Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowiczanin wraz z zespołem Snow Art Team na Festiwalu Śniegu i Lodu w Chinach

LOTA
Snow Art Team
Snow Art Team Snow Art Team
Katowiczanin Tomasz Koclęga wraz z zespołem Snow Art Team Rok na Festiwalu Śniegu i Lodu. Rok temu polska drużyna była odkryciem imprezy w chińskim Harbinie.

Katowiczanin wraz z drużyną Snow Art Poland być może po raz kolejny zawojuje Międzynarodowy Festiwal Śniegu i Lodu w chińskim mieście Harbin. Impreza wystartuje po raz 31. już dziś. Polskę na turnieju rzeźb ze śniegu i lodu będzie reprezentował zespół, którego liderem jest rzeźbiarz i wykładowca katowickiej Akademii Sztuk Pięknych - Tomasz Koclęga.

Oprócz Koclęgi, który jest liderem zespołu, Snow Art Poland tworzą także Jarosław Bagiński, dyrektor generalny oraz Bartłomiej Bala i Piotr Proba. Drużyna na chińskim festiwalu wystąpi już po raz drugi. W ubiegłym roku zdobyła nagrodę Best Creativity Award.

- To stało się początkiem naszej popularności, która została dostrzeżona przez największe agencje prasowe i stacje telewizyjne w Chinach oraz polskie media. Sukces skłonił Jarosława Bagińskiego do stworzenia profesjonalnego zespołu Snow Art Poland - wyjaśnia Bartłomiej Bala, który jest jednocześnie rzecznikiem zespołu.

Tegoroczna koncepcja Tomasza Koclęgi na Festiwal Harbin 2015 zakłada realizację kompozycji rzeźbiarskiej pod wiele mówiącym tytułem "Codzienność". Rzeźba ma przedstawiać postać ludzką, która podtrzymuje i podpiera liczne płaszczyzny.

- Człowiek zmaga się z nimi, ale nie walczy. Próbuje udźwignąć, nachylone pod kątem, ułożone w różnych płaszczyznach i zwielokrotnione bryły, które na niego spadają. Rozsypujące się płaszczyzny skupiają ludzki dramat codziennej walki człowieka z przeciwnościami losu, własnymi ułomnościami oraz sobą samym. Walka ta jest jednak równa, co uwidacznia się w kompozycji poprzez swoistą równowagą. Tutaj nie ma wygranych ani przegranych - człowiek nie triumfuje, ale też nie przegrywa - opowiada Bala.

Koclęga tworzy nie tylko w lodzie i śniegu, ale przede wszystkim monumentalne, plenerowe rzeźby, które zazwyczaj koncentrujące się na człowieku, jego naturze i emocjach. Często umieszczane są na drzewach lub w ich sąsiedztwie, aby podkreślić relację człowiek z naturą. Jego rzeźby pojawiały się w przestrzeniach publicznych w Bratysławie, w Klenovej w Zlinie, we Wrocławiu, w Górkach Wielkich, w Siemianowicach, w Pabianicach, w Cieszynie, Bytomiu, Gliwicach. I oczywiście w Katowicach, być może pamiętacie, instalacja -wielkie uszy zawieszone na drzewach - była pokazywana w okolicach Akademii Muzycznej w 2011 i 2012 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!