Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki Giszowiec tak zmieniał się na początku naszego wieku. ZDJĘCIA ARCHIWALNE opowiedzą historię tej wyjątkowej dzielnicy

Jest takie wyjątkowe miejsce, położone w południowo-wschodniej części Katowic, które wzbudza ogromne zainteresowanie osób zwiedzających stolicę województwa śląskiego. Wielu mieszkańców miasta i regionu ma do niego wielki sentyment. Giszowiec znany jest bowiem nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale stanowi jedną z wizytówek Katowic. Sporo osób chętnie tam wraca, by doświadczyć wspaniałego klimatu, jaki wyróżnia to zabytkowe osiedle. Jest ono nadal wyjątkowe, mimo upływającego czasu, a wraz z nim – zmian, zachodzących w przestrzeni miasta. Giszowiec również zmieniał się przez lata, jednak w nowocześnie zurbanizowanym otoczeniu można mieć wrażenie, że tam czas się zatrzymał.

Giszowiec był osiedlem górniczym

Pierwotnie Giszowiec pełnił funkcję osiedla górniczego i powstał początkiem XX wieku, w odpowiedzi na wzrastającą liczbę pracowników kopalni Giesche – znanej obecnie jako Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”. Osiedle to wyróżniał styl wiejski, a zatem, zamiast kamienic, wybudowano tam najpierw – niczym górnośląskie chaty – kilkurodzinne domy z ogródkami, a także budynki o charakterze handlowym i usługowym.

Na rogach ulic znajdowały się też większe, jednorodzinne domy urzędnicze. Jak na tamte czasy, wszystkie budynki mieszkalne na terenie Giszowca były bardzo dobrze wyposażone.

Na osiedlu mieściła się również ogólnodostępna pralnia. Na przestrzeni lat doszło do rozwoju budownictwa mieszkaniowego wielokondygnacyjnego i z tak zwanej wielkiej płyty wznoszono nowe budowle, przeznaczone dla pracowników kopalni Staszic, która powstała w 1964 roku.

Miejsca w Giszowcu, które warto odwiedzić

Zabytkowe osiedle górnicze przyciąga dzisiaj rzesze miłośników dawnej architektury oraz tych, którzy mają sentyment do klimatu tego typu zakątków. Najbardziej charakterystycznym miejscem na mapie tej części Katowic jest Plac pod Lipami, który od samego początku stanowił centralny punkt Giszowca. Najpierw znajdował się tam plac targowy.

Zwiedzając to osiedle, warto zobaczyć Karczmę Śląską, która jest najbardziej efektownym budynkiem na terenie tej części miasta. Kolejny obiekt godny uwagi to budynek cukierni w parku giszowieckim. Do ciekawych budynków należą także przedszkole, sklepy przy Placu pod Lipami, stara szkoła i domy w stylu górnośląskiej chaty wiejskiej. W klimat Giszowca wpisują się też budynki kościołów – św. Barbary oraz św. Stanisława Kostki. Bez wątpienia w oczy rzucają się także wieża ciśnień i willa dyrektora.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, przedstawiające Giszowiec na przestrzeni lat. Zobacz, jak zmieniało się jedno z najbardziej unikatowych miejsc w Katowicach i regionie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty