Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karta Dużej Rodziny ŚLĄSKIE Gdzie obowiązują zniżki na atrakcje dla całych rodzin

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Podpowiadamy, gdzie i jak skorzystać ze zniżek w woj. śląskim w lockdownie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Podpowiadamy, gdzie i jak skorzystać ze zniżek w woj. śląskim w lockdownie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE 123rf
Karta Dużej Rodziny w woj. śląskiej. Sprawdziliśmy, gdzie obowiązują zniżki na atrakcje dla całej rodziny. Choć hotele i pensjonaty są zamknięte, to długi weekend nie musi być stracony. Większość rodzin z dziećmi nie zamierza rezygnować z wypoczynku. Co liczniejsze dzięki Karcie Dużej Rodziny mogą nieco zaoszczędzić na środkach transportu, wyjściach do ogrodów zoologicznych czy parków narodowych. Podpowiadamy, gdzie i jak korzystać ze zniżek w lockdownie.

Karta Dużej Rodziny - zniżki w woj. śląskim

W samym województwie śląskim jest ponad 2 800 punktów, które respektują kartę. W całej Polsce - 54 tys. takich miejsc. Można m.in. taniej zrobić zakupy w sklepach spożywczych, z dziecięcą odzieżą, księgarniach, taniej wyjechać na wakacje czy wyrobić paszport. W dobie pandemii i obowiązujących obostrzeń możliwości jest mniej.

Zamknięte są niektóre atrakcje turystyczne, a także hotele i pensjonaty. Z tego względu trudno mówić o jakichkolwiek dłuższych wyjazdach. Warto jednak zaplanować sobie jednodniową wyprawę uwzględniając miejsca, gdzie honorowana jest Karta Dużej Rodziny. Gdzie i jak skorzystać ze zniżek? Podpowiadamy w naszej galerii.

KARTA DUŻEJ RODZINY: LISTA ATRAKCJI ZE ZNIŻKAMI
Zobacz wykaz w galerii zdjęciowej

Karta Dużej Rodziny 2020. Komu przysługuje?

Karta Dużej Rodziny 2021 to rządowy program zniżek i dodatkowych uprawnień, z których korzystać mogą rodziny z trójką i więcej dzieci. Program funkcjonuje od 2014 roku.

Warto przypomnieć, że po nowelizacji ustawy, od 2019 roku z Karty Dużej Rodziny korzystać mogą już nie tylko rodziny, które w chwili składania wniosku wychowują troje pociech i więcej, ale również rodzice, którzy w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek.

Karta wydawana jest w formie tradycyjnej (plastikową) i elektronicznej. Elektroniczną wyświetla się na urządzeniach mobilnych - smartfonach, tabletach - w aplikacji mKDR, a niebawem będą wyświetlane także w aplikacji mObywatel. Sejm uchwalił bowiem nowelizację ustawy wprowadzającą nowe rozwiązanie.

Dotąd posiadacze tradycyjnych Kart Dużej Rodziny musieli złożyć odpowiedni wniosek, aby korzystać z ich elektronicznej wersji. Aplikacja na smartfony mObywatel zezwala na pobranie karty w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie, która ma PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci - mLegitymację. Bez konieczności wnioskowania.

Jak złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny możemy złożyć tradycyjnie, w urzędzie gminy, lub drogą elektroniczną. Należy jednak pamiętać, że w urzędach wydawaniem kart zajmują się różne wydziały. Wniosek, w imieniu rodziny, de facto może złożyć każdy pełnoletni jej członek. Osoby niepełnosprawne mogą zostać dodatkowo poproszone o przedstawienie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Kartę można założyć także bez wychodzenia z domu. Musimy wówczas jednak posiadać podpis elektroniczny lub bezpłatny profil zaufany. Należy wówczas wejść do modułu eWnioski na Emp@tii, czyli portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Po zalogowaniu lub zarejestrowaniu się (jeśli jesteśmy nowym użytkownikiem) na stronie, wypełniamy wniosek przez internet. Kiedy Karta Dużej Rodziny będzie gotowa do odbioru, otrzymamy powiadomienie o o tym esemesem.

Karta Dużej Rodziny wydawana jest każdemu rodzicowi bezterminowo. Dzieci mogą korzystać z niej jednak do ukończenia 18. roku życia (chyba że kontynuują naukę lub studiują, wtedy mają do tego prawo do ukończenia 25 lat). Dzieci niepełnosprawne mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny tak długo, jak obowiązuje orzeczenie o niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny 2020: partnerzy programu, zniżki, rabaty i zwolnienia z opłat

Lista partnerów rządowego programu jest długa. Z kartą rodziny mogą taniej podróżować pociągami, a w niektórych przypadkach, także autobusami. Mniej płacą za wejścia do muzeów, wybranych zoo, kin czy teatrów, a także w sklepach, księgarniach, ośrodkach wczasowych. W dobie pandemii i obowiązujących obostrzeń możliwości jest mniej. Zwłaszcza jeśli chodzi o sport i rekreację. Podpowiadamy, gdzie i jak korzystać ze zniżek w woj. śląskim w lockdownie.

Pełną listę partnerów Karty Dużej Rodziny sprawdzimy w specjalnej wyszukiwarce partnerów, którą znajdziemy na stronie rządowego serwisu Emp@tia - TUTAJ Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że obecnie, z racji trwającego lockdownu,

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera