MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już po konsultacjach w sprawie Dworcowej w Bytomiu. Czas na harmonogram dalszych działań

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Jeszcze w tym roku Urząd Miejski w Bytomiu ma złożyć do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dotację na rewitalizację ulicy Dworcowej, czyli popularnego deptaka w centrum miasta. W międzyczasie trwać mają prace nad ogłoszeniem przetargu, który ma odmienić to miejsce.

W poniedziałek 5 października na spotkaniu w bytomskim Urzędzie Miejskim podsumowano cykl konsultacji dotyczących przyszłości Dworcowej, które prowadziło stowarzyszenie Miasto na Mieszkańców. Władze miasta, projektant i mieszkańcy mogli wspólnie przedyskutować plany co do rewitalizacji ulicy.

- Z przeprowadzonych konsultacji wynika, że Dworcowa jest w 80 procentach wykorzystywana nie przez mieszkańców tej ulicy, ale przez mieszkańców całego miasta, dlatego trzeba o niej myśleć inaczej - mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka prasowa bytomskiego magistratu.

Dworcowa to rzeczywiście dla większości bytomian główny ciąg komunikacyjny na linii dworzec kolejowy i autobusowy - Agora i rynek. Ostatni raz była przebudowywana w latach dziewięćdziesiątych. Sam jej układ nie jest układem zabytkowym.

Podczas prezentacji koncepcji przebudowy ul. Dworcowej Grzegorz Pronobis z Pronobis Studio omówił założenia projektu. Po remoncie nowa Dworcowa ma być przyjazna dla pieszych – także dla osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Trakt zyska nie tylko nową nawierzchnię z ciętego kamienia, ale też zmieniony zostanie układ drogi. Ruch samochodów po ul. Dworcowej zostanie ograniczony, a układ ulicy będzie podzielony na funkcjonalne strefy: strefę ruchu, strefę komercyjną – dla lokalnych przedsiębiorców oraz pełną zieleni strefę rekreacyjną. W ramach rewitalizacji ul. Dworcowej renowacji doczekają się m.in. elewacje frontowe, dachy i klatki schodowe jedenastu kamienic - co ciekawe, zarówno miejskich, jak i prywatnych.

- Zastosowaliśmy w Bytomiu nowatorskie podejście. Postanowiliśmy bowiem dopuścić do korzystania z pieniędzy unijnych także wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorstwa. Efektem tego będzie modernizacja kamienic przy Dworcowej, które w dużej części są kamienicami wspólnot mieszkaniowych - wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Musisz to wiedzieć

Ponieważ prace budowlane na ul. Dworcowej mają zostać podzielone na etapy, szczegółowe informacje o ich harmonogramie będą na bieżąco przekazywane zainteresowanym mieszkańcom oraz przedsiębiorcom prowadzącym swoje interesy przy ul. Dworcowej. Wartość całkowita projektu „Rewitalizacji podobszaru 10 w Bytomiu – okolice Dworcowej i Rynku” szacowana jest na ponad 20,4 mln zł. Miasto Bytom będzie starało się o dofinansowanie z Obszaru Strategicznej Interwencji w wysokości ponad 15,3 mln zł.

- Środki, które otrzymamy na realizację tego projektu, musimy wydać do końca 2022 roku – tłumaczył Michał Bieda, zastępca prezydenta. Jak zaznaczał Michał Bieda, w najbliższych tygodniach złożony zostanie kompletny wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie. Przebudowa będzie mogła się rozpocząć na przełomie pierwszego i drugiego półrocza przyszłego roku – wyjaśniał wiceprezydent.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera