MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy spalarnia dla Śląska? Ministerstwo nie nalega, ale przekonywać będzie

MIW
arc.
Prawdopodobnie wróci temat spalarni odpadów dla miast Śląska i Zagłębia. Dość jednoznacznie zasugerowała to Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami w Katowicach. Jak jednak zastrzegła inicjatywa w sprawie budowy takiego zakładu musi wyjść od lokalnych samorządowców.

Podkreślając rekordową wysokość kwoty, jaka trafi do województwa śląskiego w ramach przyszłych programów operacyjnych (ponad 3,1 miliarda euro) minister Bieńkowska podkreśliła, że znaczna część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na programy środowiskowe.

- Wynika to zarówno z naszych zobowiązań traktatowych jak też faktu, że UE sprawy związane z szeroko rozumianym środowiskiem stawia bardzo wysoko – mówiła Bieńkowska.

Jak dodała można się zatem spodziewać zakrojonych na szeroką skalę działań na rzecz likwidacji niskiej emisji zanieczyszczeń, termomodernizacja oraz rewitalizacji zdegradowanych obszarów. Podkreśliła też duże znaczenie budowy nowoczesnego systemu gospodarki komunalnej. Przyznała, że być może trzeba będzie wrócić do pomysłu spalarni odpadów dla aglomeracji śląsko – zagłębiowskiej.

- Ten temat powinien zostać podjęty, ale to absolutnie nie jest rola MRR. To należy do samorządów – stwierdziła Bieńkowska.
Podkreśliła, że w razie ziszczenia się takiego scenariusza trzeba będzie powtarzać całą ścieżkę formalną związaną z wystąpieniem o dotację na taki cel, co oznacza konieczność powtórnego określenia lokalizacji i przepustowości takiej instalacji (wszystkie koncepcje i opracowania, które przygotowano w tej sprawie na przestrzeni ostatnich kilku lat można więc wyrzucić do kosza). Jak zaznaczyła szefowa MRR resort nie będzie naciskał na samorządy wojewódzkie przy układaniu przez nie regionalnych programów operacyjnych, ale...

- Jesienią tego roku będziemy rozmawiać o kontraktach terytorialnych, czyli o tym jak programy regionalne uzupełnić pieniędzmi z krajowych programów operacyjnych oraz pieniędzmi budżetowymi, więc do pewnych rzeczy możemy przy tej okazji przekonywać. Tyle, że samorządy muszą zrozumieć, że rozmowy nie zaczynamy od spalarni. Ona jest końcowym elementem systemu gospodarki odpadami – podkreśliła Bieńkowska.

O spalarni odpadów dla aglomeracji mówi się od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W obecnej perspektywie finansowej mieliśmy nawet zarezerwowane na ten cel ok. 600 mln złotych. Przepadły, gdyż Górnośląski Związek Metropolitalny nie złożył w terminie do resortu środowiska wymaganej dokumentacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!