Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kardiowyzwanie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Rób dla zdrowia 7,5 tysiąca kroków dziennie

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Studenci ŚUM i prof. Oskar Kowalski promowali w Parku Kościuszki zdrowy tryb życia.
Studenci ŚUM i prof. Oskar Kowalski promowali w Parku Kościuszki zdrowy tryb życia. Mateusz Czajka
Ile trzeba codziennie przejść kroków, aby zadbać o swoje zdrowie? Śląski Uniwersytet Medyczny przekonuje, że wystarczy 7,5 tysiąca. W Parku Kościuszki w Katowicach 18 maja promowano kardiowyzwanie. Przekonaj się, dlaczego warto zadbać o siebie.

Kardiowyzwanie – chodź dla zdrowia ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym

18 maja do Parku Kościuszki w Katowicach przyszli studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z jednym z profesorów. Chcieli promować kardiowyzwanie.

— Akcja kardiowyzwanie została wymyślona przez profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wybitnego kardiologa, pana profesora Oskara Kowalskiego. Najpierw się śmiał, że wychodzi z psem i to pies go zmusza do tych spacerów, ale potem wydłużał swój codzienny wysiłek. Tak doszedł do tych 7,5 tysiąca kroków. Zachęca do tego teraz wszystkich Polaków, nie tylko osoby ze schorzeniami kardiologicznymi, ale także osoby zdrowe, aby pokonywali dziennie taką odległość – wyjaśnia Agata Pustułka rzeczniczka prasowa ŚUM

7,5 tysiąca kroków to około 4-5 kilometrów (zależy to od naszej postury). Nie chodzi o to, aby przejść „swoje kroki” jak najszybciej. Wystarczy zwykły spacer. Część z tej odległości pokonujemy w ramach codziennych obowiązków.

— Analizy mówią o tym, że nasza codzienna aktywność, jaką każdy ma, (czyli pójście do pracy, do sklepu, pokręcenie się po domu, w kuchni itp.) to rząd około 3000 kroków i taka liczba nie wpływa pozytywnie. To za po prostu poza mało, więc trzeba dodatkowo jeszcze pójść na spacer. Argumenty medyczne są jednoznaczne, że to działa korzystnie – wyjaśnia kardiolog Oskar Kowalski.

Kardiolog zaznacza jednak, że osoby obarczone poważnymi schorzeniami powinny skonsultować planowany wysiłek z lekarzem. Nie każdy jest też w stanie codziennie przejść taką odległość i trzeba się dopasować do możliwości. Chodzi przede wszystkim o to, aby zacząć. Nawet osoby z ciężkimi chorobami kardiologicznymi powinny wybierać się na spacery, ponieważ wpływa to korzystnie na wyniki leczenia. Regularny wysiłek pomaga także osobom z nadciśnieniem, reguluje gospodarkę hormonalną.

Studenci ŚUM także promują kardiowyzwanie

W katowickim Parku Kościuszki lekarzowi towarzyszyli studenci i zarazem członkowie Akademickiego Związku Sportowego. Razem z profesorem przyszli na briefing, aby promować zdrowy styl życia. Wśród nich znalazły się m.in. Zuzanna Krzywak, reprezentantka Polski w unihokeju i Anna Konkol, piłkarka GKS Katowice.

— Wydaje mi się, że najważniejsze zacząć, bo jak już się zrobi te pierwsze kroki, to potem jest już coraz łatwiej. Dobrze też zabrać się może w grupy z przyjaciółmi zacząć uprawiać jakiś sport. No to na pewno zawsze zachęca – zachęca Zofia Zdort, studentka kierunku lekarskiego.

Oprócz zdrowia fizycznego, ruch wpływa również na psychikę i pozwala rozładować stres. To jest istotne zwłaszcza przed egzaminami…

- W trakcie sesji wydaje mi się, że tym bardziej tego potrzebujemy, bo sporo siedzimy. Dobrze po prostu sobie zrobić czasem przerwę - nawet na pół godziny wyjść. Jak się zrobi takie trzy przerwy w ciągu dnia to zrobi dobrze dla umysłu i zdrowia – dodaje Zofia Zdrost.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera