Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice. Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 157. urodzin miasta

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Uroczysta sesja Rady Miasta Katowice
Uroczysta sesja Rady Miasta Katowice Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
51. sesja Rady Miasta w Katowicach za nami. Uroczysta sesja odbyła się w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Sesja była wyjątkowa, bo zwołano ją na okoliczność 157 rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. W budynku NOSPR oprócz radnych i prezydenta zebrało się dziś wielu mieszkańców zaangażowanych w życie miasta. Na wydarzenie przybyli m.in. rektorzy wyższych uczelni, dyrektorzy miejskich i wojewódzkich instytucji, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także były premier. Rada Miasta przyznała tytuły "Zasłużony dla Miasta Katowice" oraz "Honorowy Obywatel Miasta", a prezydent Katowic podsumowywał miniony rok i przedstawiał plany na przyszłość.

Prezydent Katowic podsumował miniony rok

W przemówieniu na początku sesji prezydent Katowic Marcin Krupa podsumowywał ubiegły rok, mówił również o historii miasta oraz planach na przyszłość. Prezydent wspomniał o planowanych inwestycjach, szczególną uwagę poświęcając dwóm obszarom: dziedzinie technologii i e-gamingu oraz dalszej zmianie, którą określił jako "zielone Katowice" - obiecano rewitalizację kolejnych miejskich parków i budowę nowych.

Włodarz miasta zwrócił uwagę na zmianę wizerunku Katowic w Polsce i na świecie.

- Byłem dumny, gdy w Nowym Jorku, w siedzibie ONZ wysoki przedstawiciel pytał mnie: "to wy już nie macie w Polsce innych miast, tylko Katowice?" - wspominał Marcin Krupa.

Prezydent Katowic skierował podziękowania w stronę obecnych na sali rektorów i przedstawicieli wyższych uczelni, za współpracę i przyczynienie się do rozwoju wizerunku Katowic jako miasta akademickiego i naukowego, do którego przyjeżdżają studenci i badacze. Wspomniano o tytule Europejskiego Miasta Nauki, który otrzymały Katowice.

W przemówieniu prezydenta nie zabrakło też nieco smutniejszej refleksji. W tym kontekście była mowa o pandemii koronawirusa i wojnie na Ukrainie, które to wydarzenia wpłynęły również na Katowice i jego mieszkańców. Marcin Krupa zwrócił też uwagę na podatkową politykę państwa, podkreślając, że nie wszystkie podejmowane zmiany są z korzyścią dla samorządu:

- Mniejsze wpływy z podatku PIT to mniej pieniędzy w kasie miasta. To trzeba sobie jasno powiedzieć.

Wspominając niemal czas swoich 8-letnich rządów Marcin Krupa podkreślił, że w ostatnich latach mieszkańcy Katowic coraz częściej angażują się w życie miasta, chcą nim współzarządzać i brać za jego losy współodpowiedzialność, a taka postawa szczególnie cieszy. Pod koniec swojego przemówienia Marcin Krupa dziękował swojemu poprzednikowi, obecnemu na sali Piotrowi Uszokowi, za jego wkład w rozwój Katowic. Podkreślając zasługi Uszoka obecny włodarz wymienił m.in. decyzję o budowie Strefy Kultury, która na trwale pozwoliła przyczynić się do zmiany wizerunku miasta.

- Chciałbym życzyć nam wszystkim dalszego rozwoju naszego miasta. Chciałbym, żeby katowiczanie byli dumni i szczęśliwi z tego skąd są i gdzie mieszkają, z naszych Katowic. Moi drodzy, przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia, dużo wspaniałych chwil, wszystkiego dobrego! - zakończył prezydent Katowic.

Zasłużony dla Miasta i Honorowy Obywatel - Rada Miasta przyznała tytuły

W dalszej części uroczystej sesji Rada Miasta przyznała tytuły honorowe "Zasłużony dla Miasta Katowice" i "Honorowy Obywatel Miasta" osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym i zaangażowanym w życie miasta. W pierwszych trzech głosowaniach radni byli jednogłośni i wspólnie poparli przedmiotowe projekty uchwał. W ostatnim głosowaniu, nad przyznaniem tytułu honorowego obywatelstwa Katowic Piotrowi Uszokowi, radny Dawid Durał wstrzymał się od głosu.

Aniela Korzon pierwszą wyróżnioną

Pierwszą z wyróżnionych została prof. Aniela Korzon, profesor nauk humanistycznych, pedagog, wieloletnia badaczka, wykładowca akademicki i członek gremiów naukowych, wielokrotnie nagradzana za swoje zaangażowanie w pomoc osobom głuchym. W przekonaniu radnych profesor Korzon od lat kreuje pozytywny wizerunek Katowic i jest zaangażowana w sprawy miasta. Jak mówiła w laudacji dla prof. Korzon jej uczennica dr Iwona Sosnowska-Wieczorek, wykształciła ona kilka pokoleń pedagogów specjalnych, w tym przede wszystkim surdopedagogów, których zawsze uwrażliwiała jak ważne jest poszanowanie dla ludzkiej godności. Wśród jej wielu zasług na pierwszy plan wysuwa się podniesienie świadomości na temat problemów osób z problemami słuchu.

- Zawsze łączyła zaangażowanie naukowe, dydaktyczne i społeczne. Zasługuje na miano wrażliwego człowieka - mówiła dr Sosnowska-Wieczorek.

Dziękując za przyznane wyróżnienie prof. Alina Korzon wspominała swoje życie, związek rodziny z Katowicami, wybuch wojny w 1939 roku w którym miała po raz pierwszy iść do szkoły, trudne lata wojny i powojennej komuny. Na zakończenie osobistych wspomnień prof. Korzon życzyła władzom Katowic powodzenia w dalszym rozwoju miasta.

Radio Katowice oraz Izba Rzemieślnicza

Tytuł "Zasłużony dla Miasta Katowice" otrzymały też dwie instytucje: Polskie Radio Katowice i Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. W laudacji dla Radia Katowice szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski przypomniał związek Radia ze sprawami ważnymi dla miasta i regionu, krytyczną rolę jaką pełni rozgłośnia poruszając zgłaszane przez mieszkańców problemy oraz wysoką pozycję Radia Katowice wśród rozgłośni regionalnych. Prezes radia Piotr Ornowski dziękując za otrzymany przez stację tytuł podkreślił związek Polskiego Radia Katowice z mieszkańcami miasta, przy okazji wręczając prezydentowi Krupie pamiątkową litografię.

Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony, który wygłaszał laudację na rzecz Iżby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości podkreślał zasługi izby. Jak mówił, daje ona 30 tysięcy miejsc pracy, kształci młodych ludzi, organizuje gale wyróżniające szczególnie wybitnych rzemieślników. Wielką zasługą izby, zdaniem prezesa RIG, jest także integracja środowiska rzemieślników.

- Ta organizacja to można powiedzieć dom dla rzemieślnika.

Wspominając długą historię katowickiej izby rzemieślniczej prezes Zjawiony przypomniał, że osobiście odwiedził ją m.in. prezydent Francji Charles de Gaulle, czy prezydent Polski Lech Kaczyński. Dziękujący za wygłoszoną laudację i wyróżnienie dla izby jej prezes, prof. Klimek podkreślał, że rzemiosło to ważna dziedzina, w której nie brakuje ludzi o wielkim talencie. Podkreślał jak ważną jest współpraca pomiędzy samorządem terytorialnym i rzemieślniczym oparta na wzajemnym zaufaniu. Prof. Klimek mówił o 4 jego zdaniem najważniejszych potrzebach mieszkańców miasta: dumie, przyjemności, zysku i spokoju, których życzył prezydentowi Katowic i wszystkim mieszkańcom miasta.

Ostatnim wyróżnionym były prezydent Piotr Uszok

Ostatnim z dziś wyróżnionych został Piotr Uszok, prezydent miasta w latach 1998-2014. Otrzymał on tytuł "honorowego obywatela miasta". Z tej okazji laudację dla byłego włodarza Katowic wygłosił były premier Polski, eurodeputowany, prof. Jerzy Buzek.

- Porządek, systematyczność, pracowitość - to są cechy Piotra Uszoka, które wyniósł z rodzinnego domu; to cechy mieszkańców tego regionu - mówił Jerzy Buzek.

Były premier krótko przypomniał życiorys Piotra Uszoka. Jego pracę na kopalni Murcki, zaangażowanie w "Solidarność", a po upadku komunizmu w odbudowujący się wtedy samorząd jak radny i wiceprezydent. W 1998 roku, kiedy Piotr Uszok został po raz pierwszy wybrany prezydentem Katowic musiał zmierzyć się z koniecznością przebudowy miasta, rewitalizacji i walką z bezrobociem. Zdaniem Jerzego Buzka Uszok sprostał temu zadaniu, także w kolejnych kadencjach osiągając sukcesy.

"Katowice wychodzą z ziemi" - mówił były premier, podkreślając zmianę wizerunku miasta w stronę centrum kultury, centrum wystawienniczego i muzealnego.

Jerzy Buzek wspominał okres swojej kadencji jako szefa Parlamentu Europejskiego i wspólną wizytę z unijnymi urzędnikami w Katowicach.

- Byli zdziwieni jak w sercu wielkiego okręgu przemysłowego można zobaczyć takie budowle jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Wśród zasług Piotra Uszoka były szef polskiego rządu wymienił odbudowę Nikiszowca, czy umożliwienie i organizację wielu międzynarodowych imprez, z dziedziny kultury, polityki, sportu i biznesu, w tym: festiwale muzyczne, ligę światową w siatkówce, szczyt klimatyczny czy Global Compact.

- W każdym działaniu poszukiwałeś porozumienia. Nie przyklejałeś się do żadnej partii politycznej, ale do naszych Katowic, do Śląska i Polski i za to jesteśmy ci wdzięczni - zakończył laudację Jerzy Buzek.

Piotr Uszok w swoim podziękowaniu za otrzymany tytuł podkreślał, że zmiana oblicza miasta to wynik pracy rąk i umysłów wielu ludzi. Wieloletni włodarz Katowic podziękował pracownikom Urzędu Miasta, współpracownikom i radnym z czasów jego 4 kadencji.

- Dziękuję mieszkańcom, którzy przez 16 lat wspierali mnie i akceptowali - mówił Piotr Uszok.

Jak wspominał, gdy w 2014 roku żegnał się z urzędem, decydując o nieubieganiu się o kolejną kadencję odchodził z przekonaniem, że miastu potrzebne jest nowe spojrzenie.

Na koniec uroczystej sesji przewodniczący Rady Miasta Maciej Biskupski odczytał gratulacje przesłane dla Piotra Uszoka przez byłego prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Następnie zaprosił wszystkich na poczęstunek i urodzinowy tort do sali na wyższym piętrze NOSPR. Uroczysta, 51. Sesja Rady Miasta w Katowicach zakończyła się o 13:18.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera