Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Firma śląskiego miliardera Tomasza Domogały ogłosiła zwolnienia grupowe. Pracę w firmie Famur straci ponad 80 osób

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Tomasz Domogała, prezes Grupy TDJ, która jest głównym akcjonariuszem Famur SA.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tomasz Domogała, prezes Grupy TDJ, która jest głównym akcjonariuszem Famur SA.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Zamiar zwolnienia 84 osób zgłosiła w marcu 2020 r. Urzędzie Pracy w Katowicach spółka akcyjna Famur z Katowic. Przedsiębiorstwo produkujące maszyny górnicze należy do Grupy TDJ, której właścicielem jest jeden z najbardziej majętnych Ślązaków i Polaków, miliarder Tomasz Domogała, który wg rankingu Forbesa jest 14. na liście najbogatszych Polaków. Famur nie ukrywa, że powodem zwolnień jest pandemia koronawirusa i związane z nią spodziewane spowolnienie gospodarcze.

Firma Famur, której siedziba znajduje się w Katowicach Piotrowicach, przy ul. Armii Krajowej 51, to producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego: górnictwa głębinowego i odkrywkowego oraz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Famur zgłosił zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych

W marcu 2020 r. firma Famur zgłosiła do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Wg prawa firma ma obowiązek zgłosić zamiar zwolnień grupowych do PUP-u, jeśli przeprowadza redukcję zatrudnienia, wypowiadając umowę o pracę lub na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników i zwolnienia te obejmują:

  • 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników;
  • 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników;
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Grupa Famur zatrudnia w sumie 5 tys. pracowników. Chce zredukować zatrudnienie o 84 etatów.

Pracę straci m.in. 59 osób z samych Katowic. Notowana na giełdzie spółka zaplanowała zwolnienia w okresie od kwietnia do listopada 2020 roku.

Famur przeprowadza "proces dostosowania struktury organizacyjnej do rzeczywistych potrzeb rynkowych"

Chociaż wg Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach Famur, jako przyczynę zwolnień grupowych, nie zgłaszał sytuacji związanych z pandemią, to sama firma w swoim oświadczeniu wprost pisze, że mają one związek z epidemią koronawirusa.

Nie przegap

Oświadczenie grupy Famur:

"Grupa FAMUR w związku ogólnoświatowym spowolnieniem gospodarczym i nakładającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce związaną z globalną pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 / COVID-19 zdecydowała o przeprowadzeniu procesu dostosowania struktury organizacyjnej do rzeczywistych potrzeb rynkowych. Optymalizacja istniejących struktur biznesowych wiąże się z redukcją 84 etatów w funkcjach wspierających zlokalizowanych w Centrali Spółki. Pracownicy objęci redukcją zatrudnienia otrzymają pełne wsparcie ze strony FAMUR S.A. w postaci programu outplacementu i gwarantowanych odpraw. Władze Spółki liczą, że sytuacja zarówno epidemiologiczna jak i rynkowa ulegną poprawie w najbliższej przyszłości, co pozwoli wrócić do standardowego modelu działania operacyjnego Grupy".

Famur należy do Grupy TDJ, której właścicielem jest miliarder Tomasz Domogała

Grupa Famur pod koniec 2019 r. zatrudniała około 5 tys. pracowników, w tym około 400 inżynierów i projektantów, w 11 zakładach produkcyjnych. Famur jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2006 roku. Dominującym akcjonariuszem spółki jest TDJ.

Grupa Famur składa się z ponad 30 firm, główną jest Famur SA. z siedzibą w Katowiach. Pozostałe firmy składające się na tę grupę znajdują się w Katowicach, Kluczborku, Zgorzelcu, Koninie, ale też za granicą, np. w Indiach, Rosji, Niemczech, Kazachstanie czy RPA.

Właścicielem Grupy TDJ jest Tomasz Domogała, jeden z najbogatszych Polaków i Ślązaków. W najnowszej liście magazynu Forbes najbogatszych Polaków zajmuje 14. miejsce. Jego majątek ocenia się na 2 mld 743 mln zł.

TDJ jest większościowym akcjonariuszem nie tylko Famuru, ale też innych spółek giełdowych: PGO, Zamet-Industry oraz PEMU.

Firma Domogały buduje właśnie najwyższy biurowiec w Katowicach i na Śląsku

TDJ to firma rodzinna. Tomasz Domogała przejął biznes od ojca Jacka Domogały. W 2010 roku pierwszym przedsiębiorstwem, którym zaczął zarządzać był właśnie katowicki Famur. Domogała junior założył grupę TDJ, która inwestuje m.in. w nieruchomości. Jego spółka TDJ Estate stawia obecnie najwyższy biurowiec na Śląsku i w Katowicach - .KTW II, a obok Strefy Kultury - duże osiedle Pierwsza Dzielnica.

Zobacz koniecznie

Forbes pisze: „Najpierw Famur, potem reszta – w myśl tej zasady działał holding Tomasza Domogały, po tym jak w 2010 roku przejął od ojca rodzinną spółkę. Od półtora roku TDJ funkcjonuje już jednak jak wszechstronna firma inwestycyjna, szukająca szans wszędzie – od przemysłu po nowe technologie”.

Jednak sam Famur nie radził sobie ostatnio zbyt dobrze. W listopadzie 2019 r. spółka informowała, że przychody Grupy Famur osiągnęły w okresie dziewięciu miesięcy 2019 roku 1 625 mln zł i były niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (1 715 mln zł) o 5,2 proc.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty