Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedyś zachwycał, dzisiaj to ruina. Jak pałac w Sławikowie zmieniał się na przestrzeni lat? ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Tak pałac w Sławikowie zmieniał się na przestrzeni lat
Tak pałac w Sławikowie zmieniał się na przestrzeni lat fotopolska.eu / Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
Miejsce, które kiedyś emanowało majestatem, dziś ukazuje swoją historię w kontekście zmieniających się lat. Pałac w Sławikowie, choć otoczony tajemnicą co do daty swojego powstania, stanowi unikalne świadectwo minionych epok, zaznaczone nie tylko splendorem, ale także dramatem. Zobaczcie, jak zmieniał się na przestrzeni lat.

Historia pałacu w Sławikowie

Według różnych źródeł, datowanie powstania pałacu waha się między końcem XIX wieku a III ćwierćwieczem tego stulecia. Historycy, tacy jak Edward Wieczorek czy Tadeusz Chrzanowski, w swoich badaniach próbowali ustalić tę kluczową datę, jednocześnie podkreślając brak jednoznacznej odpowiedzi.

Opracowanie Henryka Tanerowicza mówi, że pałac w Sławikowie ma korzenie sięgające pierwszej połowy XVIII wieku, kiedy to prawdopodobnie powstał za czasów rycerza Fryderyka von Lautensac. Jednak to era hrabiego Ernsta von Eickstedta, panującego w Sławikowie od lat 30. XIX wieku, przyniosła istotne zmiany w obliczu tego historycznego kompleksu.

Eickstedt, będący istotną postacią w dziejach pałacu, zainicjował dwie znaczące przebudowy. Pierwsza obejmowała oranżerię parkowo-ogrodową, a druga, datowana na lata 60. XIX wieku, przyniosła konstrukcyjno-dekoracyjne zmiany w pałacu. Barokową bryłę zamieniono w styl klasycystyczny, wykorzystując elementy architektoniczne zaczerpnięte zarówno z antyku, jak i nowożytności.

Niestety, historia pałacu splata się z tragicznymi wydarzeniami. Walki o przyczółek łubowicki pod koniec II wojny światowej przyniosły zniszczenia, w okresie PRL-u, wyposażenie pałacu padło łupem złodziei, a on sam popadł w ruinę.

Szansa na drugie życie

Obecnie otoczony parkiem o powierzchni 6 ha, pałac jawi się jako romantyczna ruina, świadectwo przeszłości otoczonej drzewami liściastymi i pozostałościami po oranżerii i spichlerzu. Majestatyczna kaplica nagrobna von Eikstedtów, choć w ruinie, wciąż emanuje neogotyckim pięknem.

Po zmianach ustrojowych pałac przeszedł przez różne ręce, aż w 2006 roku znalazł się we władaniu gminy Rudnik. Niestety, brak funduszy na utrzymanie tego zabytku doprowadził do długotrwałego stanu zaniedbania. W 2018 roku gmina zdecydowała się zabezpieczyć pałac przed dalszą degradacją, rezygnując z planów jego sprzedaży. Obecnie trwa renowacja dachu w przypałacowym, zabytkowym spichlerzu, a planów remontowych jest więcej.

Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków Michał Laszczkowski zapewnił, że pałac w Sławikowie zostanie odbudowany. Odrestaurowany pałac znajdzie się na Szlaku Zamków i Pałaców Ziemi Raciborskiej. To jedno z przedsięwzięć, które ma przywrócić do dawnej świetności te wspaniałe budowle, a dzięki temu przyciągnąć turystów.

Tak pałac w Sławikowie zmieniał się na przestrzeni lat

Kiedyś zachwycał, dzisiaj to ruina. Jak pałac w Sławikowie z...

Dzisiaj pałac w Sławikowie, choć w ruinie, wciąż opowiada historię przeszłości, jednocześnie stanowiąc wyzwanie dla społeczności lokalnej, aby zachować i docenić dziedzictwo, które nosi znamiona zarówno blasku, jak i upadku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera