Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Upamiętniono bł. ks. Jana Machę w miejscu jego męczeńskiej śmierci

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej bł. ks. Jana Franciszka Machę.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej bł. ks. Jana Franciszka Machę. OISW w Katowicach
W sobotę 3 grudnia, czyli w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci, uczczono pamięć bł. ks. Jana Machy. Pamiątkowa tablica zawisła na murze Aresztu Śledczego w Katowicach przy ul. Mikołowskiej 10. W tym miejscu, 3 grudnia 1942 roku został stracony przez Niemców poprzez zgilotynowanie. Była to kara za wspieranie polskich rodzin, udział w strukturach Polskich Sił Zbrojnych i organizowanie opieki społecznej.

W Katowicach upamiętniono bł. ks. Jana Machę

W sobotę 3 grudnia na murze Aresztu Śledczego w Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą bł. ks. Jana Franciszka Machę, śląskiego duchownego zaangażowanego w działalność charytatywną w czasie II wojny światowej. Uroczystość zorganizowano w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana.

- Rok po beatyfikacji ks. Jan Macha jeszcze bardziej wchodzi w przestrzeń publiczną. Rok temu był pokazany Kościołowi, społeczeństwu w Polsce i w naszej archidiecezji. Teraz niejako wychodzi na ulice naszego miasta wychodzi jako człowiek, z bogactwem swojego krótkiego życiorysu, ale też z konkretnym przesłaniem – mówi abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, który poświęcił tablicę.

Inicjatorami upamiętnienia ks. Machy byli abp Wiktor Skworc oraz wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Ksiądz Jan Macha (1914–1942)

Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie Starym. Po maturze zdanej w 1933 roku starał się o przyjęcie do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie, jednak dostał się tam dopiero rok później, ze względu na dużą liczbę zgłoszeń. Święcenia kapłańskie przyjął wiosną 1939 roku w Katowicach, a mszę prymicyjną odprawił w swoim kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, gdzie również rozpoczął swoją posługę.

Od września służył jako wikary w parafii pw. Św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Organizował pomoc materialną dla potrzebujących, udzielał potajemnie ślubów, uczył religii. Skupieni przy nim studenci i harcerze w ramach podziemnej organizacji „Konwalia” prowadzili działalność wywiadowczą, propagandową i charytatywną. Od początku 1940 roku ks. Jan Macha był śledzony przez gestapo i przesłuchiwany. Zatrzymano go w Katowicach i po krótkim procesie skazano na karę śmierci za zdradę stanu, wspieranie polskich rodzin, udział w strukturach Polskich Sił Zbrojnych i organizowanie opieki społecznej. Został stracony poprzez zgilotynowanie 3 grudnia 1942 roku o godzinie 0.15 w katowickim Areszcie Śledczym.

W 2012 roku archidiecezja katowicka podjęła starania celem wyniesienia ks. Jana Machy na ołtarze. Doszło do tego 9 lat później - beatyfikacja odbyła się 20 listopada 2021 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W imieniu papieża Franciszka przewodniczył jej kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera