Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już 14 maja aukcja sztuki w Katowicach. Co wystawia na sprzedaż Desa?

red
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE DESA Katowice
DESA Katowice organizuje kolejną aukcję malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego w sobotę 14 maja 2022 o godz. 16.00. Wystawa przedaukcyjna odbywa się w dniach w dniach od 6 do 13 maja w godz. od 11.00 do 18.00 oraz w dniu aukcji w godz. od 10.00 do 13.00 w Salonie Desy w Katowicach przy ul. Mariackiej 5.

Podane przy obiektach ceny są cenami wywoławczymi. Wystawione na sprzedaż zostaną:

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

1. Paweł WRÓBEL (1913 - 1984)
„Na śniegu”
olej, karton naklejony na sklejkę, 35 x 50 cm,
niesygnowany, na odwrocie opis ołówkiem: Wróbel / „Na śniegu”.
Stan zachowania: b. dr. ubytki warstwy malarskiej przy dolnej krawędzi.
Obraz z prywatnych zbiorów doc. Józefa Ligęzy (1910-1972), wybitnego etnografa, folklorysty, zbieracza śląskich pieśni ludowych, w latach 1963-1972 dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
*opłata droit de suite
9 500 zł

2. Paweł WRÓBEL (1913 - 1984)
„Potańcówka”, 1975
akryl, płótno, 50 x 59 cm,
sygn. p. d.: Wróbel P 1975 r.
Obraz po konserwacji.
*opłata droit de suite
9 000 zł

3. Paweł WRÓBEL (1913 - 1984)
„Przyjaciele z górniczej orkiestry”, 1975
akryl, płótno, 55 x 35,5 cm,
sygn. p. d.: Wróbel P 1975 r.
*opłata droit de suite
8 500 zł

4. Halina DĄBROWSKA (1925-1996)
„Bójka chłopców żydowskich”, 1993
olej, płótno, 35 x 46 cm,
sygn. i tytuł p. d.: Bójka chłopców 3. V. 1993 H. Dąbrowska.
Na odwrocie autorski opis: Bójka chłopców 35 x 45 ol. 3. V. 1993 / Halina Dąbrowska, Kraków, Łazarza 9/3, oraz drukowana nalepka Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach z tekstem maszynowym: 70. Judaica.
*opłata droit de suite
2 000 zł

5. NIKIFOR KRYNICKI (1895-1968)
„Domy w Krynicy”
akwarela, gwasz, papier, 15,5 x 19 cm,
u dołu napis: „KRYNICAWSZDROYMIASTOUILCA/250ZL”.
Na odwrocie okrągła pieczęć z napisem: „Pamiątka z Krynicy Nikifor”.
*opłata droit de suite
8 000 zł

6. NIKIFOR KRYNICKI (1895-1968)
„Kościół w Nowym Sączu”
akwarela, gwasz, papier, 24 x 15,8 cm,
u dołu napis: „NOWYSACZROSYTASEŁO”.
Na odwrocie dwie pieczęcie: okrągła z napisem „Pamiątka z Krynicy Nikifor Malarz” oraz prostokątna z napisem „Nikifor Artysta /Krynica Wieś”; tuszem: 500 zł.
*opłata droit de suite
8 500 zł

7. NIKIFOR KRYNICKI (1895-1968)
„Willa w Krynicy”
akwarela, papier, 21 x 15 cm,
u dołu napis: „KRYNICANOWYZYNYLKJZ”.
Na odwrocie okrągła pieczęć z napisem: „ Nikifor Pamiątka z Krynicy”; ołówkiem: 60 zł.
*opłata droit de suite
8 000 zł

8. Włodzimierz DMYTRYSZYN (1905-1992)
„Letni pejzaż ze snopkami”
olej, karton, 19 x 25,5 cm,
sygn. p. d.: W. Dmytryszyn
*opłata droit de suite
2 000 zł

9. Lech KOŁDZIEJCZYK ( ur. 1953 )
„Zapomniany horyzont. Płonąca ćma”, 1990
olej, płótno, 160 x 90 cm,
sygnatura i autorski opis na odwrocie: Lech Kołodziejczyk / olej / „Zapomniany horyzont” / „Płonąca ćma” / 1990.
6 500 zł

10. Zdzisław LACHUR (1923-2007)
„Las”
tusz, akwarela, gwasz, papier, wym. w świetle passe-partout: 34,5 x 35 cm, arkusz papieru o nieregularnej formie, w dolnej partii podklejony, wym. arkusza: 41 x 40 cm,
sygn. p. d.: Z. Lachur
*opłata droit de suite
1 400 zł

11. Zdzisław LACHUR (1923-2007)
„Rozstrzelanie rabinów”, 1961
tusz, tempera, karton, 50,5 x 69 cm,
sygn. l. d.: Z. Lachur 61.
Na odwrocie autorski opis ołówkiem: 22 Z. Lachur / Rozstrzelanie rabinów / 69 x 50,5 / tusz tempera.
Stan zachowania: krawędzie kartonu w kilku miejscach uszkodzone.
*opłata droit de suite
2 800 zł

12. Zdzisław LACHUR (1923-2007)
„Młody chasyd II”
tusz, akwarela, gwasz, papier, 30 x 21 cm,
sygn. p. d.: Z. Lachur
*opłata droit de suite
1 100 zł

13. Jan WAŁACH (1884-1979)
„W ogrodzie”, 1970
olej, tektura, 34 x 20 cm,
sygn. p. d.: Jan Wałach
Na odwrocie autorski opis atramentem i ołówkiem: Zakupione (tekst nieczytelny) / Jan Wałach / art. m. / Istebna 293 / 1970 roku / Jan Wałach
*opłata droit de suite
2 200 zł

14. Jan WAŁACH (1884-1979)
„Dziecię Jezus”, 1925
pastel, kredka, ołówek, karton (Schoellershammer), 100 x 65 cm,
sygn. l. g.: J. Wałach / 1925 Istebna / „Dziecię Jezus” / 100 zł; l. d.: Wałłach (!)
*opłata droit de suite
4 500 zł

15. Marceli HARASIMOWICZ (1859-1935)
„Młyn w Krościenku nad Dunajcem”, 1923
olej, tektura, 25 x 34 cm,
sygn. monogramem l. d.: MH / Krościenko 923.
Na odwrocie autorski opis ołówkiem: Krościenko nad Dunajcem / Młyn / M Harasimowicz 1923.
4 000 zł

16. Michał STAŃKO (1901-1969)
„Zimowy pejzaż z Podhala”
olej, karton, 22,5 x 31,5 cm,
sygn. p. d.: M. Stańko
Stan zachowania: b. dr. ubytki warstwy malarskiej, dr. przedarcie kartonu przy prawej krawędzi.
*opłata droit de suite
2 600 zł

17. Eugeniusz DZIERZENCKI (1905-1990)
„Fala przybrzeżna o zachodzie słońca”, 1958
olej, tektura naklejona na tekturę, 49,5 x 69 cm,
sygn. p. d.: E. Dzierzencki.
Na odwrocie drukowana nalepka autorska z tekstem atramentem: art. malarz E. Dzierzencki / Sopot ul. Kościuszki 66 telefon Nr 524-26 / Fala przybrzeżna o zachodzie słońca / olejny / 70 x 50 / 1958.
*opłata droit de suite
5 500 zł

18. Miron DUDA (1893-1950)
„Rybacy”
olej, tektura, 30 x 40 cm,
sygn. l. d.: M. Duda
6 000 zł

19. Andrzej URBANOWICZ (1938 - 2011)
„Mgła”, 1974
olej, płótno, 73 x 73 cm.
Na odwrocie sygnatura i autorski opis: Andrzej Urbanowicz / „Mgła” / 1974.
Do obrazu dołączona metryczka P.P. DESA.
*opłata droit de suite
6 000 zł

20. Soter JAXA-MAŁACHOWSKI (1867-1952)
„Plaża ze skarpą”, 1923
gwasz, akwarela, tektura, 34 x 59 cm,
sygn. p. d.: S. Jaxa / 1923.
Stan zachowania: przetarcia warstwy malarskiej w partii nieba i morza.
*opłata droit de suite
5 500 zł

21. Soter JAXA-MAŁACHOWSKI (1867-1952)
„Planty. Jesień”, 1924
gwasz, akwarela, tektura, 35 x 51 cm,
sygn. p. d.: S. Jaxa / 1924.
Na odwrocie stempel autorski: Tytuł Planty: jesień / Rozmiar 50x70 / Cena 250 / Soter Jaxa Małachowski / Adres / Kraków ul. Wolska 32, oraz drukowana nalepka TZSP w Warszawie z Salonu Dorocznego 1924 z tekstem atramentem: Soter Jaxa Małachowski / Planty. Jesień / olejny (!) / Podpis S. Małachowski.
*opłata droit de suite
12 000 zł

22. Bronisława RYCHTER-JANOWSKA (1868-1953)
„Przed dworem”
olej, tektura naklejona na tekturę, 23,5 x 33,5 cm,
sygn. p. d.: B. Rychter-Janowska.
*opłata droit de suite
15 000 zł

23. Bronisława RYCHTER-JANOWSKA (1868-1953)
„W samotności”, 1945
olej, tektura, 25 x 35 cm,
sygn. p. d.: B. Rychter-Janowska / 1945.
Na odwrocie autorski opis atramentem: „W samotności” / Bronisława Rychter Janowska 1945 / 15 000 zł, oraz: 1) 8 maja św. Stanisława / 2) 15 maja św. Zofii / 3) 27 czerwca św. Władysława / 4) 2go listop. Dzień zaduszny.
*opłata droit de suite
20 000 zł
24. Stanisław KOSTRZEWSKI (1855-1899)
„Scena z variete”, 1895
olej, płótno, 48 x 63 cm;
sygn. p. d.: S. Kostrzewski / 95
12 000 zł

25. Feliks Michał WYGRZYWALSKI (1875-1944)
„Na arenie”
olej, płótno naklejone na tekturę, 63 x 78 cm,
sygn. l. d.: F.M. Wygrzywalski / (na arenie).
Na odwrocie nalepka z orzeczeniem dr. Kazimierza Buczkowskiego z 17 lutego 1944.
28 000 zł

26. Władysław Ansgary PODKOWIŃSKI (1866-1895)
„Praczka”, ok. 1889
olej, tektura, wym. w świetle passe-partout: 31 x 40 cm,
sygn. l. d.: PODKOWIŃSKI.
Opinia dr. Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej z dnia 8 kwietnia 2022 roku.
Obraz do 1996 należał do kolekcji rodziny z Sosnowca, w dniu 5 października 1996 został wystawiony i sprzedany na 1 Aukcji DESY Krajowej w Krakowie.
126 000 zł

27. Julian FAŁAT (1853-1929)
„Jesień w Beskidach”
akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę, 27 x 33 cm,
sygn. l. d.: Jul Fałat.
16 000 zł

28. Stefan FILIPKIEWICZ (1879-1944)
„Jesienny pejzaż z aleją drzew”
olej, tektura, 52 x 64 cm,
sygn. p. d.: Stefan Filipkiewicz.
Na odwrocie nieczytelne napisy ołówkiem oraz długopisem numery umów przyjęć do sprzedaży w DESA z 1981.
14 000 zł

29. Wojciech KOSSAK (1856-1942)
„Zwiad kawaleryjski”
olej, tektura, 49,5 x 61 cm,
sygn. p. d.: W. Kossak
Na odwrocie stempel magazynu przyborów malarskich: Dr. F. Schoenfeld & Co. z Düsseldorfu, oraz okrągły stempel magazynu przyborów malarskich R. Aleksandrowicz, mało czytelne 2 stemple dr. Stanisława Dąbrowskiego, biegłego sądowego z Krakowa.
47 000 zł

30. Jerzy KOSSAK (1886-1955)
„Działon artylerii konnej zajeżdża na pozycję”, 1930
olej, sklejka, 55 x 80 cm,
sygn. l. d.: Jerzy Kossak / 1930
Na odwrocie słabo widoczna okrągła pieczęć: „Jerzy Kossak Kraków Plac Kossaka 4” z numerem atramentem: 0690.
Obraz zakupiony w DESA w latach 1990.
*opłata droit de suite
45 000 zł

31. Jerzy KOSSAK (1886-1955)
„Bolszewik na koniu”, 1935
olej, sklejka, 54 x 79,5 cm,
sygn. p. d.: Jerzy Kossak / 1935
*opłata droit de suite
38 000 zł

32. Leszek PIASECKI (1928-1991)
„Ułani w natarciu”
olej, płótno, 81,5 x 139,5 cm
sygn. l. d.: Leszek Piasecki
*opłata droit de suite
16 000 zł

33. Stanisław BATOWSKI KACZOR (1866-1946)
„Targ w miasteczku”
olej, płótno dublowane, 28 x 46,5 cm,
sygn. p. d.: S. Batowski.
Obraz po konserwacji.
6 500 zł

34. Jerzy KOSSAK (1886-1955)
„Wesele krakowskie”, 1946
olej, tektura, 49 x 74,5 cm,
sygn. l. d.: Jerzy Kossak / 1946
Na odwrocie dwie okrągłe pieczęcie: „Jerzy Kossak Kraków Plac Kossaka 4”, oraz pieczątka z autorskim napisem: „Stwierdzam autentycz- /ność tego obrazu / Jerzy Kossak”.
Obraz po konserwacji, ślad pęknięcia tektury.
*opłata droit de suite
16 000 zł

35. Zygmunt Józef MENKES (1896–1986)
„Dziki w jesiennym pejzażu”, 1916
olej, płótno, 71 x 101 cm,
sygn. i dedykacja p. d.: Kochanemu Jankowi / na pamiątkę / ofiarowuje J. Menkes 916.
Obraz ze zbiorów zaprzyjaźnionego z Józefem Menkesem lwowskiego lekarza ortopedy - dziadka obecnych właścicieli - urodzonego we Lwowie w 1888 i zmarłego w Bytomiu w 1976.
*opłata droit de suite
54 000 zł

36. Zygmunt Józef MENKES (1896–1986)
„Pojenie koni”, 1917
olej, płótno, 47 x 65 cm,
sygn. l. d.: Z. Menkes / 1917.
Obraz po konserwacji.
*opłata droit de suite
32 000 zł

37. Antoni KOZAKIEWICZ (1841-1929)
„Chłopiec sprzedający kosze”
olej, płótno, 51 x 32 cm,
sygn. l. d.: A. Kozakiewicz
16 000 zł

38. Stefan FILIPKIEWICZ (1879-1944)
„Żółte róże w wazonie”
olej, tektura, 34,5 x 49,5 cm,
Na odwrocie nieczytelne napisy ołówkiem, na tekturze zabezpieczającej podobrazie drukowana nalepka firmy Juraschek & Hoffmüller z Bytomia, zajmującej się w latach 1933-1940 oprawą obrazów i handlem sztuką.
7 000 zł

39. Stanisława CHUDOBIANKA (1908 - ?)
„Kwitnący sad”
olej, sklejka, 55 x 71 cm,
sygn. p. d.: Chudobianka
4 500

40. Adam SETKOWICZ (1875-1946)
„Gęsiarka”
olej, płótno, 35 x 51 cm,
sygn. l. d.: A. Setkowicz
6 500 zł

41. Bolesław STAWIŃSKI (1908-1983)
„Kwitnące drzewo”
akwarela, papier, 22,5 x 24 cm,
sygn. p.d.: B. Stawiński.
Na odwrocie tektury zabezpieczającej podobrazie autorska nalepka z tekstem atramentem: Stawiński Bolesław / Bytom ul. Józefczaka 8 / Tytuł: Kwitnące drzewo / akwarela; dwie drukowane nalepki z tekstem atramentem: Wojewódzkie Targi Plastyki / Katowice 73 / B. Stawiński / „Kwitnące drzewo” / akwarela 28 x 22 (!).
Praca ze zbiorów rodziny artysty.
1 600 zł

42. Franciszek STAROWIEYSKI (1930-2009)
„Święta zamęczona na śmierć serią 40 orgazmów archangielskich”, 1988
pastel, papier o wym.: 21 x 29,5 cm, naklejony na brązowy karton o wym.: 60,5 x 50 cm,
sygn. na papierze monogramem wiązanym z datą p. d.: 16 FS 88 / W; na kartonie, pod obrazem, autorski tytuł i monogram wiązany z datą: święta zamęczona na śmierć serią 40 orgazmów archangielskich / 16 FS 88.
Na odwrocie tektury zabezpieczającej podobrazie stempel Muzeum Narodowego w Warszawie z informacją o braku zakazu wywozu za granicę.
*opłata droit de suite
6 000 zł

43. Zdzisław STANEK (1925-1996)
„Obrazoforma. Maska”
drewno rzeźbione, polichromowane, płyta pilśniowa, blacha miedziana, 48 x 24,5 cm.
Obraz został ofiarowany rodzinie obecnych właścicieli przez Zdzisława Stanka.
*opłata droit de suite
4 800 zł

44. Adam KIEŁB (ur. 1957)
„Abstrakcja No 57”, 2019
olej, płyta, 70 x 100 cm,
sygn. śr. d.: Adam Kiełb 2019
5 000 zł

45. Edward OKUŃ (1872-1945)
„Most na Tybrze”, 1902
cynkografia barwna, winieta okładkowa z „Chimery”, wrzesień 1902, tom V, zeszyt. 15,
9,8 x 18,5 cm, wym. karty: 23,5 x 18,5 cm.
Grafika reprodukowana w : Małgorzata Biernacka „Edward Okuń (1872-1945)”, Edipresse Polska S.A., 2007,ss. 78-79.
1 200 zł

46. Władysław ŻURAWSKI (1888-1963)
„Złożenie Chrystusa do grobu”
drzeworyt, 24,3 x 23,1 cm,
sygn. oł. p. d.: WŻurawski; monogramem na klocku p. d.: ŻW; oł. l. d.: Złożenie Chrystusa do grobu (drzeworyt).
Stan zachowania: dr. pękniecie papieru przy prawej krawędzi.
*opłata droit de suite
800 zł

47. Władysław ŻURAWSKI (1888-1963)
„Madonna z królikiem”
drzeworyt, 24,7 x 20,5 cm,
sygn. oł. p. d.: WŻurawski; monogramem na klocku l. śr. i p. śr.: ŻW; oł. l. d.: Madonna z królikiem (drzeworyt).
Za powyższy drzeworyt artysta otrzymał srebrny medal na Międzynarodowej Wystawie w Padwie w 1931. (I. Rylska „Katalog zbiorów grafiki tom I”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław, 1983, str. 199, poz. 640).
*opłata droit de suite
800 zł

48. Henryk WANIEK (ur. 1943)
„Zatarg między prawdą a fikcją”, ok. 1970
akwaforta, 32 x 22,8 cm,
niesygnowana.
Praca jest jedną z pięciu akwafort wspólnie tworzących kompozycję zatytułowaną: „Zatarg między prawdą a fikcją”, w całości reprodukowaną w: „Oneiron. Ezoteryczny Krąg Artystów z Katowic. Katowice –Ratingen 2006”, wyd. KOS, Katowice 2007, il. s. 101.
*opłata droit de suite
1 400 zł

49. Jan NOWAK (ur. 1939)
„Polowanie na głuszce”, 1981
linoryt, odbitka wykonana ręcznie bez użycia prasy graficznej,
57,4 x 50 cm, sygn. oł. p. d.: Jan Nowak 1981 r.; oł. l. d.: Linoryt „Polowanie na głuszce”, monogramem na płycie p. d.: JN 1981.
Odbitkę prezentowanej grafiki posiada w swoich zbiorach Muzeum Śląskie w Katowicach.
(„Szczerze. Linoryty Jana Nowaka”, Muzeum Śląskie w Katowicach, 2014, il. s. 173).
2 000 zł

50. Stefan SUBERLAK (1928-1994)
„Szał grzybowy. Z cyklu ‘Las’”, 1958
litografia, 46,3 x 64,7 cm,
sygn. na kamieniu p. g.: Suberlak S.; długopisem p. d.: Szał grzybowy 1958.
Na odwrocie autorski opis atramentem: Stefan Suberlak / z cyklu „Las” (ołówkiem) 1958 / Szał grzybowy litografia / 48 x 64 cm.
*opłata droit de suite
1 600 zł

51. Stefan SUBERLAK (1928-1994)
„Do miasta na targ”, 1968
litografia, 50,5 x 60,2 cm,
sygn. na kamieniu l. d.: Suberlak 1968
*opłata droit de suite
1 600 zł

52. Franz von STUCK (1863-1928)
„Forellenweiher”, ok. 1890
akwaforta, sucha igła, 28 x 23 cm, wym. arkusza: 50,5 x 36,5 cm,
sygn. oł. p. d.: Franz v. Stuck; na płycie l. d.: Franz Stuck; śr. d. na płycie tytuł: Forellenweiher.
Stan zachowania: liczne rdzawobrązowe przebarwienia (foxing), przedarcia na krawędziach arkusza.
Grafika z prywatnych zbiorów doc. Józefa Ligęzy (1910-1972), wybitnego etnografa, folklorysty, zbieracza śląskich pieśni ludowych, w latach 1963-1972 dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
1 600 zł

53. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„1. Światowit z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
autolitografia barwna, papier czerpany ze znakiem wodnym SFP,
61,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS 1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Wydawnictwo Warsztatów Krakowskich, Kraków, 1918, odbito w Zakładzie Litograficznym Aureliusza Pruszyńskiego w Krakowie.
Stan zachowania: dr. ubytek i przedarcie papieru l. d.
*opłata droit de suite
1 200 zł

54. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„2. Dziedzilia z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
60 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu p. g. monogramem z datą: ZS 1917 (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Wydawnictwo Warsztatów Krakowskich, Kraków, 1918 r., odbito w Zakładzie Litograficznym Aureliusza Pruszyńskiego w Krakowie.
*opłata droit de suite
1 600 zł

55. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„3. Radegast z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
62,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem p. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS 1917 (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: dr. przedarcie papieru przy górnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 600 zł

56. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„4. Trygław z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
62 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS 1917 (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: ślad zawilgocenia, dr. przedarcie papieru przy górnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 200 zł

57. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„5. Pogoda z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
62 x 43 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu p. d. monogramem z datą: ZS 1917 (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: b. dr. przedarcia papieru przy górnej i dolnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 600 zł

58. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„7. Boh z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: przedarcia papieru przy górnej, dolnej i lewej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 200 zł

59. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„8. Marzanka z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu p. d. monogramem z datą: 1917/ZS (nad kartuszem); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: dr ubytek papieru w l. d. narożniku.
*opłata droit de suite
1 600 zł

60. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„10. Dydek z teki Bożki Słowiańskie. ”, 1918
61,5 x 42,5 cm,
do powyższej pracy dołączona zachowana frontowa część litografowanej okładki, wym.: 61 x 45 cm; Wydawnictwo Warsztatów Krakowskich, Kraków, 1918, odbito w Zakładzie Litograficznym Aureliusza Pruszyńskiego w Krakowie.
*opłata droit de suite
1 700 zł

61. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„12. Kupało z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61 x 42,5 cm,
sygn. na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: przedarcie papieru przy lewej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 400 zł

62. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„13. Lubin z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61 x 42,5 cm,
sygn. na kamieniu p. g. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: przedarcie papieru przy górnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 100 zł

63. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„14. Cyca z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. g. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie niebieskim atramentem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
*opłata droit de suite
1 600 zł

64. Zofia STRYJEŃSKA (1894-1976)
„15. Lelum z teki Bożki Słowiańskie”, 1918
61,5 x 42,5 cm,
sygn. ołówkiem l. d.: Z. Stryjeńska; na kamieniu l. śr. monogramem z datą: ZS/1917 (w kartuszu); na odwrocie ołówkiem nieczytelne nazwisko kolekcjonera;
Stan zachowania: b. dr przedarcie papieru przy górnej krawędzi.
*opłata droit de suite
1 600 zł

65. Zygmunt BRACHMAŃSKI (ur. 1936)
„Rozkwitająca”
brąz, zielona patyna, wys. 40 cm,
sygn. monogramem wiązanym: ZB.
11 000 zł

66. Bogumił BURZYŃSKI (ur. 1957)
„Dziewczyna na lato”
brąz, zielona patyna, wys. 39 cm, sygn. monogramem: BB.
3 800 zł

67. Bogumił BURZYŃSKI (ur. 1957)
„Głowa”
rzeźba w drewnie lipowym, patynowana, podstawa drewno lipowe patynowane, wym. (z podstawą): 34 x 30 x 4 cm, sygn. monogramem: BB.
3 400 zł

68. Paweł WRÓBEL (1913-1984)
„Ślązaczka”
płaskorzeźba w węglu, wym.: 25 x 20 x 7,5 cm,
sygn. ryta na odwrocie: Wróbel P.
1 300 zł

69. FIGURKA „AKT - KOŃSKA WENUS” ĆMIELÓW, ok. 1960
porcelana, farby naszkliwne, złocenie, wym.: 23 x 25,5 x 9 cm, projekt formy: Henryk Jędrasiak (1916-2002) z 1956, znak drukowany zielony: Ć (w trójkącie ) / Ćmielów/ Made in Poland. Figurka eksponowana na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1957.
2 000 zł

70. FIGURKA „ZUZANNA W KĄPIELI” CHODZIEŻ
porcelana, farby naszkliwne, wys. 18 cm, projekt formy: Lubomir Tomaszewski (1923-2018) z 1959, znak drukowany zielony ZPS „Chodzież” w Chodzieży z lat 1964-1980, czerwoną farbą: Ch/117/4903M.
Figurka z prywatnych zbiorów doc. Józefa Ligęzy (1910-1972), wybitnego etnografa, folklorysty, zbieracza śląskich pieśni ludowych, w latach 1963-1972 dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
1 300 zł

71. FIGURKA „PŁYWACZKA”
porcelana, farby naszkliwne, wys. 17 cm, czarną farbą: hand painted 4829 L.
1 200 zł

72. FIGURKA „EGIPCJANKA” BOGUCICE
porcelana, farby naszkliwne, wys. 12,5 cm, projekt formy: Eryka Trzewik-Drost (ur. 1931) z 1962, znak drukowany zielony Fabryki Porcelany „Bogucice” z lat 1952-1988.
700 zł

73. SERWIS DO MOKKI „PŁASKI”
dzbanek (wys. 19,5), dzbanek do mleka (wys. 9,5 cm), cukiernica ( 12 cm), 5 filiżanek (wys. 4 cm), 5 spodków (śr. 11,3 cm);
porcelana różowa, kalka, srebrzenie; projekt Bogdana Wendorfa, znak wyciskany: Ć (w trójkącie), wyciskana litera: R, drukowany numer: 953.
Ćmielów, ok. 1930
3 800 zł

74. WAZONIK NAŚCIENNY STEATYT FASON XD1, ok. 1960
porcelana, czarna farba naszkliwna, złocenie, wym.: 26 x 16 cm; powierzchnia dekorowana nieregularną fakturą; znak drukowany złoty: „Steatyt / ZB / Katowice”, brązową farbą: XD1.
(Lit.: B. Banaś „Wytwórnia Wyrobów Ceramicznych Steatyt w Katowicach”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław, 2015, s. 135, il. 39).
800 zł

75. SECESYJNA ŻARDINIERA BERNARD BLOCH
ceramika szkliwiona, wym.: 13 x 33 x 14 cm, autor modelu: Schaff; owalny korpus na 4 nóżkach, dekorowany reliefowym motywem pary lwów; znak wyciskany z lat 1887-1913: BB (Bernard Bloch Porzellan- Ofen und Terrakottafabriken, Eichwald, /Dubi/), wyciskana sygnatura: Schaff, wyciskany numer formy: 7167.
1 600 zł

76. SECESYJNA ŻARDINIERA WMF, ok. 1900
metal srebrzony (Britannia metal), wkład szkło bezbarwne, szlifowane, wym.: 14,5 x 40 x 13,5 cm; ażurowy owalny korpus na 4 wygiętych nóżkach, z dwoma wydatnymi, ażurowymi uchwytami, dekorowany motywem płynnej wici roślinnej; znak Württembergische Metallwarenfabrik, Geislingen: WMFB I/O as, oraz numer modelu: 252. Stan zachowania: dr. wyszczerbienia na krótszych bokach szklanego wkładu.
2 600 zł

77. PUSZKA
szkło kobaltowe, nakrapiane, iryzujące, oprawa, pokrywa i uchwyt metal niklowany, wys. (z pałąkiem) 23 cm; walcowaty, zwężony w dolnej partii, żłobkowany korpus, powierzchnia w dolnej partii dekorowana białymi, wtopionymi, nieregularnymi płatkami szklanymi. Stan zachowania: niklowana powierzchnia oprawy i pokrywy miejscami przetarta.
Czechy (?), ok. 1900
900 zł

78. SREBRNA SOLNICZKA KLASYCYSTYCZNA LWÓW, pocz. XIX w.
czarka w formie łódeczki z wyniesionymi uchwytami, krótki gładki trzon, stopa w formie rombu; wym.: 7,5 x 12 x 5 cm, waga 95,31 g, srebro pr. 13, znak zwolnienia („Tax(frei)stempel”) z literą D (litera urzędu miasta Lwowa) z lat 1810-1824, znak złotnika nieczytelny.
1 400 zł

79. SREBRNA LAMPA CHANUKOWA, k. XIX w.
w formie dwuramiennego świecznika z ośmioma tulejkami, kolista, wysklepiona stopa, trzon tralkowy, zwieńczony gwiazdą Dawida i dodatkową tulejką na ruchomym trzonie (szames), ramiona w formie gałązek z tulejkami, powierzchnia dekorowana reliefowym motywem kwiatowym; wys. 20,5 cm, waga 417 g, srebro pr. 0,800, niemieckie cechy po 1886.
3 200 zł

80. SREBRNE PUDEŁKO NA ZAPAŁKI, HANAU, ok. 1910
prostokątny korpus o zaokrąglonych dłuższych bokach, dekorowany reliefową sceną rodzajową przed karczmą, wew. wkład na zapałki, mosiężny ze śladami srebrzenia; wym.: 6 x 4,5 x 1,5 cm, srebro pr. 0,925, punca niemieckiej firmy J.D. Schleissner & Söhne, Hanau, od 1817, na mosiężnym wkładzie wybite: D.R.G.M.S. oraz EPEHA.
Niemcy, ok. 1910
600 zł

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera