Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Śląski Urząd Wojewódzki podsumował wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i innych państw

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podsumowano dotychczasowe działania prowadzone na rzeczy integracji uchodźców z Ukrainy i państw trzecich.
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podsumowano dotychczasowe działania prowadzone na rzeczy integracji uchodźców z Ukrainy i państw trzecich. Marzena Bugała-Astaszow
W piątek 14 kwietnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podsumowano dotychczasowe działania prowadzone na rzeczy integracji uchodźców z Ukrainy i państw trzecich. W ramach wartego 6 mln złotych programu działają punkty konsultacyjne, w których cudzoziemcy mogą uzyskać pomoc w legalizacji pobytu, skorzystać z lekcji języka polskiego, wsparcia psychologicznego i treningu umiejętności społecznych. Program w 75% finansowany jest ze środków unijnych i będzie realizowany do końca września tego roku.

Śląski Urząd Wojewódzki podsumował wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i innych państw

W piątek 14 kwietnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach podsumowano dotychczasowe działania prowadzone na rzeczy integracji uchodźców z Ukrainy w ramach projektu "Wsparcie integracji uchodźców z Ukrainy oraz obywateli państw trzecich w województwie śląskim". Projekt, którego roczny budżet wynosi 6 mln złotych, realizowany jest od 15 października 2022 roku, a finansowanie w 75% zapewniły środki unijne. Jak dotąd w województwie śląskim wydano już 150 tys. numerów PESEL dla osób z Ukrainy.

Podstawowym zadaniem programu jest doradztwo i pomoc w legalizacji pobytu, a także pomoc w integracji, opieka zdrowotna, psychologiczna i socjalna. W tym celu powołano 3 punkty informacyjno-doradczych w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie, które zintegrowane są ze specjalną infolinią. Do tej pory we wszystkich punktach udzielono 7557 porad dot. legalizacji pobytu, ponad 12 tys. osób uzyskało informacje drogą telefoniczną, a kolejne 7 tys. za pośrednictwem poczty elektronicznej.

- Ponadto zamierzamy zorganizować konferencję i warsztaty dla pracodawców i agencji pracy, aby wskazać jak skutecznie zatrudnić obywateli Ukrainy i państw trzecich oraz pomóc w bieżącej pracy przy wypełnianiu wniosków - mówi Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach projektu.

Na tym jednak nie koniec. Trwa remont budynku znajdującego się przy ul. Damrota 16 w Katowicach, gdzie po zakończeniu modernizacji znajdzie się 20 stanowisk do bieżącej obsługi cudzoziemców, pokój informacyjno-doradczy, poczekalnia i kącik dla dzieci.

Podsumowując działania realizowane na rzecz uchodźców Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, podzielił również wrażeniami się wrażeniami ze spotkania z delegatami Organizacji Narodów Zjednoczonych, do którego doszło w ubiegłym roku w Katowicach.

- Delegaci byli bardzo zdziwieni, jak szybka była nasza pomoc, zaopatrzenie w podstawowe środki niezbędne do życia, wsparcie finansowe i socjalne. Potraktowaliśmy naszych sąsiadów jak gości, którzy potrzebują pomocy – mówi Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. – Oprócz osób dorosłych, które mogą później zaangażować w życie społeczne i zawodowe, mamy też dzieci, które wymagają dodatkowego wsparcia – dodaje.

Wśród dzieci, które przybyły do Polski są również sieroty wojenne. Wspierają je oddziały Caritas z Bielska-Białej, Częstochowy i Katowic.

Partnerem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach w realizacji programu jest Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji.

- Realizujemy zadania związane z nauką języka polskiego, wsparciem psychologicznym i treningami umiejętności społecznych - mówi Alicja Gałązka z Fundacji Wspierania Rozwoju Edukacji.

Obecnie z tej oferty mogą skorzystać cudzoziemcy przebywający m.in. w Piekarach Śląskich, Tarnowskich Górach, Lublińcu, Cieszynie, a wkrótce również w Żywcu i Bielsku-Białej.

- Mam nadzieję, że program będzie kontynuowany, bo zapotrzebowanie jest ogromne. Dzieci szybko się uczą języka polskiego, dorośli też, ale czasem są trochę bardziej zablokowani. Jest im to potrzebne, żeby mogli znaleźć pracę. Tak samo jest ze wsparciem psychologicznym. Minęło już trochę czasu i potrzebują już o tym rozmawiać - kończy Alicja Gałązka.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera