Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Przed nami 13. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Przed nami 13. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Przed nami 13. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. mat. prasowe
Krajowy System e-Faktur ma zostać wprowadzony już 1 lipca 2024 roku. Co trzeba o nim wiedzieć? Będzie okazja, by przyjrzeć się mu bliżej, podczas Europejskiego Kongresu MŚP, który odbędzie się 25-27 października. Wydarzenie da możliwość wzięcia udziału w panelu dyskusyjnym, podczas niego wypowiedzą się eksperci od księgowości, finansów i podatków, którzy przygotowują firmy do lepszej nowej rzeczywistości. Udział w kongresie jest bezpłatny.

Przed nami 13. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw znów zawita do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach dla przedsiębiorców, samorządowców oraz ekspertów z całego świata, którzy spotkają się w dniach 25-27 października 2023 roku. MCK stanie się areną dyskusji, inspiracji i wymiany myśli, koncentrując się na kluczowych tematach dla przyszłości biznesu. Udział jest bezpłatny.

Wydarzenie będzie doskonałą okazją, by zapoznać się z KSeF, czyli Krajowym System e-Faktur - wyznacznikiem nowoczesności w dokumentowaniu transakcji. System pozwala na wystawianie i udostępnianie faktur w sposób ustrukturyzowany, elektroniczny – czyli z korzyścią dla obu stron. To rozwiązanie przyszłościowe, ponieważ wszystko będzie znajdowało się na jednej platformie. Obecnie jest już dostępne i funkcjonuje obok tradycyjnych faktur papierowych.

KSeF - teraz dobrowolny, wkrótce obowiązkowy

Rozwój KSeF to proces etapowy. Od października do grudnia 2021 roku prowadzony był pilotaż z udziałem podatników, pozwalając na zapoznanie się z systemem. Obecnie, od stycznia 2022 roku, jest dostępny jako rozwiązanie dobrowolne. Od 1 lipca 2024 r. wszyscy będą korzystać z jednej platformy. Dokumenty będą dostarczane i odbierane za pomocą jednego systemu. Będzie to już wcześniej wspomniany Krajowy System e-Faktur. Co ważne – Ministerstwo Finansów udostępni oprogramowanie do obsługi tego systemu, jednak jest ono dosyć proste i nie pozwoli na automatyzację procesów.

26 października w ramach kongresu odbędzie się panel dyskusyjny "KSeF rewolucją w całej organizacji". Na którym zaproszeni eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania oraz przedstawią możliwości wdrożenia systemu do swojej firmy. Ponadto zwrócą uwagę na aspekty praktyczne wdrożenia i efektywnego korzystania z systemu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować i przyjść do Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

13. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw

W ramach 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, warsztatów i wystąpień. Wszystko będzie skupiało się wokół tematów małych i średnich przedsiębiorstw.

Tegoroczna, trzynasta edycja kongresu obraca się wokół pytania: „Ready for Change?”. W świecie nieustających zmian gospodarczych, społecznych i technologicznych przedsiębiorcy muszą być gotowi na adaptację i innowacje. Wydarzenie skupi się na kwestiach kluczowych dla biznesu, łącząc wiedzę ekspertów z różnych dziedzin, a zainauguruje go debata o zmianach i ich znaczeniu dla przyszłości pt.: „Ready for Change!” z udziałem podróżnika i działacza społecznego - Jana Meli oraz przedsiębiorcy, sportowca i filantropa – Rafała Sonika.

Podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie można porozmawiać także o tematyce obracającej się wokół prawa i podatków, finansowania, inwestowania, HR, trendów technologicznych, marketingu i sprzedaży, inteligentnych miast dla biznesu oraz współpracy międzynarodowej, czyli wychodzeniu na rynki zagraniczne. Bezpłatna rejestracja i program: www.ekmsp.eu.

Oprócz paneli, wystąpień i warsztatów zaplanowano międzynarodowe spotkania B2B, Targi Biznes Expo oraz targi pracy Work for All, na których będzie można znaleźć pracownika jak i pracodawcę.

Jakie będą główne zagadnienia tegorocznej edycji?

  • Ready for Change? Strategie zarządzania firmą w niestabilnych warunkach gospodarczych, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz globalną rywalizacją o zasoby w kontekście supermocarstw i wykorzystanie potencjału biznesowego danych w swojej firmie. Zostanie także poruszony wątek deglobalizacji, kwestii bezpieczeństwa, tematu sztucznej inteligencji oraz Big Data. Polityka i ekonomia także znajdą się w centrum uwagi. Wpływ unijnego pakietu klimatycznego - Fit for 55 na rozwój gospodarczy Europy, Polski i Województwa Śląskiego oraz jego potencjału jako „Land of Opportunity”.
  • Prawo i podatki - Eksperci będą analizować kluczowe zmiany prawne na 2024 rok, system e-faktur, raportowanie ESG oraz minimalizowanie ryzyka w prowadzeniu działalności gospodarczej.
  • Firma to ludzie - Prelegenci i uczestnicy skupią się na rozwoju i nowych trenach w edukacji, umiejętności przyszłości oraz modelach edukacyjnych względem XXI wieku. Poddana debacie zostanie także aktywizacja zawodowa cudzoziemców oraz rola benefitów pozapłacowych dla pracowników.
  • Tech Trends Poland- zostaną omówione tematy takie jak: budowanie kultury innowacyjnej, zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwach oraz wykorzystanie technologii motoryzujących rozwój w tej dekadzie.
  • Finanse i inwestycje Ścieżka finansów i inwestycji skoncentruje się na szansach i wyzwaniach nowej perspektywy finansowej UE jak i utrzymania płynności w małych i średnich przedsiębiorstwach, a także finansowaniu innowacyjnych rozwiązań.
  • Marketing i sprzedaż - eksperci zbadają zarządzanie produktem na turbulentnym rynku, e-commerce jako szansę dla MŚP oraz wpływ AI na kampanie marketingowe.
  • Smart City dla biznesu - Udział biznesu w budowaniu smart-city, technologie wspierające inteligentne miasta oraz narzędzia wsparcia przedsiębiorców przez lokalne władze.
  • Global Business Meeting - Ostatnia ścieżka skoncentruje się na aspektach międzynarodowych, takich jak spotkania B2B z gośćmi zagranicznymi, współpracy międzynarodowej w kontekście geopolityki oraz znaczeniu takich partnerstw dla MŚP. W ramach EKMŚP odbędzie się również Seminarium Chile, Kolumbia, Meksyk, Peru. Poradnik dla polskiego przedsiębiorcy z udziałem JE Ambasadorów Kolumbii, Meksyku i Peru.

To tylko część tego, co czeka uczestników 13. edycji EKMŚP. Wszyscy chętni mogą zarejestrować się już dziś i wziąć udział w największym wydarzeniu w Europie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw: www.ekmsp.eu

Organizatorem #EKMSP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jako kreator przemysłu spotkań i wydarzeń od ponad 33 lat wspiera regionalny biznes i pobudza jego rozwój – także wśród ludzi młodych, będących u progu swojej kariery zawodowej. Prowadzi działalność w zakresie doradztwa biznesowego i komunikacyjnego na rzecz swoich Firm Członkowskich oraz pomaga nawiązywać kontakty z partnerami w kraju i za granicą. Kształtuje i upowszechnia zasady etyki, uczciwości w działalności gospodarczej oraz ogólnie pojmowanej społecznej odpowiedzialności biznesu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera