Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: w piątek finisaż wystawy Kiedy Katowice były Stalinogrodem ZDJĘCIA

LOTA
Zdjęcia z wystawy "Kiedy Katowice były Stalinogrodem"
Zdjęcia z wystawy "Kiedy Katowice były Stalinogrodem" LOTA
Już tylko do niedzieli, 4 lutego, w galerii Miasta Ogrodów w Katowicach można oglądać wystawę „Kiedy Katowice były Stalinogrodem... 1953 – 1956”. W piątek zaplanowano finisaż ekspozycji. Znajdziemy na niej pamiątki, ale też wspomnienia ze Stalinogrodu, którym Katowice były przez trzy lata. Wśród nich modlitewniki, dyplomy, świadectwa chrztu. Na licznych zdjęciach zobaczymy również, jak w tamtym okresie wyglądało życie mieszkańców, ale też najbardziej spektakularne inwestycje Stalinogrodu.

- Dziadek zawsze słuchał zagranicznego radia i gdy umierał Stalin zapamiętałem audycję, w której spiker mówił o dogorywającym tyranie, którego w przedśmiertnej godzinie nachodzi korowód milionów pomordowanych ofiar, w tym polskich oficerów z Katynia - to wspomnienie Jana Witaszka, w latach 1949 - 1956, ucznia szkoły podstawowej nr 8 w Stalinogrodzie - Ligocie. Jedno z licznych przytaczanych na wystawie.

- Pamiętam zabawną sytuację z moją siostrą na dworcu w Krakowie. Prosiłyśmy kasjerkę o bilet do Katowic. Ona z pewnością siebie, odpowiedziała, że takie miasto już nie istnieje. Byłyśmy z siostrą przerażone co mogło stać się z Katowicami - to z kolei fragment wspomnienia Haliny Michalskiej, w latach 1953 - 56 uczennicy katowickiego liceum.

Na wystawie, oprócz relacji katowiczan, znajdziemy też bilety ze Stalinogrodu, plakaty, urzędowe tabliczki i pisma, ale też wycinki z gazet ukazujących się w Stalinogrodzie, wiersze dedykowane miastu - „Stalinogród w nocy”, czy „Wzgórze nad Stalinogrodem” - nawet pieśń o Stalinogrodzie. Jest też o codziennym życiu mieszkańców w latach 1953 - 1956 i realizowanych w tym czasie spektakularnych inwestycjach: to wówczas bowiem wybudowano archikatedrę Chrystusa Króla, budowano Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku i z wielką fetą otwierano dumę woj. stalinogrodzkiego - Stadion Śląski.

Gratką na ekspozycji jest zdjęcie i wyciąg z aktu urodzenia pierwszego dziecka, które przyszło na świat w Stalinogrodzie - Józefa Zbigniewa Andrzeja Kędziora.

Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice

Część z prezentowanych pamiątek, dokumentów i zdjęć to zbiory pozyskane od mieszkańców, część pochodzi z instytucji kultury, między innymi Muzeum Historii Katowic, które zaproszono do tego projektu.

Przypomnijmy, że Katowice Stalinogrodem stały się w marcu 1953 roku. Zmianę nazwy zatwierdzał Dekret Rady Państwa z 7 marca 1953 roku. Następnego dnia - 8 marca w niedzielę, o godz. 19. po raz pierwszy przez megafony na katowickim dworcu kolejowym zapowiedziano „Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice”. A już w poniedziałek 9 marca, w dniu pogrzebu Stalina w Moskwie, błyszczały w mieście nowe szyldy i tablice. Wymieniano drogowskazy, pieczęcie, rejestracje aut, tablice na szkołach i urzędach. Katowice Stalinogrodem były trzy lata. 21 października 1956 r. Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem „o przywrócenie miastu Stalinogród nazwy Katowice”. Sejm zatwierdził dekret dopiero 22 marca 1957.

Ekspozycję „Kiedy Katowice były Stalinogrodem” można oglądać do 4 lutego. Finisaż wystawy zaplanowano w piątek 2 lutego o godz. 18.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Najlepsze restauracje w Katowicach na randkę i dyskretne spotkanie ZDJĘCIA

MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia królowych balów maturalnych

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty