Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Prezentacja monety z okazji setnej rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Za tydzień Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Pokaz monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego  upamiętniającej 100. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do PolskiZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pokaz monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego upamiętniającej 100. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do PolskiZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugala-Astaszow / Polska Press
Dzisiaj w Katowicach odbyła się prezentacja monety z okazji setnej rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. – Moneta jest srebrna, więc czas jej nie naruszy. Mamy nadzieję, że zostanie na wieki z nami. To pamięć o tym, co się wtedy wydarzyło – mówił podczas spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Grzegorz Bomba, dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Katowicach. Za tydzień po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

W poniedziałek, 13 czerwca 2022 roku, o godz. 11:00, w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach miała miejsce prezentacja monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego, upamiętniającej setną rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Polski. To srebrny pieniądz o nominale dziesięciu złotych. Do obiegu został wprowadzony w czwartek, 9 czerwca, w nakładzie dziesięciu tysięcy sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec.

W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli, między innymi, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wicemarszałek województwa śląskiego Beata Białowąs, prezydent Katowic Marcin Krupa, dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Katowicach Grzegorz Bomba i metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

Kolejna moneta, która nawiązuje do historii powstań śląskich

Oficjalna prezentacja monety zgromadziła zaproszonych gości dokładnie na tydzień przed bardzo ważnym świętem narodowym, ustanowionym oficjalnie 8 czerwca 2022 roku, na mocy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy. Narodowy Dzień Powstań Śląskich będzie obchodzony od tego roku 20 czerwca. Ma być upamiętnieniem trzech powstań oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

– Za siedem dni wielkie święto: Narodowy Dzień Powstań Śląskich – mówił do zebranych na Sali Marmurowej w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski. - Dziękuję wszystkim państwu, którzy uczestniczycie w wydarzeniach takich, jak to, o którym będziemy naprawdę bardzo wiele mówić za równy tydzień. 20 czerwca, sto lat temu lud śląski witał Polskę, witał polskich żołnierzy.

Spotkanie wpisało się w szereg innych wydarzeń związanych z obchodami setnej rocznicy przyłączenia Śląska do Polski. Miało ono na celu przybliżenie historycznej i patriotycznej idei, jaka przyświecała powstaniu kolejnej monety kolekcjonerskiej, nawiązującej do powstańczych działań mieszkańców Śląska, którzy pragnęli, by ich region znalazł się w polskich granicach.

– Pracując dwadzieścia siedem lat w bankowości, mogę powiedzieć jedno: pieniądz to nie wszystko. Są jeszcze nasze wewnętrzne potrzeby, nasze ideały, za które potrafimy poświęcić życie, to, co mamy najważniejszego: rodzinę, dom. Narodowy Bank Polski chciał w sposób tak szczególny upamiętnić przyłączenie części Śląska do Polski w setną rocznicę tego wydarzenia. To nie jest pierwsza moneta, bo było też drugie powstanie śląskie, trzecie powstanie, była moneta z Wojciechem Korfantym. I właśnie ten cykl już się zamyka – mówił Grzegorz Bomba, dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Katowicach. – Moneta jest srebrna, więc czas jej nie naruszy. Mamy nadzieję, że zostanie na wieki z nami. To pamięć o tym, co się wtedy wydarzyło – dodał.

Podobne koncepcje

Moneta projektu Dominiki Karpińskiej-Kopiec, przypomina tę, która została wybita w ubiegłym roku w związku z upamiętnieniem trzeciego powstania śląskiego. Na obu znajduje się mapa, jednak pierwsza przedstawiała ona przebieg walk powstańczych. Nowa nawiązuje ona do części Śląska, jaka została włączona w granice Polski. Mapa znajduje się na awersie, obok nominału i orła.

Na rewersie z kolei widnieje brama powitalna, którą wybudowano w Chorzowie na cześć bohaterów, dzięki którym Polska powiększyła się o ziemie śląskie.

– Takich bram na trasie od Szopienic do Katowic było około trzydziestu. Na całym Śląsku wojska polskie witało ich ponad dwieście – wyjaśnił Grzegorz Bomba.

Zobacz zdjęcia:

Osobom, które przyczyniły się do powstania monety, wręczono pamiątkowe egzemplarze monety. Otrzymali ją: Jan Chrząszcz – wicewojewoda śląski, Beata Białowąs – wicemarszałek województwa śląskiego, Marcin Krupa – prezydent Katowic, arcybiskup Wiktor Skworc – metropolita katowicki i doktor Karol Makles – specjalista ds. badań nad dziedzictwem Wojciecha Korfantego z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich już za tydzień

Podczas prezentacji monety prezydent Katowic zaznaczył, że to spotkanie, a także sama inicjatywa Narodowego Banku Polskiego, wpisują się w trwające już od kilku lat działania mające na celu podkreślenie wagi powstań śląskich oraz przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Wcześniej tematykę tę rzadko poruszano w dyskusji publicznej. Wyraził też nadzieję, że obchody ustanowionego niedawno święta przyczynią się do rozpropagowania tych bardzo ważnych wydarzeń historycznych.

– Myślę, że to, co przed nami, to już jest pewien cykl, który rozpoczęliśmy trzy lata temu, świętując pierwsze powstanie śląskie. To święto – Narodowy Dzień Powstań Śląskich – wreszcie zostało ustanowione 8 czerwca z inicjatyw pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To wielki dowód na to, że Ślązacy zawsze byli oddani sprawie polskiej. Ważne jest, aby w tym miejscu pamiętać o dokonaniach Wojciecha Korfantego, który przez II Rzeczpospolitą nie był do końca doceniony tak, jakbyśmy tego chcieli – mówił w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego Marcin Krupa.

Prezydent Katowic zaprosił uczestników spotkania do udziału w nich wszystkich, którzy chcieliby przyłączyć się do wspólnego świętowania.

– 18 czerwca zapraszam bardzo serdecznie na przedstawienie teatralno-muzyczne, dotyczące wielkich postaci z naszego miasta i całego regionu. W kolejnym dniu, 19 czerwca, mamy otwarcie panteonu, jaki został zorganizowany przy współpracy z księdzem arcybiskupem, który udostępnił dla nas podziemia archikatedry, jakie staną się ważnym punktem na mapie nie tylko turystycznej, ale też naszej martyrologii. Później, po otwarciu, będzie inscenizacja wkroczenia polskich wojsk do Katowic – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera