Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Budynek DOKP stał przy rondzie jeszcze kilka lat temu. Znikał powoli przez wiele tygodni. Zobaczcie zdjęcia z rozbiórki

Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Bez dwóch zdań górował nad Katowicami i był pierwszym budynkiem, jaki widzieli już z daleka wjeżdżający do miasta w stronę ronda podróżni. Budynek Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych – jeden z pierwszych katowickich wysokościowców - do samego niemal końca, nawet, gdy był już pusty, wciąż „pracował” jako największa powierzchnia reklamowa w mieście.

Gdy został oddany do użytku w 1974 roku, uchodził za supernowoczesny biurowiec. Miał 72 metry wysokości, 18 pięter, ponad 17 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W najlepszych czasach pracowało tam około dwóch tysięcy osób. Budynek – jak na tamte czasy - był świetnie wyposażony. Była tam stołówka, przychodnia z apteką, gabinet fizjoterapii i... szybkie windy firmy OTIS, które przyciągały ciekawskich – ludzie urządzali sobie wycieczki, żeby je zobaczyć, przejechać się w górę i w dół, poczuć, jak wygląda kawałek „Zachodu”.

Dlaczego więc przestał istnieć? Bo fajny wygląd to nie wszystko. Szklane okienne tafle latem bardzo się nagrzewały. Temperatura w biurach sięgała nawet 35 stopni Celsjusza – w biurowcu nie było bowiem klimatyzacji. Jednak nie o to poszło. Największym problemem była kwestia bezpieczeństwa. Wieżowiec nie miał wydzielonej klatki ewakuacyjnej. Strażacy uznali, że ze względu na wysokość, budynek nie spełnia podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Początkowo PKP chciały przebudować i zmodernizować swoją siedzibę. Ostatecznie jednak z początkiem 2011 roku ostatnie firmy ją opuściły, a całość sprzedano spółce TDJ Estate. Ta najpewniej nie zdecydowała się na koszmarnie drogi remont. W marcu 2014 roku spółka otrzymała pozwolenie na rozbiórkę.

Prace rozpoczęły się w grudniu 2014 roku, od wyburzenia parterowego budynku, w którym dawniej mieściła się restauracja. Rozbiórka głównej części zaczęła się z marcu 2015 roku. W 2016 – było po wszystkim.

Przebieg prac dokumentowali fotoreporterzy „Dziennika Zachodniego" i dzisiaj postanowiliśmy te zdjęcia wyciągnąć z naszych archiwów. Zobaczcie naszą galerię.

Zamiast jednego superbiurowca wyrosły dzisiaj w tym miejscu dwa: .KTW I i .KTW II. Pierwszy ma 66 metrów wysokości, drugi - 133 metry – to obecnie najwyższy wieżowiec Katowic. Czy staną się symbolami miasta? Pewnie tak. Czas pokaże.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera