Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karuzela podatkowa w Rybniku. 11 osób popełniło blisko sto przestępstw. Wkrótce wszyscy staną przed sądem

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wkrótce na ławie oskarżonych zasiądzie 11 osób, które wystawiały faktury poświadczające zakup fikcyjnego towaru. Ich proceder doprowadził do uszczuplenia należności z podatku VAT wartości co najmniej 6 milionów złotych
Wkrótce na ławie oskarżonych zasiądzie 11 osób, które wystawiały faktury poświadczające zakup fikcyjnego towaru. Ich proceder doprowadził do uszczuplenia należności z podatku VAT wartości co najmniej 6 milionów złotych arc
Wkrótce na ławie oskarżonych zasiądzie 11 osób, które wystawiały faktury poświadczające zakup fikcyjnego towaru. Ich proceder doprowadził do uszczuplenia należności z podatku VAT wartości co najmniej 6 milionów złotych. Sprawcy mają od 33 do 58 lat i zarzuca się im popełnienie 84 przestępstw. Do Sądu Okręgowego w Rybniku trafił właśnie akt oskarżenia w tej sprawie.

Karuzela podatkowa w Rybniku

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli kolejne skomplikowane postępowanie dotyczące karuzeli podatkowej. Śledczy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która działała w latach 2014 - 2015 roku w Rybniku i innych miastach na terenie kraju.

Sprawcy wystawiali faktury dokumentujące fikcyjny obrót tak zwanym towarem szybko zbywalnym. Chodziło o kawę, napoje energetyzujące, kremy czekoladowe, jednorazowe maszynki do golenia, a także sprzęt budowlany.

- Fikcyjny obrót towarami wprowadzano do księgowości prowadzonych firm, a następnie rozliczano w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z urzędów skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT. Sprawcy posługiwali się wieloma podmiotami gospodarczymi, aby uwierzytelnić nieuczciwy proceder - informują stróże prawa. - W czasie swojej działalności sprawcy doprowadzili bądź usiłowali doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 6 milionów złotych - dodają.

Sprawcom zarzucono dodatkowo udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo prania pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Akt oskarżenia wpłynął do Sądu Okręgowego w Rybniku

Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach do Sądu Okręgowego w Rybniku aktu oskarżenia wobec 11 podejrzanych. Wszyscy są w wieku od 33 do 58 lat. Zarzucono im łącznie popełnienie 84 przestępstw.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się ze sobą i poręczenia majątkowego. Na ujawnionych w toku postępowania i stanowiących własność podejrzanych udziałach w spółkach i nieruchomościach o wartości 960 tys. zł prokurator ustanowił zabezpieczenie majątkowe.

Biorąc pod uwagę fakt, że oskarżeni ze swojego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera