Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Gmach NOSPR i Muzeum Śląskie nominowane do Mies van der Rohe Award

Marcin Zasada
Lubelski Park Naukowo-Technologiczny
Lubelski Park Naukowo-Technologiczny Paweł Miecznik
Gmach NOSPR i Muzeum Śląskie wśród 7 najlepszych przykładów polskiej architektury ostatnich 2 lat. Nominowano je do najważniejszej europejskiej nagrody.

Ta nagroda to Mies van der Rohe Award, przyznawana od 1987 r. z duchowym patronatem słynnego niemieckiego architekta. Wraz z fundacją jego imienia, najlepszym przykładom współczesnej architektury na kontynencie przyznaje ją Unia Europejska. Polskie, a nawet śląskie realizacje były do tej pory kilkakrotnie nominowane do tego wyróżnienia, ale grand prix nigdy zdobyły. Jak będzie tym razem?

Do przyszłorocznej edycji odbywającego się co 2 lata konkursu nominowano właśnie 7 najlepszych nowych budynków z całego kraju. Prawo do zgłaszania kandydatur mają w naszym kraju Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Co najważniejsze dla nas, w czołowej krajowej siódemce są dwie sztandarowe inwestycje w Katowicach - nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (projekt Tomasza Konio-ra) oraz Muzeum Śląskie zaprojektowane przez austriackie biuro Riegler Riewe Architek-ten. Wszystko już o tych gmachach wiemy, każdy je widział, ale zanim wspomnimy o polskich rywalach NOSPR i MŚ w wyścigu po Mies van der Ro-he Award, przypomnijmy o kilku sukcesach śląskiej architektury w poprzednich edycjach tego prestiżowego konkursu.

Przed rokiem z listy 335 obiektów z całej Europy ubiegających się o nagrodę van der Rohe, do grupy 34 najlepszych zakwalifikowało się katowickie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (projekt koszalińskiego biura HS99).

Grand Prix pojechało jednak do Reykjaviku - wygrała sala koncertowa i centrum konferencyjne Harpa. Aż 6-krotnie do Mies van der Rohe Award nominowany był katowicki architekt Robert Konieczny, m.in. za Dom Autorodzinny, Dom Bezpieczny i Dom Aatrialny.

Warto dodać, że choć główna nagroda w konkursie wynosi 60 tys. euro (wyróżnienie - 20 tys. euro), to nie pieniądze są tu najważniejsze. Cenniejsze jest samo znalezienie się w katalogu najlepszych przykładów współczesnej europejskiej architektury przygotowywanym przez UE. Dotychczas wyścig po laur Mies van der Rohe aż trzykrotnie wygrywała Hiszpania (ostatnio za Muzeum Sztuki Współczesnej MUSAC w Leon - 2007 r.), a po dwa razy: Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Gdyby sprowadzić ten ranking do samych miast, dwukrotnie nagrodę przyznawano tylko Londynowi i Berlinowi (3 lata temu za Nowe Muzeum).
Ktoś zapyta: gdzie Katowice, a gdzie Londyn? Odpowiadamy: nie tylko wielkie i sławne metropolie są zauważane w tym plebiscycie. Z Mies van der Rohe Award cieszono się w austriackiej Bregencji (1998 r. za Dom Sztuki) czy francuskim Hoenheim (2003 rok za dworzec Hoenheim Nord). Oba miasta łącznie zamieszkuje mniej ludzi niż nasze Piekary Śl.

Jakie polskie obiekty, oprócz gmachu NOSPR i Muzeum Śląskiego, mają szansę na zwycięstwo w bieżącej edycji unijnego konkursu? Przede wszystkim, Katowice są jedynym obok Krakowa ośrodkiem, z którego nominowano aż 2 budynki (ani jednego nie ma natomiast z Warszawy czy Wrocławia). Gród Kraka reprezentować będzie Małopolski Ogród Sztuki oraz Muzeum Tadeusza Kantora i "Cricoteka". Jest też Filharmonia Szczecińska, Brama Poznania ICHOT oraz Lubelski Park Naukowo-Technologiczny.

Jak widać, nawet na krajowym polu rywalizacja będzie bardzo wyrównana, wszystkie wymienione obiekty to przykłady świetnej architektury. Zwycięzców konkursu poznamy wiosną przyszłego roku.


*Proces apelacyjny Katarzyny W.: Kochałam Madzię. Nie jestem zła
*Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM
*Sprawdź, czy jesteś satanistą: Szokująca broszura ks. Sawy
*Najlepsze MEMY po meczu Polska – Niemcy ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!