Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w ten weekend startuje 6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Co trzeba o nim wiedzieć? Jak wejść na teren Festiwalu? Jak się zarejestrować?

Materiał informacyjny Uniwersytetu Śląskiego
Uniwersytet Śląski
6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE tuż-tuż. Już jutro, 3 grudnia, zaplanowano Galę Otwarcia w Planetarium – Śląskim Parku Nauki, zaś 4 i 5 grudnia wydarzenia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jak zwykle podczas jednego z największych festiwali popularnonaukowych w Europie przygotowano mnóstwo atrakcji dla całych rodzin. Warto więc poznać informacje organizacyjne, by bez problemów dotrzeć na teren Festiwalu, a potem skorzystać z pełnej oferty.

Niezwykle popularne, katowickie święto nauki to warsztaty, wykłady, eksperymenty naukowe, dyskusje, pokazy dla odwiedzających w każdym wieku. Dla festiwalowej publiczności przygotowano 17 scen, 12 wystaw, 31 debat i rozmów o nauce, 100 warsztatów, 150 stanowisk pokazowych, 202 wykłady.

Przy takim wydarzeniu warto poznać wszystkie najważniejsze informacje organizacyjne, logistyczne i komunikacyjne. Wtedy bez problemu dotrzemy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego i skorzystamy z wybranych atrakcji.

Rejestracja i bezpłatna wejściówka

Na teren festiwalu można dostać się za okazaniem wejściówki: indywidualnej (https://6sfn.systemcoffee.pl/) lub dla grup szkolnych (https://6sfn.systemcoffee.pl/szkoly/). Udział w większości festiwalowych aktywności jest wolny. Jedynie na część z nich (warsztaty i wydarzenia specjalne) obowiązuje dodatkowa rejestracja (https://sfn_registration.systemcoffee.pl/). Dzięki rejestracji na festiwal otrzymasz przed wydarzeniem informacje praktyczne oraz programowe (jeśli Twój adres e-mail został udostępniony do kontaktu na etapie rejestracji). Nie trzeba drukować wejściówki, w razie potrzeby można ją okazać na telefonie.

Na poniedziałek 5 grudnia przewidziano odrębną rejestrację dla grup zorganizowanych (np. w ramach wycieczek szkolnych). Grupy powinny dokonać wcześniejszej rejestracji na wejście do Międzynarodowego Centrum Kongresowego (https://6sfn.systemcoffee.pl/). Na jej podstawie będą mogły wziąć udział w większości festiwalowych aktywności. Jedynie na część z nich (warsztaty i wydarzenia specjalne) obowiązuje dodatkowa rejestracja.

Jeżeli zapisałeś się na wydarzenie, które wymagało wcześniejszej rejestracji, pamiętaj, żeby na festiwalu mieć ze sobą potwierdzenie rejestracji, które otrzymałeś mailowo. Potwierdzenie możesz okazać w formie drukowanej lub na urządzeniu mobilnym. Możesz zostać o nie zapytany przed wejściem na wybraną aktywność. Osoby, które nie zarejestrowały się na wybrane aktywności, będą mogły z nich skorzystać, jeśli pozostaną wolne miejsca.

Jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Organizatorzy zachęcają, aby do Międzynarodowego Centrum Kongresowego dotrzeć transportem publicznym – najbliżej MCK zlokalizowane są przystanki KATOWICE RONDO (tramwajowy) oraz KATOWICE STREFA KULTURY NOSPR (autobusowy). Na przystanku KATOWICE RONDO zatrzymują się tramwaje trzech linii: 13, 16 i 46.

Z kolei na przystanku KATOWICE STREFA KULTURY NOSPR zatrzymują się autobusy linii: 1, 4, 30, 40, 76, 149, 154, 673, 800, 805, 807, 808, 813, 814, 817, 835, 920, 930, 940, M2, M4, M23, M101.

Uwaga! Dzięki Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii możliwe jest bezpłatne dotarcie na festiwal w niedzielę 4 grudnia i w poniedziałek 5 grudnia komunikacją ZTM. W tym celu należy pobrać bilet na transport dostępny (https://6sfn.systemcoffee.pl/bilet_ztm/) i okazać go wraz z wejściówką w czasie kontroli. Nie trzeba drukować biletu, można okazać go na telefonie.

