Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice na starych pocztówkach. Niektóre pochodzą z 1900 roku! Spójrzcie, jak kiedyś wyglądało miasto. Zobaczcie

Tomasz Chochowski
Tomasz Chochowski
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Tak kiedyś wyglądały Katowice. Dzięki starym pocztówkom możemy przenieść się w czasie
Tak kiedyś wyglądały Katowice. Dzięki starym pocztówkom możemy przenieść się w czasie Śląska Biblioteka Cyfrowa
Przygotowaliśmy nie lada gratkę dla wszystkich miłośników starych pocztówek! Dzięki zaklętym na nich kadrom możemy odbyć sentymentalną podróż do przeszłości i zobaczyć, jak wyglądały Katowice na początku XX wieku. Niektóre kartki pochodzą z 1990 roku!

Katowice na starych pocztówkach

Archiwa Śląskiej Biblioteki Cyfrowej kryją w sobie wiele skarbów. Znaleźć tam można między innymi stare pocztówki z Katowic. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądało miasto na początku XX wieku i jak bardzo się zmieniło na przestrzeni lat.

W zasobach są kartki zarówno z 1990 roku, jak i te z okresu poprzedzającego I wojnę światową, a także z lat II wojny światowej oraz czasów tuż po niej. Na niektórych możemy oczywiście dostrzec najbardziej charakterystyczne budowle, ulice i place. Zobaczymy więc między innymi rynek, teatr, ulicę Mariacką, ratusz, a także drogi, reprezentacyjne gmachy - w tym Urzędu Wojewódzkiego - i kamienice, z których wiele istnieje do dziś.

Oglądając je warto mieć na uwadze fakt, że Katowice od dawna uchodziły za miasto bardzo nowoczesne i prężnie się rozwijające. Kadry utrwalone na pocztówkach tylko to potwierdzają.

Wybierając się w tego rodzaju sentymentalną podróż do przeszłości z pewnością można zauważyć, że śladów nie tylko przedwojennej historii, w dzisiejszych Katowicach nie brakuje.

Fascynujące archiwa Śląskiej Biblioteki Cyfrowej

Zasób Śląskiej Biblioteki Cyfrowej jest współtworzony jest przez instytucje z terenu historycznego Śląska oraz obecnych województw: śląskiego i opolskiego. Powstała ona, aby promować kulturę i naukę oraz zapewnić powszechny i swobodny dostęp do dziedzictwa kulturowego zgromadzonego w instytucjach kulturalnych i edukacyjnych regionu. Znajdziemy tam między innymi mnóstwo archiwalnych fotografii z najróżniejszych zakątków naszego regionu, a także publikacje regionalne, piśmiennictwo naukowe oraz materiały dydaktyczne.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera