18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Kopuła na Rondzie J. Ziętka ma już 5 lat! Zobaczcie jak powstawała [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Katowickie rondo jeszcze przed przebudową
Katowickie rondo jeszcze przed przebudową arc/ Dziennik Zachodni
Początkowo kopuła na Rondzie im. gen. J. Ziętka miała skrywać galerię, ale handlową. Na szczęście sieci handlowe nie było zainteresowane tą lokalizacją. A galeria w końcu na rondzie Ziętka powstała, ale sztuki. W marcu będzie świętowała 5 lat, z tej okazji zaprasza na koncerty, wystawy i ciekawe spotkania.

Jej powstanie wieńczyło kilkuletnią przebudowę katowickiego Ronda im. Gen. Jerzego Ziętka oraz budowę odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Kopuła, która przykryła połowę platformy Ronda, ma okrągłe pięć lat. Jubileusz planują świętować jej lokatorzy, czyli Rondo Sztuki, jedyna w Polsce galeria zlokalizowana w sercu ogromnego węzła komunikacyjnego.

A pomyśleć, że pod kopułą miała być galeria… handlowa. Na szczęście żadna z sieci handlowych nie była zainteresowana otarciem galerii w miejscu, do którego dojazd możliwy byłby tylko tramwajem. Tym sposobem kopuła - własność miasta - została oddana w zarząd Akademii Sztuk Pięknych.

Jej budowa ruszyła w 2005 roku i kosztowała 15 mln zł. Wnętrza zaprojektowali Arkadiusz Płomecki i Maciej Laskowski ze spółki Archico. Projekt kopuły to dzieło Tadeusza Czerwińskiego. Budowla w najwyższym punkcie sięga prawie 14 metrów, jest długa na 80, a szeroka na 14 m. Konstrukcja opiera się na dwóch łukach zmontowanych ze srebrnych rur i stalowych kratownicach. Te zostały pokryte niebiesko-szarymi szybami i w części srebrną blachą. Pod kopułą w zmieściły się galeria sztuki, restauracja oraz centrum obsługi technicznej tunelu pod Rondem.

W sumie jest pod nią ok. 2000 m kwadratowych powierzchni. Ta wystawiennicza zajmuje parter - ok. 500 m kw. - oraz część piętra, obok restauracji. Wielkie otwarcie Ronda Sztuki nastąpiło 29 marca 2007 r. Swoją działalność wystawienniczą galeria zainaugurowała wystawą "Katowice 2007+", która prezentowała... koncepcje i wizualizacje przebudowy centrum Katowic. Koncepcje, w dużej mierze już nieaktualne, cieszyły wówczas oczy.

Kolejnych, także tych aktualnych, już w Rondzie nie prezentowano, za to działo się wiele. - Przygotowujemy raport dotyczący pięciolecia i sumujemy wszystkie wydarzenia, które się u nas odbyły. Było ich 250, w tym tylko wystaw około 100 - wylicza Adrian Chorębała, menadżer Ronda Sztuki, który kieruje placówką od 2008 roku. Do wystaw, w tym malarskich, fotograficznych, dizajnu, dodajmy koncerty, debaty i panele dyskusyjne - np. na temat kondycji polskiego komiksu, czy cykle literackie, publiczne obrony prac magisterskich studentów ASP i wystawy ich dzieł. Intensywny był zwłaszcza ubiegły rok, gdy Rondo zorganizowało TAKK! - Tymczasową Akcję Kulturalną Katowice - projekt, na który złożyło się kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych, muzycznych i happeningów, realizowany w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Brzmi nieźle. Ale początki były trudne. W 2007 roku na łamach Dziennika Zachodniego publikowaliśmy wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców. Ankieterzy pytali m.in. o to, co wiedzą o Rondzie Sztuki. 95 proc. badanych nie wiedziało, co znajduje się w galerii. A było i jest sporo i, co najważniejsze, wejście do kopuły i zwiedzanie tutejszych wystaw jest bezpłatne. Wejściówek nie ma również na koncerty organizowane w galerii, jeśli już pojawiają się zaproszenia, też bezpłatne.

Będzie się działo. Rondo zaprasza do świętowania

Obchody jubileuszu Ronda Sztuki ruszają w marcu. Koncerty zaplanowane są na 27, 29 i 30 marca. Wystąpią Julia Marcell, laureatka Paszportu Polityki i formacja Kobiety. Ostatnia z gwiazd to na razie tajemnica.
Będą też wystawy. Na początku marca zobaczymy prace malarza i grafika Ireneusza Walczaka składające się na wystawę "My house is my language", która dotyka relacji języka polskiego i śląskiego. Kolejna będzie fotograficzna podróż po blokowiskach, czyli "Wielka płyta" wystawa młodej studentki ASP, Katarzyny Wolny. W kwietniu czeka nas wystawa o śląskiej ulicy, a na koniec - prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja - wystawa pokonkursowa w ramach trzeciej edycji "Książki dobrze zaprojektowanej - zacznijmy od dzieci", na której zagości mistrz ilustracji - Bohdan Butenko.
W planach jet także spotkanie wokół pierwszego polskiego tłumaczenia książki "Finnegans Wake" Jamesa Joyce'a. Gościem będzie tłumacz najtrudniejszej książki świata - jak mówi się o "Finnegans Wake" - mieszkający w Mysłowicach Krzysztof Bartnicki. Będzie też podsumowanie cyklu debat z ubiegłego roku na temat polskiego komiksu, a także nowa odsłona kolejnego z cyklicznych wydarzeń "Witryny Dizajnu" oraz "Poza kadrem".

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
[b]Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!