Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Upały i bezwietrzna pogoda - czad znów daje o sobie znać. Setki zgłoszeń na os. Tysiąclecia

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W mijającym tygodniu Pogotowie Techniczne działające przy spółdzielni mieszkaniowej Piast w Katowicach każdego dnia przyjmowało dziesiątki zgłoszeń związanych z przekroczeniem bezpiecznego poziomu tlenku węgla w powietrzu. Do zgłoszeń z czadem wyjeżdżała też katowicka Straż Pożarna. Powód? Wysoka temperatura i brak wiatru
W mijającym tygodniu Pogotowie Techniczne działające przy spółdzielni mieszkaniowej Piast w Katowicach każdego dnia przyjmowało dziesiątki zgłoszeń związanych z przekroczeniem bezpiecznego poziomu tlenku węgla w powietrzu. Do zgłoszeń z czadem wyjeżdżała też katowicka Straż Pożarna. Powód? Wysoka temperatura i brak wiatru MAS
W mijającym tygodniu Pogotowie Techniczne działające przy Spółdzielni Mieszkaniowej Piast w Katowicach każdego dnia przyjmowało dziesiątki zgłoszeń związanych z przekroczeniem bezpiecznego poziomu tlenku węgla w powietrzu. Do zgłoszeń z czadem wyjeżdżała też katowicka Straż Pożarna. Powód? Wysoka temperatura i brak wiatru. Katowicka spółdzielnia wydała ogłoszenie, w którym apeluje o ograniczenie używania gazowych podgrzewaczy wody wyłącznie do godzin wczesnoporannych oraz późnowieczornych.

Spis treści

Czad daje o sobie znać również latem

W mijającym tygodniu Pogotowie Techniczne działające przy Spółdzielni Mieszkaniowej Piast w Katowicach każdego dnia przyjmowało dziesiątki telefonów alarmujących o przekroczeniu bezpiecznego poziomu tlenku węgla w powietrzu. Do zgłoszeń związanych z czadem wyjeżdżała też katowicka Straż Pożarna.

- W tym tygodniu faktycznie ze względu na warunki atmosferyczne był taki dzień, w którym w naszym mieście Katowice straż pożarna interweniowała ponad 30 razy w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi wystąpienia tlenku węgla w lokalach mieszkalnych - mówi kpt. Michał Październik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. - Przyczyną może być niewłaściwy stan przewodów kominowych jak również warunki atmosferyczne, które również wpływają na gromadzenie się tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie są zamontowane kotły gazowe lub gazowe podgrzewacze wody - dodaje.

Wysoka temperatura powoduje tzw. efekt odwróconego ciągu kominowego

Choć o zagrożeniu zatruciem tlenkiem węgla najwięcej mówi się zimą, to również latem, przy wysokich temperaturach trzeba zachować ostrożność.

- W pewnych warunkach, gdzie temperatura zewnętrzna powietrza otaczającego budynek jest wyższa niż temperatura występująca w budynku, to w wysokich przewodach kominowych może wystąpić tzw. efekt odwróconego ciągu kominowego, który powoduje, że gazy zgodnie z siłą wyporu nie poruszają się w górę, tylko są wtłaczane w dół w kierunku mieszkań, tam skąd powinny być zabierane przez ciąg kominowy - tłumaczy kpt. Michał Październik.

Spółdzielnia apeluje o ograniczenie używania piecyków gazowych

Do przekroczenia normy tlenku węgla dochodzi najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych, czyli w porach kiedy ludzie przebywają w mieszkaniach i korzystają z urządzeń gazowych. W blokach w zarządzie SM Piast pojawiło się ogłoszenie z ostrzeżeniem dla mieszkańców.

- Zgodnie z zaleceniami Straży Pożarnej zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich mieszkańców budynku, aby podczas występowania niekorzystnych dla systemu wentylacji warunków pogodowych (takich jak wysoka temperatura, brak wiatru) ograniczyć używanie gazowych podgrzewaczy wody (tzw. piecyków łazienkowych) wyłącznie do godzin wczesnoporannych oraz późnowieczornych - informuje SM Piast.

Jednocześnie Spółdzielnia wskazuje co zrobić, aby korzystając z urządzeń gazowych zminimalizować niebezpieczeństwo.

- Podczas korzystania z odbiorników gazu (np. w trakcie zażywania kąpieli, gotowania itd.) prosimy o pozostawienie uchylonych drzwi do łazienki oraz uchylonych/rozszczelnionych okien znajdujących się w lokalu - apeluje SM Piast.

Co zrobić, aby być bezpiecznym?

Podstawą do uniknięcia zatrucia tlenkiem węgla jest używanie tzw. czujki czadu.

- Straż Pożarna na poziomie ogólnokrajowym prowadzi kampanię "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa", która zachęca mieszkańców do tego, aby we własnym zakresie nabyć taką czuję tlenku węgla, zainstalować ją w pomieszczeniu, gdzie znajduje się piecyk gazowy - przypomina kpt. Michał Październik. - Tlenek węgla jest bezwonny i niewidoczny, więc czujka jest w zasadzie jedynym urządzeniem, które jest w stanie nas ostrzec przed niebezpieczeństwem wystąpienia tego gazu zanim się źle poczujemy - dodaje.

Ważnym aspektem jest także zapewnienie prawidłowej wentylacji.

- To prawidłowe otwory wentylacyjne w drzwiach do łazienki, należy też stosować mikrowentylację w oknach, żeby zapewnić napływ powietrza kompensacyjnego do łazienki, w której jest piec. Mamy tam komorę spalania, która siłą rzeczy potrzebuje napływu tlenu, aby proces spalania mógł występować. Aby zadziałał wyciąg kominowy musimy też zapewnić od powietrza zewnętrznego, od balkonu lub okna, drogę przepływu tych gazów, które będą zasilały komorę spalania i będą powodowały, że spalanie będzie całkowite - wyjaśnia kpt. Michał Październik.

Kolejnym elementem jest kontrola stanu technicznego urządzeń i instalacji.

- Można też skontaktować się z administratorem budynku i zapytać, czy wykonuje okresowe przeglądy przewodów kominowych, wentylacyjnych i spalinowych w czasookresach przewidzianych w prawie budowlanym - mówi kpt. Michał Październik.

Wystąpił problem z czadem? Zgłoś to do spółdzielni

Pogotowie Techniczne działające przy spółdzielni mieszkaniowej Piast w Katowicach prosiło lokatorów mieszkań, w których ostatnio wystąpił problem z czadem o zgłaszanie tego do spółdzielni. Dzięki takiej informacji administracja osiedla będzie mogła odpowiednio zaplanować prace konserwacyjne związane z szybami wentylacyjnymi. Zgłoszenia mieszkańców są sygnałem, w którym miejscu prace powinny być wykonane w pierwszej kolejności.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera