Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice zalane po burzy. Trasa DK86 do Sosnowca utonęła. Woda zalała przejazdy pod wiaduktami

Wojciech Szelc
Wojciech Szelc
Katowice zalane po nocnej nawałnicy. Straty na szczęście nie są duże.
Katowice zalane po nocnej nawałnicy. Straty na szczęście nie są duże. Dorota Niećko
Ponad trzydzieści razy wyjeżdżali katowiccy strażacy do interwencji minionej nocy. W środę wieczorem, 14 lipca, potężna nawałnica przeszła nad województwem śląskim. Porywisty wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. W Katowicach zalanych zostało kilka ulic. Trasa DK86 do Sosnowca cała była w wodzie. Według ostrzeżenia wydanego przez Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, szansa na przekroczenie stanu ostrzegawczego na terenach silnie zurbanizowanych wynosiła 75 procent.

Katowice zalane po ulewach

Przez województwo śląskie przeszły potężne burze. Chmury zebrały się nad Śląskiem wieczorem, 14 lipca 2021 roku. W wielu miejscowościach wiatr zrywał dachówki z domów, budynków mieszkalnych oraz niszczył drzewa.

Groźne okazały się także silne opady deszczu, w szczególności na terenach mocno zurbanizowanych. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach od wczoraj odnotowała 35 interwencji związanych z porywistym wiatrem. Zgłoszeń było 20, natomiast z silnymi opadami deszczu 15.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Od wczoraj dostaliśmy wiele zgłoszeń o uszkodzeniach powstałych w wyniku silnych wiatrów oraz intensywnych opadów deszczu. Łącznie mieliśmy 35 interwencji - wylicza młodszy kapitan Rafał Gruszka, zastępca oficera prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. - Dużo ulic zostało zalanych - przejazd pod wiaduktem na alei Roździeńskiego, ulice Lwowska, Szopienicka, Kolista. Głównym powodem nieodprowadzania się nadmiernej ilości wody były zatkane kanały burzowe. Całe szczęście nie odnotowaliśmy innych poważnych podtopień - podkreśla.

Trasa DK86 do Sosnowca cała była w wodzie. Choć żywioł jest niszczycielski i często powoduje szkody wyceniane na wiele tysięcy złotych, tym razem obyło się bez większych strat finansowych.

- Straty są właściwie zerowe. Nie miały żadnego wpływu na mienie osób postronnych, fizycznych. Nie odnotowaliśmy też znaczących zniszczeń w budynkach czy samochodach - zdradza Rafał Gruszka.

Od środowego wieczoru do czwartkowego poranka straż pożarna w województwie śląskim interweniowała aż 945 razy. Najwięcej w powiatach zawierciańskim, częstochowskim, myszkowskim.

Nie przeocz

Ostrzeżenie z Biura Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu.

14 lipca 2021 roku o godz. 12.05 Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało ostrzeżenie. Intensywne opady deszczu w terenach silnie zurbanizowanych są równie niebezpieczne, co podtopienia w wyniku przelanych zbiorników wodnych.

"Lokalnie, w przypadku wystąpienia nawalnych opadów deszczu, zwłaszcza na terenach silnie zurbanizowanych, mogą wystąpić przekroczenia stanów ostrzegawczych, punktowo niewykluczone chwilowe przekroczenie stanu alarmowego (szczególnie w Gliwicach)" - można było przeczytać w otrzeżeniu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Według wrocławskiego Biura Prognoz Hydrologicznych, prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosiło aż 75 proc.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo