Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice bukietami walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Justyna Przybytek
Rada programowa podczas konferencji w sprawie promowania Katowic jako Europejskiej Stolicy Kultury
Rada programowa podczas konferencji w sprawie promowania Katowic jako Europejskiej Stolicy Kultury Marzena Bugała
Mamy ambasadorów, program wydarzeń, stronę internetową (www.2016katowice.eu) i biuro. Brakuje za to rozgłosu. Nadal mało kto wie, że Katowice walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W internecie od kilku miesięcy trwa nieoficjalne głosowanie na faworytów. Odbywa się poprzez stronę internetową Stowarzyszenia Miast Kandydujących do Tytułu ESK. Wśród dziewięciu polskich miast nie ma jednak Katowic.

Między innymi o potrzebie promocji była mowa podczas środowej konferencji w sprawie ESK. Działka marketingowa należy poniekąd do ambasadorów. Promować Katowice zgodzili się kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki oraz Wojciech Kilar, muzyk Krystian Zimerman, reżyserzy Lech Majewski i Kazimierz Kutz oraz Jerzy Buzek.

Kto o staraniach Katowic jeszcze w regionie nie wie, ma się podobno dowiedzieć 15 i 16 maja. Wtedy w mieście odbędzie się cykl imprez (zbiegną się w czasie z Festiwalem Filmów Kultowych, Juwenaliami i Nocą Muzeów), których finałem będzie pokaz Flamenco w reżyserii Carlosa Suary.

Wcześniej, bo pod koniec kwietnia, do Katowic zjadą przedstawiciele miast, które tytuł ESK miały, albo o niego walczyły. Biuro ds. ESK z jego szefem Markiem Zielińskim na czele, chce podczas konferencji posłuchać o praktykach, które zadecydowały o sukcesie i uniknąć błędów, które przesądziły o porażce. Biuro, jak deklaruje Zieliński, do końca lipca opracuje wniosek aplikacyjny, który do 31 sierpnia musi trafić do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. MKiDN przeprowadzi selekcję kandydatów (zostanie trzech). Pod koniec 2011 r. zostanie wyłoniony zwycięzca.

Wniosek powstanie na podstawie programu, przygotowanego przez kilkunastoosobową Radę Programową.

- Składa się z sześciu bukietów i stanowi ogólną ramę procesu zmiany Katowic, Metropolii, Górnego Śląska przez działalność w sferze kultury. Otwarty projekt to rodzaj zaproszenia skierowanego do wszystkich, którzy chcą przyczynić się do dalszego rozwoju tego procesu - przekonuje prof. Tadeusz Sławek, przewodniczący Rady Programowej.

Nazwa bukiety nawiązuje do hasła Miasto ogrodów, którym Katowice się promują w staraniach o ESK. Będą tematyczne i pomieszczą wydarzenia muzyczne, związane z tradycją naszego regionu, wydarzenia z zakresu sztuki postindustrialnej czy promocję śląskich artystów.

Program zakłada objęcie patronatem wydarzeń już istniejących oraz nowych, które miałyby się odbyć przed 2016 i potem pojawiać cyklicznie. Wśród nowości są m.in. Festiwal Regiofun, obchody stulecia kina na Górnym Śląsku, konkurs Home Movie, Silesian Jazz Festiwal, projekt Graffiti czy np. Noc Kilara. Propozycje swoich wydarzeń mogą zgłaszać również mieszkańcy i stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!