Wokół MCK dostępne są parkingi publiczne, największy z nich zlokalizowany jest w Strefie Kultury (jest on jednak płatny).

Można też zaparkować w centrach przesiadkowych (na Brynowie i na Zawodziu, gdzie parkowanie jest darmowe, oraz przy ul. Sądowej, gdzie parkowanie jest płatne), a następnie skorzystać z darmowego transportu ZTM (niezbędny będzie bilet, który można pobrać za pośrednictwem specjalnego formularza)(https://6sfn.systemcoffee.pl/bilet_ztm/).

Aplikacja festiwalowa

Korzystanie z przebogatego programu szóstej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE będzie łatwiejsze dzięki specjalnej festiwalowej aplikacji!

Darmową aplikację można pobrać zarówno na urządzenia z Androidem ze sklepu Google Play, jak i na urządzenia marki Apple ze strony App Store. Najlepiej jest odinstalować starszą wersję, a następnie pobrać nową.

Warto wiedzieć, że w programie 6. ŚFN znajduje się wiele wystąpień gości specjalnych w języku angielskim i ukraińskim. Wykłady te będą tłumaczone na język polski.

Na festiwalu wdrożono system wspomagania słyszenia osób z niedosłuchem, dzięki któremu w swych aparatach słuchowych te osoby komfortowo usłyszą warsztaty i wykłady naukowe. Szczegółów można dowiedzieć się w Punkcie dostępności i na stanowisku poświęconemu niedosłuchowi w Strefie dostępności. Jeśli ktoś chce skorzystać z pętli indukcyjnej – trzeba znaleźć na festiwalu piktogram i postępować zgodnie z instrukcją, którą pod nim podano.

Na terenie ŚFN znajdzie się kilka punktów informacyjnych, gdzie można uzyskać potrzebne wskazówki. W różnych miejscach Sali wielofunkcyjnej rozmieszczone będą specjalne konstrukcje, które można potraktować jako punkty widokowe – warto wejść na jeden z nich i spojrzeć nieco z góry na rozmach ŚFN. Na punktach znajdą się też leżaki i pufy, na których będzie można odpocząć.

Na terenie ŚFN będą dostępne mobilne patrole medyczne, karetka z lekarzem oraz punkt medyczny, a całe wydarzenie zabezpieczać będzie profesjonalna firma ochroniarska. W przypadku zauważenia jakiegokolwiek zagrożenia, trzeba to zgłosić do organizatora, służb ochrony lub wolontariusza.

Dla rodziców i małych dzieci

Wszystkie osoby, które będą potrzebowały odpoczynku od festiwalowego zgiełku, mogą skorzystać z możliwości chwilowego wyciszenia się w Sali konferencyjnej nr 5.

Na terenie festiwalu dostępne będzie również miejsce do wypoczynku/przebrania/uspokojenia małej pociechy.

Przez cały czas będzie działał foodcourt z ciepłymi posiłkami, a także restauracje, kawiarnie i punkty gastronomiczne. Warto zabrać swoją butelkę i skorzystać z wody z dystrybutorów dostępnych na terenie festiwalu.

Co się znajdzie w holu górnym MCK?

W Holu górnym MCK pojawią się: Bookstrefa, sklep Uniwersytet Śląskiego oraz stanowisko fundacji „Nauka. To Lubię!”.

Bookstrefa to księgarnia przygotowania we współpracy z obchodzącym 10-lecie istnienia wydawnictwem Copernicus Center Press. Będzie można nabyć literaturę naukową i popularnonaukową nie tylko tego wydawnictwa.

W sklepie UŚ możemy z kolei zakupić gadżety firmowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Z kolei na stanowisku fundacji „Nauka. To Lubię!” dr. Tomasza Rożka dostępne będą produkty z linii „Akademia Superbohaterów”: gra karciana, książka, plakaty i koszulki z polskimi naukowcami.

Wszystkie informacje na temat 6. ŚFN można znaleźć na stronie internetowej https://www.slaskifestiwalnauki.pl/.
ZAPRASZAMY!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera