Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice i okręg górnośląski to jedno największych skupisk osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce

LIS/Mat. Pras.
W jakich miastach w Polsce mieszka najwięcej osób z Ukrainy? Czy planują w najbliższym czasie powiększenie rodziny? Jakich operatorów komórkowych najczęściej wybierają i z oferty jakich rodzimych banków korzystają? Oto analiza Selectivv, firmy specjalizującej się w profilowaniu danych o użytkownikach smartfonów i tabletów na potrzeby marketingu i badań.

Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Lublin, Katowice i okręg górnośląski to największe skupiska osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce. W stolicy Ukraińcy najwięcej Ukraińców mieszka na Pradze oraz Ursynowie, a także w dzielnicy Wesoła i podwarszawskim Sulejówku, gdzie znajdują się hotele pracownicze. W Trójmieście najchętniej wybierają gdański Wrzeszcz i Chełm, a od Gdyni wolą okoliczną Rumię. Duże skupisko obywateli Ukrainy znajduje się również na terenach sadowniczych: w regionie grójecko-wareckim, największym tego typu w kraju oraz w okolicach Radomia.

Wiadomo to dzięki badaniu firmy Selectivv, specjalizującej się w pozyskiwaniu, analizie i profilowaniu danych z kanału mobile. Selectivv przyjął, że „osoba z Ukrainy mieszkająca w Polsce” to taka, która posiada kartę SIM polskiego operatora, ale w telefonie ma ustawiony język rosyjski lub ukraiński oraz minimum raz w przeciągu 2018 r. była na terenie Ukrainy i/lub zmieniła w tym czasie kartę SIM na operatora ukraińskiego. Na tej podstawie do badania wybrana została próba ponad 600 tys. użytkowników z liczby 1 250 000 obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski i sprofilowanych w bazie Selectivv DMP.

Aplikacja prawdę powie
O tym, że Ukraińcy wiążą przyszłość z naszym krajem świadczy większa skłonność do zakładania rodziny. Widać to na przykładzie korzystania z aplikacji pomocnych przy planowaniu ciąży. Zgodnie z danymi firmy Selectivv, w styczniu 2019 r. z tego typu aplikacji korzystało blisko 12 proc. Ukrainek mieszkających w Polsce. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to plany związane z powiększeniem rodziny wykazywało niespełna 5 proc. kobiet.

Chęć założenia rodziny nie dziwi, jeśli spojrzymy na piramidę wieku obywateli Ukrainy przebywających w Polsce: 67 proc. osób jest w wieku reprodukcyjnym, w tym: w wieku 21-30 lat jest 38 proc. Ukraińców i Ukrainek, a w wieku 31-40 lat – 29 proc. z nich. Mniej liczna jest populacja osób w wieku 41-50 lat i wynosi ok. 15 proc., natomiast powyżej 51 roku życia jest zaledwie 7 proc. Ukraińców mieszkających w naszym kraju.

W Polsce przebywa więcej Ukraińców niż Ukrainek. Przedstawiciele płci męskiej stanowią ponad 56 proc., kobiet jest ok. 44 proc. Mężczyźni przeważają w miastach do 100 tys. mieszkańców i w mniejszych miejscowościach, gdzie stanowią blisko 53 proc. obywateli Ukrainy. Odwrócone proporcje występują natomiast w większych ośrodkach. Tutaj, na ponad 53 proc. Ukrainek przypada niecałe 47 proc. Ukraińców. Powyższy rozkład płci może mieć związek z większą liczbą miejsc pracy w branży usługowej w dużych miastach, będącej nadal domeną kobiet: w restauracjach, sklepach, salonach kosmetycznych czy w opiece medycznej oraz częstszym zatrudnianiem mężczyzn do prac fizycznych w mniejszych miejscowościach – w budownictwie i produkcji czy na terenach wyspecjalizowanych w rolnictwie.

Własne konto ułatwia życie
Na podstawie danych z kanału mobile wiadomo także, że najczęściej używanymi aplikacjami bankowymi na smartfonach są te przygotowane przez PKO BP, następnie Pekao oraz mBank. Ponadto, szacuje się, że ok. 95 proc. Ukraińców zatrudnionych legalnie w naszym kraju posiada polskie konto bankowe. To znaczące udogodnienie dla osób z Ukrainy – ukraińskie banki nie są objęte systemem IBAN, transfer pieniędzy trwa więc długo i jest stosunkowo drogi.

Oprócz polskich banków, Ukraińcy mieszkający w naszym kraju korzystają również z ofert polskich sieci telefonicznych. Klienci polskich operatorów komórkowych z ustawionym językiem rosyjskim najczęściej wybierają sieci Play (40 proc.) i T-Mobile (37 proc.), a następnie Orange (13 proc.) oraz Plus/Cyfrowy Polsat (10 proc.). Natomiast, wśród osób z ustawionym językiem ukraińskim, większą przewagę procentową nad pozostałymi operatorami odnotowała sieć Play (43 proc.). Z T-Mobile korzystało 36 proc. Ukraińców, z Orange 12 proc., natomiast Plus/Cyfrowy Polsat wybrało 9 proc.

Dzięki możliwościom gromadzenia i analizy danych ze smartfonów, możliwe jest zbadanie zachowań konsumenckich, a tym samym dopasowanie działań komunikacyjnych, odpowiadających na potrzeby konkretnych grup społecznych. Pozyskane dane dotyczące osób z Ukrainy mieszkających w naszym kraju – zarówno demograficzne, jak i odnoszące się do usług, z których korzystają – pokazują, że coraz częściej pojawiające się na rynku oferty banków i operatorów komórkowych, przygotowywane pod tę grupę narodowościową, stanowią dobrze przemyślaną strategię komunikacyjną firm.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo