Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicka straż miejska pomogła 84-letniemu katowickiemu pisarzowi z zanikami pamięci. Mężczyzna jechał do Bytomia tramwajem nr 6

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Katowickie strażniczki miejskie pomogły 84-letniemu mężczyźnie z zanikiem pamięci. Senior nie wiedział jak się nazywa, ani gdzie mieszka.
Katowickie strażniczki miejskie pomogły 84-letniemu mężczyźnie z zanikiem pamięci. Senior nie wiedział jak się nazywa, ani gdzie mieszka. Straż Miejska Katowice
W walentynki, katowickie strażniczki miejskie, patrolujące Rynek otrzymały zgłoszenie o seniorze podróżującym tramwajem nr 6 w kierunku Bytomia. Okazało się, że 84-letni mężczyzna miał zaniki pamięci i nie wiedział, gdzie jest, ani gdzie zmierza. Strażniczki szybko udzieliły mu pomocy.

Jak wynika z relacji straży miejskiej, 14 lutego, około godziny 16:00 otrzymano zgłoszenie od mężczyzny podróżującego tramwajem nr 6, zmierzającym w kierunku Bytomia.

- Zgłaszający oznajmił, iż spotkał w tramwaju pana, który swoim zachowaniem przypomina osobę zagubioną - informuje katowicka straż miejska.

Na miejsce niezwłocznie udały się dwie strażniczki, patrolujące tego dnia katowicki Rynek. Szybko okazało się, że mężczyzna faktycznie nie wie kim jest, ani gdzie mieszka. Dodatkowo senior nie miał przy sobie dokumentów.

- Funkcjonariuszki po krótkiej rozmowie ze starszym panem stwierdziły, że pan nic nie pamięta i jego zachowanie sugerowało, iż ma zaniki pamięci - wyjaśnia straż miejska.

Na szczęście w trakcie rozmowy 84-latek przypomniał sobie swoje imię i nazwisko. Okazało się, że to pisarz pochodzący z Katowic. Strażniczki wpisały w wyszukiwarkę internetową dane mężczyzny i porównały dostępne w sieci fotografie. Dzięki temu ustalono tożsamość mężczyzny.

- Na podstawie tych danych dyżurny KMP ustalił dane teleadresowe rodziny seniora. Po krótkiej chwili przyjechał syn starszego Pana, który się nim zaopiekował. Syn wspomniał, że ojciec po raz kolejny uciekł z domu pod nieuwagą swoje żony i zawsze jedzie tym samym tramwajem w kierunku centrum miasta - informuje katowicka straż miejska.

Pomoc osobom starszym. Widzisz coś niepokojącego - reaguj!

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia objawy, które mogą oznaczać chorobę Alzheimera, to najczęściej: zaburzenia pamięci, zaburzenia wzrokowo - przestrzenne, zaburzenia językowe, zmiany osobowości, zaburzenia wykonawcze i ruchowe. Szybkość postępu choroby jest zmienna – chorzy żyją średnio 8-14 lat od pojawienia się początkowych objawów. Choroba rozpoczyna się powoli i podstępnie.

Opieka nad osobą chorą na Alzheimera to wyzwanie. Dlatego ważne jest, aby zapewnić choremu bezpieczną domową przestrzeń, bez wprowadzania niepotrzebnych zmian.

- Nigdy nie możemy być pewni, co zrobi chory. Naszym zadaniem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa i przewidywanie ryzyka - informuje NFZ.

Katowicka straż miejska rekomenduje zakładanie osobom borykającym się z tą chorobą tzw. opasek "niezgubek" z wypisanym wcześniej numerem telefonu i podstawowymi danymi.

Kiedy widzisz niepokojące zachowanie w przestrzeni publicznej - reaguj. Aby uratować komuś życie, wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy i zawiadomić odpowiednie służby.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera