Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicka oczyszczalnia ścieków "Gigablok" będzie produkować prąd i ciepło. Nastąpiło symboliczne uruchomienie kogeneratora

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Symboliczne uruchomienie kogeneratora w Oczyszczalni Ścieków Gigablok należącej do Katowickich Wodociągów
Symboliczne uruchomienie kogeneratora w Oczyszczalni Ścieków Gigablok należącej do Katowickich Wodociągów UM Katowice/D.Czapla
W jeden z czterech katowickich oczyszczalni w środę, 3 kwietnia nastąpiło symboliczne uruchomienie kogeneratora, który umożliwi ekologiczne i oszczędniejsze korzystanie z oczyszczalni. Powstający tam biogaz będzie służył do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, które będą wykorzystywane w Gigabloku.

W symbolicznym uruchomieniu wzięli udział m.in. Marcin Krupa, prezydent Katowic, Andrzej Hołda, prezes zarządu Katowickie Inwestycje S.A. i Stanisław Krusz, prezes zarządu Katowickie Wodociągi S.A.

- Cały czas inwestujemy w odnawialne źródła energii. W celu zwiększenia poziomu samowystarczalności energetycznej powołany do życia został Katowicki Klaster Energii. Kolejne inwestycje mają się przyczynić do oszczędności. Są także objawem troski o środowisko. Dzięki tej instalacji możliwe jest odzyskanie energii z biogazu, który jest produkowany w oczyszczalni. Wytworzona energia będzie służyła do obsługi oczyszczalni – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Uruchomienie kogeneratora umożliwi ekologiczne i oszczędniejsze funkcjonowanie oczyszczalni ścieków dzięki odzyskowi energii z biogazu.

- Nowa instalacja w oczyszczalni „Gigablok” to wysokosprawna jednostka kogeneracyjna o mocy 400 kW. Umożliwia ona odzysk energii z biogazu, który jest produktem ubocznym oczyszczania ścieków, a konkretnie fermentacji osadów, powstających w trakcie tego procesu - wyjaśnia Michał Mendala, z Wydziału Komunikacji Społecznej katowickiego urzędu. - Kogenerator spalając biogaz wytwarza energię elektryczną, która będzie wykorzystywana przez oczyszczalnię, zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na zakup energii od operatorów. Ponadto jednostka kogeneracyjna wytwarza ciepło. Ono również zostanie zagospodarowane. Będzie służyło przede wszystkim do ogrzewania komór fermentacyjnych i utrzymania odpowiednich warunków prowadzenia procesu - dodaje.

Aby instalacja działała prawidłowo konieczne było stworzenie wysokiego na 12 metrów zbiornika na na biogaz przypominającego balon o średnicy ponad 14 metrów i pojemności 1500 m3. Poza tym zainwestowano w urządzenie do utylizacji, czyli pochodnię, gdyby w danym momencie biogazu było zbyt dużo w stosunku do jednostki kogeneracyjnej.

Wartość inwestycji to 6,3 mln zł.

Innowacyjne, proekologiczne rozwiązania w katowickich oczyszczalniach

Katowice zmierzają ku proekologicznym rozwiązaniom. Na terenie dwóch oczyszczalni ścieków "Podlesie" i "Panewniki" pracują farmy fotowoltaiczne, których łączna moc wynosi 0,625 MW.

- W efekcie wszystkie te obiekty stają się nowoczesnymi, ze sprawdzoną i wydajną technologią zgodną z polskimi i europejskimi standardami. Ponadto te inwestycje zbliżają oczyszczalnie do uzyskania samowystarczalności energetycznej, która ma znaczenie zarówno dla ekologii, jak i kosztów funkcjonowania infrastruktury – tłumaczy Andrzej Hołda, prezes zarządu Katowickich Inwestycji S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty