Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już wkrótce pielęgniarki wystawią nam pierwsze recepty

A. Jędrzejczak, P. Musialska
Pielęgniarki uważają, że mają dość obowiązków i bez recept
Pielęgniarki uważają, że mają dość obowiązków i bez recept Grzegorz Dembiński
Choć pielęgniarki i położne miały wystawiać recepty od 1 stycznia, jeszcze nie przeszły specjalistycznych kursów. Ale trwają już pierwsze z nich.

Wraz z początkiem roku w życie weszły nowe przepisy. Recepty na leki i wyroby medyczne, jak np. pieluchomajtki i opatrunki, będą mogły wypisywać pielęgniarki i położne. Muszą jednak ukończyć specjalistyczne szkolenie. W województwie śląskim wraz z początkiem stycznia rozpoczęły się już kursy dla pielęgniarek oraz położnych. Pierwszy z nich jest organizowany przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.

- Tak, szkolenia pielęgniarek dotyczące możliwości wystawiania recept, już trwają. Z pewnością będziemy jednak organizować kolejne kursy. Podobne szkolenia pewnie będą organizować inne podmioty. Pielęgniarki, które będą chciały otrzymać takie uprawnienia, bez problemu będą zatem mogły się przeszkolić - tłumaczy Anna Janik, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach.

W grudniu specjalistyczne kursy przeprowadzono na uczelniach medycznych w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Toruniu. Do końca grudnia miało zostać przeszkolonych około 100 położnych i pielęgniarek z całego kraju. W styczniu mają odbyć się kolejne szkolenia w wielu miastach.

Po ukończeniu takiego kursu pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty oraz z dyplomem studiów drugiego stopnia na kierunku zgodnym z zawodem będą mogły przepisać leki i ich zamienniki, zawierające określone substancje czynne, z wyłączeniem bardzo silnie działających. Przepis pozwoli im też wystawić receptę na refundowane wyroby medyczne oraz na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia. Wszystko to w wypadku kontynuacji leczenia pacjenta. Zaś po ukończeniu pierwszego stopnia studiów na pielęgniarstwie i położnictwie wystawią receptę, ale na zlecenie lekarza. Będzie to niewątpliwe ułatwienie zarówno dla pacjentów, jak i samych pielęgniarek.

- Uzyskanie tych uprawnień to duże ułatwienie dla pracy pielęgniarek. Szczególnie tych długoterminowych, które zajmują się daną osobą przez wiele lat. Jest to również ułatwienie dla pielęgniarek i położnych środowiskowych - dodaje Anna Janik.
Z drugiej jednak strony przepisywanie leków to kolejne obowiązki dla już przepracowanych pielęgniarek. Aby dobrać lek ijego dawkę, będą musiały zbadać chorego.

Zmiany w 2016 roku:

Lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Informacja o e-zwolnieniu, wystawionym choremu, zostaje przesłana do ZUS, zanim pacjent opuści przychodnię. Będzie to możliwe, gdy pracodawca będzie miał założone konto na platformie usług elektronicznych.

Minister zdrowia wprowadził zmiany w kalendarzu szczepień. Wprowadzono dodatkową dawkę szczepionki przeciwko krztuścowi. Rozszerzono obowiązek szczepienia przeciwko ospie wietrznej, a do szczepień zalecanych w 2016 roku dodano szczepionkę przeciwko grypie.

Darmowe leki dla seniorów powyżej 75. roku życia. Ale wyłącznie leki z określonej listy. Na liście mają znaleźć się leki stosowane np. w leczeniu chorób Parkinsona i Alzheimera.


*Niezapomniany Sylwester w Katowicach 2015 z Polsatem ZDJĘCIA + WIDEO
*Zapadlisko na Rynku w Katowicach. Co się stało?
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!