Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazik Staszewski kończy 61 lat. W Sopocie śpiewał do suszarki. Posłuchaj utworów Kultu, grupy Yugoton i KNŻ

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Kazik Staszewski - wokalista, saksofonista, kompozytor i autor tekstów.
Kazik Staszewski - wokalista, saksofonista, kompozytor i autor tekstów. Reporterzy Polska Press
Kazimierz Piotr Staszewski 12 marca kończy 61 lat. To polski muzyk, piosenkarz, saksofonista, kompozytor i autor tekstów, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest współzałożycielem i członkiem m.in. zespołów Kult, KNŻ czy Buldog, nagrał również szereg płyt solowych. „Polska”, Po Co Wolność” czy „12 Groszy” to tylko kilka najbardziej znanych przebojów w bogatym dorobku Kazika. Posłuchaj największych przebojów Kazika i utworów mniej znanych.

Kazik Staszewski kończy 61 lat – nie tylko Kult

Wieloletnia kariera muzyczna Kazika zaczęła się w 1979 r. Muzyk dołączył wtedy do zespołu Poland, grającego m.in. covery punkrockowych grup Sham 69, Buzzcocks i Ramones z polskimi tekstami Staszewskiego. Dwa lata później Kazik zaczął grać na saksofonie i założył grupę Novelty Poland. Te dwie formacje co prawda nie zrobiły zawrotnej kariery, ale dały początek jednej z najważniejszych polskich grup rockowych.

Posłuchaj utworów Kazika, Kultu, KNŻ

Kult, bo o nim mowa, został założony przez Kazika Staszewskiego i Piotra Wieteskę w 1982 r. Duży wpływ na teksty Kultu w pierwszych latach działalności miało zainteresowanie Kazika Biblią. Wtedy powstały m.in. utwory „Krew Boga”, „Wspaniała Nowina” i „Hej, czy nie wiecie” mocno osadzone w tematyce biblijnej.

Z czasem Kazik dał się poznać, jako czujny obserwator rzeczywistości, tej w PRL-u i późniejszych latach. W tekstach utworów „Po co wolność”, „Wódka” czy „Polska” czujnie punktuje szeroko pojętą bylejakość ówczesnego życia i manipulację partyjną.

Solowa działalność Kazika

W 1991 r. Kazik, pozostając muzykiem Kultu, rozpoczął karierę solową. W sierpniu tego roku wystąpił na 28. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. „Wykonał” wtedy piosenkę „Dziewczyny”. Utwór został odtworzony z playbacku, a wokalista „śpiewał” do suszarki do włosów. Jednak nie ten występ był powodem największych kontrowersji związanych z solowym debiutem Kazika. Utworem „Jeszcze Polska”, który trafił na pierwszą płytę artysty zatytułowaną „Spalam się”, musiał zająć się sąd. Jan Szafraniec, senator z ramienia ZChN, doszukał się w tekście paszkwilu na hymn Polski i pozwał Staszewskiego. Ostatecznie sąd umorzył postępowanie.

Album reklamowany był hasłem „Kazik. Najlepszy raper Wschodu!”. Sam zainteresowany nie uważał się za rapera, a jego płyta była jedynie inspirowana tym gatunkiem.

Jednym z największych solowych przebojów Kazika jest utwór „12 groszy”. W tekście napisanym na zasadzie luźnych skojarzeń znalazło się kilka wulgaryzmów i niewybrednych sformułowań. Nie przeszkadzało to stacjom radiowym, które chętnie emitowały ten utwór.

To zaledwie wąski wycinek bardzo bogatej dyskografii Kazika obejmującej płyty Kultu, KNŻ, Buldoga, El Dupy, formacji Zuch Kazik i Yugoton, a także nagrania solowe. W naszej galerii wybór najpopularniejszych i tych mniej znanych utworów z repertuaru Kazika.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera