Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024!

Materiał promocyjny Miasto Katowice
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej z tytułem EMN
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej z tytułem EMN fot. Kamil Kalkowski
W grudniu 2021 roku podczas konferencji prasowej ogłoszono przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez Stowarzyszenie EuroScience oraz podpisanie umowy Konsorcjum Akademickiego EMN 2024. Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tym tytułem. Miasto w 2024 roku zamieni się w żyjące laboratorium, które przez 50 tygodni będzie inspirowało do działania mieszkańców całego regionu.

W 2024 r. Katowice będą organizatorem konferencji naukowej EuroScience Open Forum 2024. To bardzo prestiżowe wydarzenie o charakterze naukowym i technologicznym, które przyciąga największe autorytety ze świata nauki. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki nie tylko pokazuje niesamowite osiągnięcia miasta w dziedzinie nauki, ale jest dodatkową szansą na pokazanie swoich walorów na całym świecie!
Katowice wyróżniają się nie tylko ze względu na swoją przemysłową tradycję. Dzisiaj jest to miasto nauki, biznesu, stolica aglomeracji, która płynnie przechodzi transformację - od miasta przemysłu ciężkiego do nowoczesnych technologii.

Kto z Katowicami?

Katowice znalazły się w elitarnym gronie europejskich miast, które również posiadają tytuł Europejskich Miast Nauki. Poprzednikami Katowic były takie miasta jak: Sztokholm (2004), Monachium (2006), Barcelona (2008), Turyn (2010), Dublin (2012), Kopenhaga (2014), Manchester (2016), Tuluza (2018), Triest (2020) oraz Lejda (2022).

Prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest co dwa lata, począwszy od 2004 roku. Jego ideą jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa tych miast i regionów w stronę społeczeństwa nauki, ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego oraz wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń i rozwój europejskich badań bez granic, wzmocnienie europejskiego i międzynarodowego profilu społeczności naukowej w danym mieście oraz w regionie, zwiększenie zaangażowania obywateli i środowiska naukowego w problemy lokalne, uruchomienie inwestycji publicznych w regionalną naukę oraz jej infrastrukturę, a także pobudzenie turystyki.

Warto pamiętać, że uzyskanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 roku to efekt wysiłków miasta Katowice oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Tworzą je następujące uczelnie: Uniwersytet Śląski (lider), Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Nie byłoby to możliwe bez Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych będącego istotną platformą współpracy na rzecz nauki. Pozyskanie tytułu to szansa na dalszy rozwój miasta i zwiększenie jego atrakcyjności, wprowadzenie innowacyjnych koncepcji, pobudzenie turystyki czy też wzrost zaangażowania mieszkańców i społeczności naukowej.

- Pod względem naukowym przyszły rok będzie zdecydowanie należał do Katowic! Chcemy tytuł wykorzystać do popularyzacji nauki, dlatego zmienimy się w żyjące laboratorium, które będzie inspirowało do działania mieszkańców całego regionu. To za sprawą wydarzeń, akcji i inicjatyw, które będziemy realizować, by wytworzyć synergię pomiędzy lokalną społecznością a środowiskiem naukowym skupionym wokół uczelni - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.- Takie podejście pozwoli na wyzwolenie nowej energii, która wierzę, że stanie się bodźcem dla dalszego rozwoju naszego miasta. Przypomnę nasze starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz budowę Strefy Kultury, które dały impuls do rozwoju, ale i pozwoliły zaktywizować mieszkańców. Liczę, że teraz wydarzenia związane z Europejskim Miastem Nauki Katowice 2024 pozwolą pokazać naukę w nowy, intrygujący i interesujący sposób. Chcemy pokazać, że nauka jest wokół nas - dodaje prezydent Katowic.

Warto podkreślić, że śląskie uczelnie skupiają w Katowicach około 60 tys. studentów, a każdego roku na rynek pracy wchodzi ponad 13 tys. dobrze wykwalifikowanych osób.

Biblioteki plenerowe promują EMN Katowice 2024
Biblioteki plenerowe promują EMN Katowice 2024 fot. KAW

Biblioteki promują Miasto Nauki

Lato i początek jesieni to świetny czas, żeby wyjść z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 na ulice stolicy województwa śląskiego. W Katowicach można już spotkać pierwsze instalacje promujące Europejskie Miasto Nauki. To biblioteki plenerowe, pierwsza stanęła w pobliżu rektoratu Uniwersytetu Śląskiego, druga na katowickim Rynku. Znajdziemy w nich informacje o Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 oraz książki. Na konstrukcjach znalazły się informacje w kilku językach dotyczące tytułu EMN Katowice 2024 oraz ściany wypełnione roślinami. W środku natomiast znalazły się pozycje książkowe oraz ławka zachęcająca do chwili odpoczynku i zagłębienia się w lekturze.

- Biblioteka to jedno z podstawowych narzędzi pracy badawczej. Wierzę głęboko, że biblioteka to także przestrzeń, w której każdy, nie tylko „zawodowy czytelnik", może poczuć się dobrze, przyjemnie i w pewnym sensie również bezpiecznie, a wszystko dzięki dobrodziejstwom, jakie płyną z procesu lektury. Już w XV wieku Tomasz à Kempis napisał: „Wszędzie spokoju szukałem i nie znalazłem nigdzie, jak tylko w kątku z książką". Czytajmy więc i szukajmy tak potrzebnego nam wszystkim spokoju, czy to w zaciszu naszego prywatnego księgozbioru, czy to w czytelni naszej miejskiej biblioteki, czy też właśnie w jednej z bibliotek plenerowych, które rozpoczęły funkcjonowanie jako inicjatywa zapowiadająca, że Katowice będą w przyszłym roku Europejskim Miastem Nauki - zachęca dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ, prorektor Uniwersytetu Śląskiego.
Zgodnie z ideą book crossingu, czyli pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów „puścić w obieg”, zachęcamy mieszkańców do aktywnego korzystania z pozostawionych pozycji książkowych, a także do uzupełniania regałów w bibliotekach plenerowych swoimi książkami. Takimi drobnymi gestami wszyscy możemy przyczynić się do wspólnego budowania miasta nauki.

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!