Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Szpital tymczasowy w MCK ma działać do końca maja. Co ze szpitalem covidowym w Pyrzowicach?

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
fot. Arkadiusz Gola
Do końca maja będzie funkcjonował szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Punkt szczepień, który się w nim znajduje, prawdopodobnie zostanie przeniesiony. W gotowości wciąż pozostaje szpital tymczasowy zlokalizowany w jednym z hangarów na lotnisku w Pyrzowicach.

Budowa szpitali tymczasowych w czasie pandemii COVID-19 kosztowała ponad 518 milionów złotych. Chodzi o 19 placówek w całej Polsce. Szpital covidowy, który powstał w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, kosztował 55,5 miliona złotych. Droższy był tylko szpital we Wrocławiu - kosztował 75 milionów zł.

Szpital w MCK w Katowicach zaczął przyjmować pacjentów 1 grudnia 2020 roku. Teraz, gdy sytuacja epidemiczna w Polsce i województwie śląskim zaczyna się normować, nie będzie już potrzebny.

- Umowa na działalność szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym została podpisana do 30 czerwca. Szpital będzie funkcjonował do końca maja - zapowiada Kucharzewska.

Zastrzega, że łóżka covidowe w szpitalach w regionie nie znikną.

- Łóżka na pierwszym poziomie, czyli te obserwacyjne, zostają we wszystkich szpitalach, w których utworzono oddziały covidowe. Przewidujemy, że jesienią możliwa jest kolejna fala koronawirusa i musimy być na nią przygotowani - tłumaczy Alina Kucharzewska.

Dlatego drugi tymczasowy szpital covidowy w woj. śląskim, szpital tymczasowy w Pyrzowicach, zostaje.

W szpitalu w MCK znajduje się 500 łóżek podpiętych do instalacji tlenowych, w tym 100 łóżek respiratorowych. 12 stycznia 2021 roku uruchomiono tu punkt szczepień, w którym pierwszego dnia zaszczepiono 50 osób. W pierwszej kolejności zostali zaszczepieni w tym punkcie medycy. Co stanie się z tym punktem szczepień, kiedy szpital nie będzie już potrzebny? Zostanie przeniesiony, prawdopodobnie do szpitala MSWiA przy ul. Głowackiego w Katowicach, który nadzoruje pracę szpitala tymczasowego. Jednak decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jak zapowiadał tuż przed jego otwarciem wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, miał odciążyć system podczas drugiej fali koronawirusa - a jeśli będzie taka potrzeba - przyjmować pacjentów na bieżąco, tak, aby nikt z mieszkańców województwa śląskiego, nie został bez pomocy medycznej.

Z kolei szpital tymczasowy w Pyrzowicach został otwarty 30 listopada 2020 roku, jednak pierwszych pacjentów przyjął dopiero 29 marca 2021 roku, wcześniej miał status "placówki nieaktywnej” - pozostawał w rezerwie i miał być gotowy do uruchomienia, gdy znów wzrośnie liczba zakażeń w województwie. Jego budową zajął się Węglokoks, który jest największym akcjonariuszem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego portem w Pyrzowicach. Szpital mieści się w hangarze na uboczu, ma niezależny dojazd i w żaden sposób nie jest powiązany ze strefą cargo. Pod koniec marca w placówce zbudowanej na lotnisku uruchomiony został pierwszy moduł z 28 łóżkami. Kolejny może pomieścić 50 pacjentów. Od 31 marca było tam gotowych 10 łóżek respiratorowych. Docelowo szpital przygotowano dla 144 osób.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera