca funkcjonowania pozostałej części zakładu górniczego. Akcja ratownicza była prowadzona przy współudziale przedstawicieli CSRG oraz pod nadzorem OUG w Rybniku. W akcji wzięło udział 200 zastępów ratowniczych JSW oraz 4 zastępy CSRG w Bytomiu - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer z JSW.

- Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie, chociaż należała do jednych z najtrudniejszych w historii JSW. Serdecznie dziękuję wszystkim ratownikom biorącym udział w akcji i pracownikom Zofiówki zaangażowanym w jej wsparcie. Praca w Zofiówce odbywa się bez zakłóceń – oecenia Artur Dyczko, wiceprezes zarządu JSW i szef sztabu kryzysowego.

Nie przegap

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co zrobić w trakcie wypadku drogowego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera