Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice, raj dla kierowców? Niekoniecznie. Prędkość, parkowanie, ceny paliw. RANKING 10 MIAST PL

DN
W skrócie: nie jest źle. Po mieście jeździmy z prędkością 39 km/h, parkowanie mamy najtańsze w Polsce, za to mamy mnóstwo kolizji i drogie paliwo. Oto, jak żyje się w Katowicach kierowcom.

Ranking przygotował serwis oponeo.pl. W rankingu pod lupę wzięto dziesięć największych miast w naszym kraju: Warszawę, Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków, Katowice, Łódź, Szczecin, Wrocław, Lublin i Poznań. Wykresy przygotowano w oparciu o dane przesłane przez Yanosik (jak liczba zgłaszanych kolizji oraz średnie prędkości poruszania się po miastach), informacje udostępnione przez Urzędy Miast oraz instytucje stref płatnego parkowania. Tak powstał ranking miast przyjaznych kierowcom. Jako kryterium oceny przyjętoy: średnie prędkości, z jakimi poruszają się kierowcy, udogodnienia oraz opłaty parkingowe, ilość zgłoszonych kolizji i koszt paliwa.

Zgodnie z wytyczonymi kryteriami, najprzyjaźniejszym miastem dla kierowców okazał się Szczecin, dzięki wyraźnej przewadze nad pozostałymi miejscowościami, uzyskując 37 punktów na 40 możliwych. Zaraz za Szczecinem znalazł się Gdańsk, a ex aequo na trzecim miejscu są Wrocław i Lublin. Na końcu rankingu jest Warszawa, która ze względu na liczbę niedogodności jest w naszej ocenie najmniej przyjazna kierowcom. Katowice znalazły się na siódmym miejscu.

Ranking prędkości uzyskiwanych przez kierowców w centrum miasta można podzielić na trzy grupy. Liderem są Katowice, gdzie poruszamy się ze średnią prędkością bliską 40 km/h. Sekretem tego tempa są średnicówka i autostrada A4, które rozładowują natężenia ruchu w centrum.

Druga grupa to „spokojna trójka”, a więc: Gdańsk, Lublin i Bydgoszcz. Różnice prędkości osiągane w centrach tych miast są niewielkie i wynoszą trochę ponad 4 km/h. W ostatniej grupie znajduje się aż sześć miast. Tempo przejazdu przez centrum zwalnia poniżej 30 km/h. Dla przykładu, na ostatnim miejscu rankingu znajduje się Wrocław, gdzie kierowcy nie przekraczają 26 km/h w trakcie jazdy miejskiej.

WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

A bezpieczeństwo? Ze względu na zróżnicowaną wielkość ocenianych miast, wyznacznikiem bezpiecznej jazdy była liczba zgłoszonych kolizji przeliczana na 1000 mieszkańców. Przy tworzeniu rankingu skorzystaliśmy z danych udostępnionych przez aplikację Yanosik.

Przyznawanie punktów za strefy płatnego parkowana było najbardziej złożone. Kryteria, które brano pod uwagę w tym przypadku dotyczyły średnich kosztów, jakie ponosił kierowca. Brano tutaj pod uwagę ceny za pierwszą, drugą, trzecią i kolejną godzinę spędzoną na postoju w strefie płatnego parkowania w danym mieście. Kolejnym kryterium były udogodnienia, takie jak: abonamenty i zwolnienie z konieczności wnoszenia opłat kierowców jednośladów. Dodatkowe punkty otrzymywały miasta, w których strefa płatnego parkowania funkcjonuje 9 h lub krócej.

Przyjazne zarówno dla naszej wygody, jak i portfela okazały się strefy parkowania w Katowicach i Szczecinie. Miasta różnią się tylko podejściem do entuzjastów jazdy jednośladem, zaś pozostałe parametry są bardzo zbliżone. Na uwagę zasługuje również Bydgoszcz, która plasuje się w pierwszej trójce, pobierając tym samym dość niskie opłaty parkingowe. To, co w większości miast jest już codziennością, w Katowicach nadal jest konieczne. Właściciele pojazdów na dwóch kołach tylko w tym mieście są zobowiązani zapłacić za parkowanie.

A ceny paliw? Analizie poddane zostały średnie ceny PB, ON i LPG, jakie zanotowano w poszczególnych miastach w 2016 roku. Aby wyniki były miarodajne, dane z 2016 roku zostały dodatkowo zestawione z cenami z 2015 roku. W tej kategorii Katowice są trzecie... od końca, czyli też na siódmym miejscu.

ZOBACZ WIDEO: NOGA Z GAZU, czyli raport z dróg w woj. śląskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!