Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Obchody setnej rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. W weekend liczne koncerty, inscenizacja walk lotniczych i pokaz akrobacji

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Setna rocznica przyłączenia Śląska do Polski.
Setna rocznica przyłączenia Śląska do Polski. IPN / materiał organizatora
W tym roku świętujemy setną rocznicę przyłączenia Śląska do Polski. Z tej okazji w Katowicach zaplanowany został szereg wydarzeń obejmujących m.in. inscenizację historyczną oraz koncert w siedzibie NOSPR. Obchody rozpoczną się 18 czerwca piknikiem lotniczym na Muchowcu.

Katowice – obchody stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

W czerwcu mija setna rocznica wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic. Formalne przejęcie władzy nad przyznaną Polsce częścią Górnego Śląska rozpoczęło się po trzech powstaniach i plebiscycie. Miasto Katowice uczci tę rocznicę 18 i 19 czerwca. W planach obchodów m.in. piknik lotniczy, widowisko teatralno-muzyczne na Rynku, inscenizacja historyczna oraz koncert w siedzibie NOSPR.

Piknik lotniczy na Muchowcu wystartuje 18 czerwca o godz. 11:00. W programie imprezy odbędą się m.in. pokazy akrobacji grupy Redbull i Żelazny, inscenizacja walk powietrznych z czasów I wojny światowej, przelot samolotów Casa C-295M i pokazy skoczków spadochronowych. Ponadto w planach są pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych. Atrakcją dla numizmatyków będzie prezentacja okolicznościowej monety, która została wybita z okazji stulecia.

Po pikniku przeniesiemy się na katowicki Rynek. O godz. 20:00 rozpocznie się tam widowisko muzyczne zatytułowane „METROPOLIS SILESIUM 2122”. Na scenie, obok aktorów Teatru Śląskiego, wystąpi wielu artystów: Renata Przemyk, Julia Pietrucha, Mela Koteluk, Marcelina, Mateusz Konieczny, Sebastian Riedel, Maciej Lipina, Marcin Wyrostek, Miuosh oraz FDG.Orkiestra.

Równolegle na Polach Marsowych w Parku Śląskim odbędzie się koncert „Pokolenie ‘22”, którego organizatorem jest Biuro Programu „Niepodległa”. Jak możemy przeczytać w zapowiedzi, na koncercie w Chorzowie pojawią się artyści reprezentujący trzy pokolenia i twórcy o śląskich korzeniach. Wystąpią między innymi: Stanisław Soyka, Renata Przemyk, Józef Skrzek i Abradab.

Stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski – 19 czerwca ciąg dalszy obchodów

Niedzielne obchody rozpoczną się mszą świętą o godz. 10:30, która zostanie odprawiona w Archikatedrze Chrystusa Króla. Po mszy na Rynku odbędzie się inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic.

- Rekonstrukcja wydarzeń sprzed 100 laty, gdy przez bramę tryumfalną do Katowic wjechał na czele swoich oddziałów gen. Stanisław Szeptycki. Tym razem przez symboliczną bramę wjadą do miasta konne i piesze grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, zaś aktorzy Teatru Śląskiego zrekonstruują wydarzenia z udziałem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera. – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Na Rynku odsłonięta zostanie także tablica pamiątkowa.

Stamtąd przeniesiemy się ponownie do Archikatedry Chrystusa Króla, w której o godz. 16:00 odbędzie się otwarcie Panteonu Górnośląskiego. Jak czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej Panteon Górnośląski w Katowicach jest miejscem stanowiącym żywy pomnik osób zasłużonych dla Górnego Śląska.

Niedzielne koncerty w sali NOSPR rozpoczną się o godz. 18:00. Zaprezentowane zostaną następujące utwory:

  • Bolesław Szabelski - Toccata na orkiestrę                             
  • Ignacy Jan Paderewski - Koncert fortepianowy a-moll op. 17
  • Grzegorz Fitelberg - Rapsodia polska

Równolegle z częścią muzyczną odbędzie się część sportowa obchodów. O godz. 18:15 spod pomnika Powstańców Śląskich wystartuje Bieg Bohaterów. Uczestnicy przebiegną ulicami miasta 4,2 km. Dystans przygotowanej trasy wynosi jedną dziesiątą maratonu.

Zachęcam wszystkich mieszkańców do udziału w wydarzeniach przygotowanych w ramach obchodów stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. To możliwość udziału w ciekawych wydarzeniach, a także poznania tak ważnej dla nas historii – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W związku z obchodami w Katowicach obowiązują tymczasowe zmiany w organizacji ruchu i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Urzędu Miasta.

Dokładny plan nadchodzących obchodów przedstawia się następująco:

18 czerwca:

  • 11:00–18:00 – Lotnisko Katowice-Muchowiec, Piknik Lotniczy
  • 20:00 – Rynek, Widowisko muzyczne pt. METROPOLIS SILESIUM 2122
  • 20:00 – Chorzów Park Śląski, Koncert „Pokolenie ‘22”

19 czerwca:

  • 10:30–12:00 – Archikatedra Chrystusa Króla, Msza Święta Pontyfikalna
  • 12:30–13:30 – Rynek, inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej
  • 16:00–17:30 – Archikatedra Chrystusa Króla, otwarcie Panteonu Górnośląskiego
  • 18:00 – sala koncertowa NOSPR, koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach
  • 18:15 – Bieg Bohaterów, początek przy pomniku Powstańców Śląskich, meta w Parku Śląskim przy skwerze 100-lecia Powstań Śląskich

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbą miejsc w NOSPR na koncert Orkiestry obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasach NOSPR. Pierwsza pula została już rozdana, druga trafi do dystrybucji w piątek o godz. 17:00.

Obchody objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Katowice – w przyszłym tygodniu dalszy ciąg obchodów

Na przyszły tydzień również zaplanowany został szereg wydarzeń w ramach obchodów stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

20 czerwca:

  • 09:00 – Akademia Muzyczna. Podpisanie aktu erekcyjnego budowy Akademickiej Strefy Sztuki Scenicznej
  • 09:30 – Pomnik Powstańców Śląskich. Uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich.
  • 10:00 – Odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich – plac ks. Emila Szramka 1 w Katowicach
  • 10:30 – westybul gmachu Sejmu – odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie powrotu Śląska do Macierzy
  • 11:00 – sala Sejmu Śląskiego. Sesja absolutoryjna

22 czerwca:

  • 12:00 – Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. Św. Jan 10, sesja popularnonaukowa „Koniec i początek. Lato 1922 roku na Górnym Śląsku 22 czerwca 2022 roku”

23 czerwca:

  • 18:00 - Polskie Radio Katowice, ul. Ligonia 29, koncert pieśni patriotycznych

Katowice – wystawa „Bramy do Polski 1922”

15 czerwca przy ul. Bankowej 1 otwarto wystawę plenerową „Bramy do Polski 1922”. Jak czytamy w zapowiedzi, wystawa przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach prezentuje przebieg kolejnych etapów przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Na wystawę składa się piętnaście paneli wystawienniczych. Przedstawiono na nich wydarzenia na obszarze, który włączono do Polski decyzją Rady Ambasadorów z października 1921 roku. Plenerową ekspozycję można oglądać do końca czerwca.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera