Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jurajskie Centrum Onkologii powstaje w Częstochowie

Janusz Strzelczyk
Doktor Andrzej Kałmuk liczy na znaczące skrócenie czasu od rozpoznania choroby  do rozpoczęcia leczenia
Doktor Andrzej Kałmuk liczy na znaczące skrócenie czasu od rozpoznania choroby do rozpoczęcia leczenia Janusz Strzelczyk
Jurajskie Centrum Onkologii budowane jest na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce. Chodzi o doprowadzenie do ścisłej współpracy między oddziałami i poradniami uczestniczącymi w leczeniu nowotworów: onkologią, chirurgią onkologiczną, radioterapią, hematologią, patomorfologią, gastrologią, pulmonologią, chirurgią, ginekologią, kardiologią.

Co roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie rejestrowanych jest ponad tysiąc nowych pacjentów chorych na raka.

- Codziennie przyjmujemy 10-12 nowych chorych na oddział onkologiczny - mówi dr Andrzej Kałmuk, kierownik onkologii w szpitalu na Parkitce.

Na oddziale onkologicznym jest 40 łóżek. Wszystkie zajęte. Aby znacząco poprawić jakość leczenia na Parkitce, powstaje Jurajskie Centrum Onkologii.

Krótszy czas oczekiwania

- Przede wszystkim chodzi o skrócenie czasu od zdiagno-zowania choroby do rozpoczęcia leczenia - podkreśla doktor Kałmuk.

Czas ma w tej chorobie niezwykle ważne znaczenie. Powołaniu Jurajskiego Centrum Onkologii patronuje w pewnym sensie Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego. Powodzenie operacji powołania centrum jest zależne od unijnych pieniędzy. Jest to 29,3 mln zł unijnej dotacji z puli na lata 2014-2020. Cała inwestycja to koszt 34,5 mln zł.

Centralizacja

Jurajskie Centrum Onkologii budowane jest na oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce. Chodzi o doprowadzenie do ścisłej współpracy między oddziałami i poradniami uczestniczącymi w leczeniu nowotworów: onkologią, chirurgią onkologiczną, radioterapią, hematologią, patomorfologią, gastrologią, pulmonologią, chirurgią, ginekologią, kardiologią. Takie scentralizowanie leczenia sprawdza się w praktyce, jak wynika z doświadczeń m.in. Warszawy czy Białegostoku. Nie jest to jednak połączenie kilku oddziałów w jeden. Uproszczony zostanie proces leczenia. Dokumentacja choroby i leczenia będzie szła za pacjentem.

Teraz pacjent np. z rozpoznanym rakiem płuca wychodzi z oddziału onkologicznego z zaleceniem dalszego leczenia na pulmonologii. Musi więc iść do swojego lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do pulmonologa, a następnie czekać w kolejce na przyjęcie na oddział. W centrum wyjdzie z onkologii już z konkretnym terminem przyjęcia na pulmonologię. Nie będzie potrzeby tworzenia dla pacjenta na każdym z oddziałów nowej historii.

Co sądzisz o powołaniu Jurajskiego Centrum Onkologii? Napisz

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!